מועדון המכוניות של מצרים/ עלאא אל- אסוואני

'מועדון המכוניות של מצרים' הוא סאגה סוחפת ומרתקת, המורכבת מתככים, דיכוי והשפלה, פרשיות אהבים, קנוניה להפלת השלטון, ומתארת את יכולתה של הרוח האנושית להתמודד עם מנגנוני דיכוי ואי צדק.

מועדון

בשלהי שנות ה-40 של המאה ה-20 במצרים, עבד אל עזיז המאם, העשיר, יורד מנכסיו ונאלץ לעבור לקהיר עם משפחתו ולעבוד כעוזר מחסנאי במועדון המכוניות של מצרים.
מועדון זה הוא מקום הבילויי של האליטה האירופאית והמלך ההולל. העובדים במקום הם משרתים חסרי זכויות בגלל היותם מצריים והם סובלים ממשטר הפחד, שאלקו, רב המשרתים משליט עליהם.
עבד אל עזיז, שהיה רגיל לקבל כבוד מהסובבים אותו בעירו, מוצא את עצמו מושפל, לא רק בגלל שהוא נאלץ לעבוד לפרנסת המשפחה בתפקיד של משרת, אלא גם בגלל שקבל יחס מחפיר מצד אלקו. הוא הוכה והושפל במועדון (דבר שבשגרה), וליבו לא עמד בזה. באותו הערב בביתו הוא נפטר.

הוא השאיר אחריו אישה וארבעה ילדים, ללא פרנסה וללא עתיד. המועדון לאחר פטירתו , סירב להעניק למשפחתו קצבה, בגלל היותו מצרי ובכך חרץ את גורלם לעוני. אשתו לא היתה מוכנה להיכנע למצב זה, והפשרה שהגיעו אליה, היתה ששניים מבניה יתחילו לעבוד במועדון ובכך יוכלו לעזור בפרנסת המשפחה.

הבן חסר ההשכלה ובעל השרירים החטובים, מוצא עצמו עד מהרה, נותן שירותים מיניים ללקוחות שאליהן היה מביא שליחויות, כהכנסה צדדית נוספת. הבן השני, הסטודנט למשפטים, הופך להיות פעיל בארגון להפלת בית המלוכה ולהפסקת הכיבוש הבריטי ומתאהב בבתו האנגליה של מנהל המועדון.
הבן הבכור עוזב את הבית, אך גם מרחוק, הוא מצליח להכניס את משפחתו לצרות, כאשר הוא משדך לאחותו גבר, המתגלה כמכור לסמים, אלים ואימפוטנט.

במקביל, במועדון המצב מסתבך. עבדון, עובד חדש שהגיע לעבוד במועדון, לא מוכן לקבל את המכות וההשפלות ויוצא כנגד אלקו. המשרתים האחרים נחלקים לתומכים ומתנגדים. המצב במועדון הולך ומחמיר מיום ליום, במיוחד כשמתגלה, שהמלך צולם במועדון מתהולל ותמונתו פורסמה בכל העיתונים.
מה קורה למועדון המכוניות? האם רובצת עליו קללה? מדוע נוחתות עליהם הצרות בזו אחר זו? בכל יום המשרתים הולכים לעבודתם במועדון בתחושה של חוסר ודאות ובציפייה לצרה חדשה.
האם המשרתים יחליטו להמשיך לחיות במצבם הנוכחי ללא כבוד או שיתקוממו, יסכנו הכל ויצאו להיחלם על זכויותיהם?

ספר זה הוא סאגה סוחפת ומרתקת, המורכבת מתככים, דיכוי והשפלה, פרשיות אהבים, קנוניה להפלת השלטון, ומתארת את יכולתה של הרוח האנושית להתמודד עם מנגנוני דיכוי ואי צדק.

אמנם הסיפור מתרחש בתקופת השלטון הבריטי במצרים, אבל הוא יכול להיות אקטואלי גם למצבם של המצרים גם כיום.

מאחלת לכם קריאה מהנה וסוחפת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)