מוצרי פרסום וקידום מכירות | המדריך המלא – פרק ב'

המדריך השלם למוצרי פרסום וקידום מכירות, חלק ב חלק שני בסדרה.

השנה החדשה 2019 הגיעה והחלטתי להמשיך עם החלק השני במדריך המלא שלי למוצרי פרסום וקידום מכירות חלק ב'. אחרי שבפוסט הקודם נגענו בהיסטוריית מוצרי הפרסום יחד עם נתונים כלכליים (עד כמה שהיה ניתן לדלות מהמידע הקיים) אני שמחה שהגענו לחלקו השני של המדריך שלי שיתמקד יותר במהות ובטכניקה של מוצרי פרסום ואיך היא באה לידי ביטוי בפרטים הקטנים יחד עם מוצרים לדוגמה שיוכלו להוות קרקע פוריה למי שחפץ בקצת רעיונות. בואו נתחיל.

איך נתאים מוצר פרסום לאירוע ספציפי

כפי שהבטחתי נשתדל לגעת היום בתכל'ס עד כמה שניתן. התאמת מוצר קידום מכירות ספיציפי לאירוע מיוחד או מסוים אינה דבר של מה בכך, לעיתים זה יראה כמו משימה בלתי אפשרית, אך דברים יראו הרבה יותר קלים אם נדע לסדר קצת את המחשבות ולהורידן על  כתב בצורה מסודרת.

1. פילוח קהל היעד באירוע שלנו – זהו למעשה הצעד ההכרחי הראשון שכל מנהל שיווק או רכש צריך לעשות יחד עם הצוות שלו בפגישה מסודרת, מכאן העבודה תרוץ הרבה יותר מהר ועם כמה שפחות תקלות (על אף שאין דבר כזה חף מתקלות בכלל – תפנימו את זה). ננסה לפלח את קהל היעד שלנו בעזרת כמה צעדים פשוטים, פילוח על פי גיל, על פי מגדר ועל פי מהות האירוע. שלושת אלו מהווים פילוח שהוא יחסית פשוט ומתחלק לשלוש (כמובן שיש הרבה יותר אך זה מספיק לנו בבואנו לבחור מוצר קד"מ לאירוע שלנו). למה זה חשוב? ובכן, הפילוח הזה שבעצם מהווה חלוקה גסה של קהל היעד שלו באירוע, בין אם זה אירוע חברה, יום כיף לעובדים, השקת מוצר חדש וכו' נותן לנו את היכולת לשים דגש על בחירת מוצר פרסום עם המענה המדויק ביותר לאלו המקבלים אותו.

2. סיעור מוחין קבוצתי – לאחר שפילחנו את קהל היעד שלנו על פי גיל, מגדר ומהות האירוע מגיע חלק לא פחות חשוב בתהליך ההתאמה – סיעור מוחין. על פניו, נשמע כעצה נדושה שאין בה ממש אך ההפך הוא הנכון. מוח קריאטיבי אחד בהכרח אינו שווה למספר מוחות קריאטיבים יחד וזה כל צוות שיווק טוב יכול לספר לכם. ככל שמדובר במוצרים שאינם סטנדרטים או מוצרי פרסום מיוחדים המתוכננים לאירוע שלנו כדאי שנשמע כמה שיותר דעות וחוות דעת על מנת "לקלוע" עד כמה שניתן לליבו של קהל היעד שלנו.

3. בדיקת תקציב הפרויקט אל מול סל האפשרויות העומדות לרשותנו – השלב השלישי לאחר שביצענו כראוי את השניים הקודמים הוא בדיקה תקציבית של הפרויקט שלנו לעומת הרעיונות שעלו יחד עם הצוות שלנו. מדוע הבדיקה הזו הכרחית? מהסיבה הפשוטה, שרובנו, אנשי קריאטיב לווא דווקא אנשי תמחור או רכש יוצאי דופן ועל כן לפעמים "נפנטז" על מוצר פרסום יוצא מן הכלל או נפליג בדמיוננו על מוצר פרסום זול שבפועל הדבר רחוק המהמציאות. אגב, לפעמים קרובות קורה גם ההיפך הגמור, אנו בטוחים ש"גמרנו" את התקציב על מוצר פרסום מסוים שעלה בישיבת הצוות ולמעשה בפועל יש לנו עוד מקום להעשיר את החבילה הכוללת.

