מוזיקה לסרטים- Royalty free music

לאחרונה אני מקבלת הרבה שאלות לגבי שימוש במוזיקה בסרטוני וידאו: האם מותר להשתמש בכל שיר? זה חוקי? צריך לשלם תמלוגים? צריך לקנות מוזיקה?

שולחן עבודה של מוזיקאי. צילום: סיון יחיה

אז קודם כל: שימוש בשירים שיצאו לאור מבלי לשלם עליהם תמלוגים הוא לא חוקי. מילים ולחן הם מה שנקרא "קניין רוחני". כלומר, היוצר של השיר הוא הבעלים שלו, גם אם היצירה אינה משהו פיזי. בשימוש בלתי חוקי במוזיקה יש סיכון בתביעה, ולמה לקחת את הסיכון?

בואו לא נשכח שהאומן עבד קשה מאוד לכתוב ולהקליט את השיר והשקיע המון כסף כדי שהשיר יצא לאור על אולפן הקלטות, נגנים, הפקה הפצה ועוד (מימון של חברת תקליטים? נדיר מאוד היום. רוב האמנים משקיעים הון עצמי במימון אלבום). רכישה של השיר ע"י הקהל היא בסה"כ הפרנסה של האומן.

שולחן עבודה של מוזיקאי. צילום: סיון יחיה
שולחן עבודה של מוזיקאי. צילום: סיון יחיה

יוטיוב היא כרגע הפלטפורמה המתקדמת בנושא התמלוגים והתשלום לאומנים. אפשר להעלות אליה שירים מוכרים והם לא יושתקו ולא יוסרו. ליוטיוב יש אלגוריתם שיודע לנתח את השיר ולהעביר את התמלוגים אל האומן המקורי. לכן אל יוטיוב כן ניתן להעלות שירים. בפייסבוק ובאינסטגרם אין (נכון לכתיבת שורות אלו) מערכת שכזו.

בכל מקרהלא הייתי ממליצה לקחת את הסיכון ולבחור באחת האופציות שאפרט מיד.

אם הכנתם סרטון לאמא ליום הולדת או מצגת בתמצווש, אין ממש מה לדאוג, אף אחד לא יקנוס אתכם על זה. אבל אם מדובר בסרטון פרסום לעסק, למוצר וכו' והמטרה שלכם בסופו של דבר היא להרוויח ולהתפרנס מזה, כדאי לעשות את זה כמו שצריך.

יש כמה פתרונות "פחות יקרים" לעניין הזה:

  1. קאבר- Cover version/ Sound alikeזוכרים את הפרסומת למעיל של קסטרו? השיר שהתנגן ברקע היה Creep של רדיוהד. אבל לא בדיוק. זאת היתה גירסת כיסוי שהכינו בארץ (הזמר הצעיר בתחילת דרכו שם היה ירמי קפלן). בכך חסכו קסטרו את התשלום על שימוש במאסטר של השיר המקורי לרדיוהד. הוגן? לא בטוח. אבל חוקי. יש המון אתרים שמוכרים גרסאות כיסוי לשירים מוכרים במחירים מצחיקים. לפני הרכישה כדאי לבדוק בתנאי השימוש שלהם אם זה מותר לשימוש מסחרי. בנוסף, לפעמים הקאבר כ"כ טוב שהמערכת של יוטיוב מתבלבלת וחושבת שזה השיר האמיתי (קרה לי עם קאבר שעשיתי).
  2. פלייבק/ קריוקיאותו דבר כמו עם הקאבר. גרסת קריוקי אינסטרומנטלית שהוכנה במיוחד למכירה. גם במקרה הזה מומלץ לבדוק לגיטימיות לפני השימושאתר קאברים/ קריוקי לדוגמא.
  3. מוזיקה חינמית באדיבות יוטיוב וספריות חינמיות. ליוטיוב יש עמוד עם מוזיקה חינמית שמותר לעשות בה שימוש, וישנם  אתרים שונים ואפליקציות שונות אשר מאפשרים מאפשרים להשתמש במספר שירים בחינם. קחו בחשבון שחוץ מכם עוד אלפי אנשים כבר השתמשו במנגינות האלו, ורובן כבר מאוסות ונדושות. עם קצת מאמץ אפשר להיות יותר מקוריים
  4. לחן עממילכל מדינה ולאום יש את השירים שלהם, שאף אחד לא באמת יודע מי הלחין אותם. חפשו את שם המלחין. אם קיבלתם "עממי"- יופי! אפשר להשתמש בשיר. תוכלו למצוא לדוגמא מוזיקה אירית בעיבודים חדשים ומגניבים שמותר להשתמש בה. כנ"ל לגבי המון שירים ישראלים ישנים.
  5. רשות הציבור- Public Domainיצירות אשר המלחין שלהם הלך לעולמו לפני מעל ל 70 שנה (בתנאי שצאצאיו לא עשו שינוי ביצירה) ניתנות לשימוש ללא בקשת רשות.
  6. ספרית מוזיקה– Royalty Free Music.  בימינו ברוב סדרות הטלויזיה ובחלק מהסרטים והמשחקים בכל העולם כבר לא מעסיקים מוזיקאי שילחין מוזיקה במיוחד עבור כל פרק, אלא עורך סאונד אשר רוכש מוזיקה מספריות. בדיוק כמו לקנות תמונה מספריית תמונות. מכניסים מילות חיפוש שמתאימות לכם ומקבלים מגוון רחב של אפשרויות. חובה לוודא שהמוזיקה היא Royalty free והכוונה היא שזו מוזיקה שלא רשומה בחברה כמו אקו"ם (בארץ או בעולם) ואין עליה תמלוגים. כל מי שמעוניין יכול לשלם תשלום חד פעמי ולהשתמש בה (בכפוף להוראות האתר שממנו נרכש כמובן). לדוגמא: אני מחפשת מוזיקה לסצנת מרדף בסרט שמתרחש בשנות השבעים. אחפש את המילים: spy, cop, 70's, chase וכו'. אם אני מחפשת מוזיקה לסרט שמתרחש בחלל, אחפש מילים כמו: space, spaceship, aliens, dramatic, galaxy.

 

ספריות מוזיקה מומלצות למוזיקה וסאונד אפקטס:

pond5, audiojungle, mediamusicnow, sounds, artlist, audionetwork.

מפרגנת לספריות של יוצרים ישראלים מוכשרים מאוד: agsoundtrax, prion-music

מילות חיפוש נפוצות ומומלצות:

  • בתחום הסרטונים בסגנון סרטוני בישול ומוטיבציה חפשו את המילים:happy, motivation, feel good, fun, energetic, positive, uplifting, guitar, ukulele, whistling
  • למוזיקה קולנועית גדולה, מרשימה ותחושת ניצחוןcinematic, heroic, orchestra
  • סרטון קומיcomedy, fun, happy, clarinet, pizzicato
  • לסרטון שיווקי הייטקיסטיcorporate, edm

 

דוגמאות לעריכת סאונד שעשיתי מספריות מוזיקה בלבד (מוזיקה וסאונד אפקטים):

[vimeo 177989258 nolink]

[vimeo 235872531 nolink]

 

אם אתם ממש נעולים על שיר מסויים, וחייבים שהוא ולא אחר יהיה בסרטון שלכם, אפשר כמובן להתקשר לאקו"ם ולשלם תמלוגים על השיר. השאלה היא כמובן כמה תרצו להשקיע

 

הגעתם עד כאן ועדיין לא מצאתם משהו שמתאים לכם? דברו איתי ואתאים מוזיקה אישית עבורכם!