מופע האימים של המכביה ה – 20

כיצד ניתן להפוך אירוע ציוני חובק עולם לריאליטי טראש?

אל המכביה ה – 20 הגענו בעקבות בכורי המקסים שחולל השנה נחת ושמחה רבה בליבנו ובעקבות חבריו.
חבורה נפלאה של נערים ונערות, רגע קט אחרי בר המצווש. תלמידים מצטיינים, ספורטאים, חברים טובים, סוכר הארץ.
במהלך השבוע האחרון הם התאמנו מידי חומו של יום ואישונו של לילה על מנת לשאת את דגלי מדינתנו בגאוה בטקס הפתיחה, כשהם לבושים בבגדי חאקי מגוהצים למשעי, עניבות כחולות לצווארם. ארץ ישראל היפה.
רגע לפני הטקס, מצאנו אותו נרגש ומאושר. הוא פגש נערים ונערות מכל העולם, החליף סיכות וזכרונות ואפילו הספיקו להצטלם עם טל ברודי ולומר "סחתיין" לעומרי כספי על המעבר לגולדן.
הטקס התחיל, 10,000 ספורטאים מ 80 מדינות זרמו כנחיל אין סופי מפאתי הבמה אל מקום מושבם בטריבונות. הילדים צעדו גאים עם הדגלים, ריבלין זכה למחיאות כפיים סוערות וזיקוקים הופרחו לאוויר.
בשלב כלשהו, נועה תשבי שהנחתה את הטקס העלתה לבמה ספורטאי מקנדה שסיפר שחברתו מזה 4 שנים סיימה תהליך גיור בן שנה וחצי. כאשר תשבי העלתה גם אותה אל הבמה החבר'ה בטריבות גיחכו שעוד שניה תגיע הצעת נישואים. זו אכן הגיעה וריחה הלא מתוחכם של תוכנית ריאליטי טראש התחיל להתפשט באוויר.
אבל דבר לא הכין את הקהל ההמום שהגיע כדי להשתתף באירוע ציוני להשתלשלות העיניינים ההזויה הבאה:
הגיורת הטריה לא הספיקה לשמוע את ההד של ה I DO שלה מתנגש בקירות האצטדיון, ומאחוריה ההפקה כבר ארגנה שמלה כלה. סידורי פרחים ענקיים פוזרו באיבחה על הבמה ואברהם טל הפליא בקולו "קול גלגל" תוך שהוא מקריין את הסידורים לחתונה.
הסתכלתי לצדדים כדי לראות האם רק אני בשוק טוטאל מחתונת הבזק שהתחוללה לנגד עיני.
קיוותי שכל השטות הזו מבויימת.
כי אם היא לא, אזי הדבר האותנטי הראשון שהגיורת תחווה עם הצטרפותה לעם הנבחר הוא ויתור מיידי על זכותה לבחור לא רק איך להתגרש בארץ אבותינו, אלא על זכותה לקחת חלק בתכנון היום המאושר בחייה. על זכותה לבחור שמלה, להיות עטופה ע"י הוריה בדרך לחופה, לחלוק חוויות ותכניות עם חברותיה, לעמוד לצידם של אהוביה. אולי לשקול מחדש את ה I DO שנאמר מול ההמון?
אבל לא כך חשבו מפיקי המכביה. התגיירת? קחי בחשבון שזכויותיך בכל הקשור לדיני משפחה הופקעו מידייך. וזה מתחיל ממש עכשיו מול עשרות אלפי אנשים ובחסותו של ההלם.
אני מקווה שבכורי שלי וחבריו, שהמכביה הפכה לנגד עיניהם לתכנית ריאליטי טראש, לא למדו מזה כלום.
אלפי אנשים רוקנו את השורות ולא מצאו לנכון להמתין לטכס הדלקת הלפיד.
כולי תקווה שבמכביה ה 21 לא יונחתו חייזרים על הבמה ותשומת הלב תשאר ממוקדת בספורטאים הנפלאים ובמכביסטים הצעירים עליהם גאוותינו.

אפרת גפן
מרפאה בעיסוק מומחית בהתפתחות הילד, מנחה מוסמכת להורים ומשפחה, מטפלת קוגניטיבית לילדים עם קשיי קשב וריכוז. מרפאה בעיסוק מחוזית בלאומית שירותי בריאות. בעלת מרפאה להתפתחות הילד והמשפחה. בת זוג לדוד ואמא של יותם, נוגה וליבי הנהדרים. 054-4903073