טיפ: במקרה הזה הטיפ שלי די פשוט, אחרי שהעלתם את המוצרים בשלב הרעיוני נסו לבדוק עלויות עם יבואן מוצרי פרסום על מנת לקבל מחיר אטרקטיבי יותר עם כמה שפחות "ידיים מתגלגלות" שעשוי להחזיק את התקציב שלכם ולהוציא ממנו הרבה יותר ממה שציפיתם.

ישיבת צוות למציאת מוצר פרסום מוצלח
ישיבת צוות השיווק למציאת מוצר פרסום שיתאים לצרכי הפרויקט היא הכרחית ואף חובה.

 

עד כאן החלק הראשון בפוסט שלי בחלק ב' של המדריך. עכשיו הגיע הזמן לעשות קצת כיף לא? אלו הם כמה רעיונות שיכולים להתאים לסוגי אירוע שונים:

מוצרי פרסום כמתנות לעובדים – אין ספק שבחירת מוצרי קד"מ לעובדים זו אחת המשימות המורכבות לכל צוות רכש ושיווק. למה? כי בואו נגיד את האמת, העובדים ברוב המקרים די כפויי טובה (סליחה לכל העובדים באשר הם, גם אני אחת כזו) אבל זו האמת המרה. לא תצליחו לרצות את כל העובדים שלכם עם המתנות לעובדים שתתנו להם. אך אם הצלחתם להוציא את רובם מרוצים – עברתם את המשימה בהצלחה. אם כך, מה יכול רלוונטי כמתנה לעובדים שלכם? למעשה זה מאוד תלוי חתך אוכלוסיה של העבודים שלכם, למשל אם מדובר באוכלוסיה צעירה יחסית, נסו לדבר אליהם עם מוצרים שמשיקים לתחומי העניין שלהם. אופציה ראשונה שיכולה להתאים למשל הינה בקבוק תרמי מעוצב וממותג עם שלל אפשרויות מיתוג מדהימו שיכולות לעשות את העבודה.

מוצרי פרסום לכנסים או תערוכות – אם אתם חדשים בתחום זה אולי עשוי להפתיע אתכם אבל מוצרי פרסום לכנסים ותערוכות היא תמיד חגיגה אחת גדולה. כמי שהייתה אחראית לחגיגות החברתיות האלה בשתי החברות הקודמות בהן עבדתי, אני יכולה לספר לכם שזה חגיגה אמיתית שקוראת רק אחת לכמה זמן. כתוצאה מכך, רוב הכובד והמשקל נופל על הכתפיים שלנו אנשי השיווק על מנת להיות ערוכים ולדאוג לכמה שיותר חשיפה גדולה שנוכל לספק למותג שלנו באותו כנס או תערוכה. איך עושים זאת? ישנן המון המון אפשרויות שונות, אבל אם נתרכז בכמה, אני באמת חושבת שהסוד במקרה הזה (כמו כמעט בכל מוצר קד"מ שאנחנו עושים) הוא מקוריות ויצירתיות. אני יודעת, אני חופרת וחופרת על זה… אבל מה לעשות זו המציאות. דוגמה טובה היא למשל מתנה קטנה, כזו שאנו רוצים לחלק לבאי הכנס בכמויות גדולות אך עם זאת לא להפריז יתר על המידה בבזבוז התקציב שלנו- כאן יכול לבוא בחשבון כרטיס זיכרון ממותג או בשמו העממי יותר דיסק און קי עם לוגו או לחלופין מוצר נוסף שעומד בקטגוריה של מוצרי הפרסום הזולים יותר והוא מחזיק מפתחות ממותג. אבל! שימו לב, יש כאן קאצ'. היזהרו להיות באנליים כמו המתחרים שלכם! בשום אופן אל תתפתו לקחת את מחזיק המפתחות עם לוגו הסטנדרטי (והמשעמם.. בואו נהיה אמיתיים) וגם לא את הדיסק און קי הזול עם הלוגו הדהוי עליו. מה כן? פשוט צאו מהקופסה! עשו מחזיק מפתחות צורני עם לוגו או הפתיעו את באי הכנס, האורחים שלכם, או הלקוחות בעת השקת המותג שלכם והביאו להם דיסק און קי צורני ומגניב בטירוף (כמו בקישור- זיכרון נייד ממותג בצורת ליפסטיק היסטרי! אני עפה עליו כל פעם מחדש!) ומוצר קד"מ שלא ישאיר אף פה יבש ברדיוס של קילומטר! קפיש?!

דיסק און קי צורני ממותג זאב אימפורט
דיסק און קי צורני ומגניב בטירוף שמוציא אתכם קצת מהקופסה! קרדיט תמונה: זאב אימפורט מוצרי פרסום

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מוצרי פרסום להשקת מוצר חדש – על אף שלעיתים הקטגוריה הזו מתכתבת כמעט באופן ישיר עם כל שאר הקטגוריות שהזכרנו ועוד נזכיר בהמשך עדיין יש לה פינה חמה אצלי בלב ואני נותנת לה התייחסות מיוחדת, אולי כי זו הייתה עיקר עבודתי בתחילת דרכי או שאולי במוצרי הפרסום האלה ספציפית הכי נהנתי מהעבודה בכל אופן היא כאן. השקת מוצר חדש היא אסטרטגיה של צוות שלם ובדרך כלל עוברת המון המון המון ביקרוקרטיה (מיותרת אם שואלים אותי, אבל לא שאלו) שמסרבלת את רוב העבודה ומקשה עליה, מכריחה את הצוות להביא כמעט כל שטות לאישור ההנהלה או אף יותר גרוע לדריקטוריון… מכל מקום, בהנחה שיש לכם יד די חופשית בחברה שלכם או יתרה מכך אתם בעלי העסק או החברה בעצמכם, אין דבר יותר מהנה מאשר להשיק מותג, מוצר חדש או סדרת מוצרים חדשה. השקת מוצר חדש היא חלק בלתי נפרד ממה שנקרא מוצרי פרסום והיא מהווה אבן דרך לכל מי שבאמת רוצה לנסות את יכולותיו בשיווק מוצר או שירות כלשהו הלכה למעשה. אין לי באמת איך לכוון אתכם למוצר מסויים וזה גם יהיה די טיפשי ולא הוגן לעשות, מוצר קד"מ טוב ומוצלח חייב להגיע בהזדהות והתכתבות כלשהי למוצר או השירות שאנחנו משיקים ועל כן כל מוצר קידום מכירות שכזה נמדד לגופו. אילו טיפים אני כן יכולה לתת? או, כאן אני יכולה רק לתת כמה טיפים מניסיונות מוצלחים יותר וגם כאלו שהיו מוצלחים פחות.. אם כך, אל תנסו לסחוט את התפוז עד הסוף (כולל הקליפה) רק בשביל לעמוד ביעד בלתי סביר שהבוס הגדול שלכם "הפיל עליכם". נסו לנתח את התועלת מכל מוצר קידום מכירות לכשעצמו אל מול מחירו בתקציב השיווק שהוקצה לכם. הטיפ השני והלא פחות חשוב שאני מתמידה לתת לכם הוא – נסו לא לעבוד עם חובבנים! יש כל כך הרבה ספקים ויבואנים למוצרי פרסום בשוק הזה, אך מעטים מאוד מהם באמת יודעים מה הם עושים. מבלי לזלזל בעבודתו של אף אחד מהם חלילה, אך רובם פרסומאים קטנים שרק מחפשים למכור וכמה שיותר מהר. בחלק מהמקרים זה דווקא נחמד, אך בסוג הפרויקטים האלו, שנעוצות בכם 70 זוגות עיניים לפחות, אחריות מלאה על הכתפיים שלכם ואין מקום לעשות טעויות טיפשיות וחסרות אחריות. על כן בדקו טוב טוב שאתם סגורים על חברה שיודעת מה היא עושה וכבר עשיתם לעצמכם 50% חיים קלים יותר. מניסיון.

כאן מגיע לסיומו הפוסט שלי ולמעשה החלק השני במדריך המלא למוצרי פרסום וקידום מכירות

האמת שהייתה בכוונתי להכניס בפוסט עוד שתי קטגוריות מאוד חשובות לפחות שהן מוצרי פרסום כמתנות לחג ומוצרי פרסום לקידום מכירות בעסק שלנו, אך לצערי הפוסט הזה נמשך יותר ממה שציפית ומעבר לכך, מתנות לחגים מסתמן כפוסט ארוך עד מאוד ועל כן אקדיש את כל החלק השלישי – פרק ג' של המדריך שלי אך ורק עבורו, הוא יהיה מושלם ומעניין 🙂

מקווה שנהניתם והייתי לכם לעזר, בכל שאלה, בקשה, עזרה או הערה אתם מוזמנים לפנות אליי ישירות מבטיחה לענות לכולכם. אוהבת מלא! צא'ו פרינדס

Hot Pie Girl
מומחית בינלאומית באופנות וטרנדים ברשת, שיווק אינטרנטי ופרונטלי, פרסום בעזרת מוצרי פרסום, קידום מכירות ועוד.