מוזיאון משוקולד

מה הסיכוי שתתאפקו לא לשבור מגדל אייפל משוקולד במוזיאון? כן, דמיינו – מוזיאון שוקולד, רק אין צורך לדמיין – קבלו את ששת המוזיאונים השווים באירופה ומה אפשר למצוא בהם

בחורה עם מחשב נייד

פולי קקאו, אבקת קקאו ושוקולד –תמונה משפחתית (צילום: שאטרסטוק)

מי שאוהב שוקולד מוצא אותו בכל מקום, בעיקר בשל הסיבה הפשוטה שלשוקולד אין זמן, אין מקום או אזרחות, הוא מעל לזוטות שכאלה. ולכן תמיד אפשר לסמוך על קיוסק, מסעדה או קפה שימכרו שוקולד, פשוט כי לשוקולד תמיד יש ביקוש, בכל העולם. אם הייתי צריכה לנחש, הייתי מהמרת שאם אי פעם יגלו חיים על כוכב אחר, בטח יגלו שם גם שוקולד.

שוקולד הוא מאכל כל כך אהוב שאפילו זכה שיוקמו מוזיאונים המוקדשים רק לו במדינות רבות בעולם. מוזיאונים של שוקולד הם חוויה כיפית לכל אחד. אבל למי שבאמת אוהב שוקולד ולטייל מסביב לעולם, לגמרי מומלץ ללכת, או בעצם לטוס, בעקבות מוזאוני השוקולד בעולם, שנאמר – ההנאה מובטחת.

אז איפה לסמן על הגלובוס? כמעט בכל מקום יפן, ארצות הברית, אמריקה הדרומית, ניו זילנד, קנדה ואפילו קוריאה. אבל הכי הרבה מוזיאונים תמצאו כמובן באירופה. אז לפני שמתחילים לסייר בעולם כולו הנה ששה יעדי שוקולד אירופאים שאתם חייבים לבקר בהם:

1. מזרקת השוקולד המוזהבת של Imhoff-Schokoladenmuseum, קלן, גרמניה

ליד הקתדרלה של קלן, יש בניין שנראה כמו אנייה עשויה זכוכית וברזל, זהו מוזיאון השוקולד של קלן. המוזיאון, שנמצא על גדות נהר הריין ונחשב בין עשרת המוזאונים הפופולאריים ביותר בגרמניה, מציג בין היתר סקירה היסטורית של תולדות השוקולד מימי המאיה, והאצטקים, דרך המסע לאירופה, המהפכה התעשייתית והשוקולד כמו שאנחנו מכירים אותו היום.

האטרקציה המרכזית במוזיאון היא מזרקת שוקולד יפהפייה המעוטרת בפולי קקאו מוזהבים והמבקרים מוזמנים לטבול וופל מתוק בשוקולד הנוזלי. במקום גם בית קפה וסטודיו לשוקולד בו ניתן להשתתף בסדנאות. ביציאה תמצאו גם חנות שוקולד מלאה בכל טוב, כי בכל זאת תצטרכו צידה לדרך הביתה.

 מוזיאון השוקולד בקלן, גרמניה – בין הטובים בעולם (צילום: שאטרסטוק)

2. סיור טעימות שוקולד בלגי ב- Choco-Story Chocolate Museum, ברוז', בלגיה

בברוז' הרומנטית והיפה, באחד מהמבנים העתיקים בעיר ( נבנה בסביבות 1480) שוכן לו מוזיאון השוקולד הזה. במוזיאון מספר תצוגות, תצוגה היסטורית, אוסף של אריזות שוקולד ועוגיות שונות המספרות את סיפור משפחת המלוכה, ההיסטוריה של השוקולד בבלגיה, עבודות אמנות משוקולד ואפילו אגף מחקרי שכולו מוקדש לנפלאות השוקולד ויתרונותיו לבריאות האדם. בנוסף המוזיאון גם מציע ספריה ענפה של ספרים ומחקרים בנושא קקאו ושוקולד. אבל אל תדאגו יש גם טעימות בסיור וסדנת אומן.

מטחנת קקאו במוזיאון השוקולד בברצלונה (תמונה מתוך אתר המוזיאון)

3. שוקולד אינדיאני ופסלי שוקולד ב -Museu de la Xocolata, ברצלונה, ספרד

מוזיאון השוקולד הזה שוכן בתוך מבנה שהיה פעם מנזר ותצוגת ההיסטוריה שלו מתחילה בתרבות האצטקית אך מתרכזת בעיקר בתולדות השוקולד באירופה. במוזיאון תצוגות נוספות, ביניהן תצוגת פסלים אומנותיים משוקולד שקשה להאמין שאינן משיש ותצוגת מבנים מיניאטוריים משוקולד. בכניסה למוזיאון כל מבקר מקבל שוקולד ועדיין עם כל השוקולד מסביב קשה לעמוד בפיתוי. חנות המוזיאון ממוקמת ליד הדלתות הראשיות ובית הקפה מציע משקה קקאו אינדיאני.

בית השוקולד בפרוג'ה (צילום מסך מאתר המוזיאון)

4. שוקולד בסטייל איטלקי ב- Perugina Casa del Cioccolato, פרוג'ה, איטליה

פרוג'ה, בירת מחוז אומבריה, היא שם נרדף לשוקולד. שם, על הגבעות בין רומא לפירנצ'ה, שוכן מפעל פרוג'ינה, מולדת השוקולד האהוב באצ'י. הביקור במפעל ששוכן בפאתי העיר הציורית הזו הוא חובה לכל חובב שוקולד וגם לכל מי שמסתובב בעיר פשוט כי ריח השוקולד בכל מקום. במקום תצוגה היסטורית, אך הדגש על קו ייצור השוקולד ובית הספר לשוקולד הנמצא במקום. כשמוזיאון מבטיח לגלות הכל על "מזון האלים", אני נוטה לא לסרב, בטח אם יש גם חנות שוקולדים בסוף.

מזרקת השוקולד במוזיאון בקלן (צילום מתוך אתר האינטרנט העירוני)

5. קרם פנים משוקולד ב- Musee les Secrets du Chocolat, צרפת

על דרך השוקולד הצרפתית, 10 דקות משטרסבורג, נמצאת פנינת השוקולד הקטנה אך המשובחת הזאת. מתחם המוזיאון כולל תיאטרון, מסעדה, סטודיו סדנאות, בית קפה וחנות שוקולד ומוצריו, עד למוצרים הביזאריים ביותר, כולל תה שוקולד, חומץ שוקולד, בירת שוקולד ואפילו מוצרי קוסמטיקה, משוקולד.

 6. סדנאות שוקולד למבוגרים וילדים ב- Museum of Russian Chocolate, מוסקבה, רוסיה

אין שום אינדיקציה מבחוץ שהבניין הזה בתוך מוסקבה הוא אוצר שוקולדי נפלא, חוץ מריח השוקולד שבאוויר. לא הרחק מכל האטרקציות המוסקבאיות, נמצאת אטרקציית שוקולד נהדרת ולא לילדים בלבד. המוזיאון מתרכז בתולדות השוקולד ברוסיה בעיקר מהמאה ה-19. במקום תצוגה היסטורית, תצוגת אריזות רוסיות לאורך ההיסטוריה, הסבר מפורט על הייצור, סיפורי מההיסטוריה הרוסית וסדנאות שוקולד למבוגרים וילדים. אבל הכי חשוב במהלך הסיור ניתן לטעום שוקולד בסגנונות ייצור שונים לאורך ההיסטוריה.

אם כבר היסטוריה, אז הכי טוב שוקולד (צילום: שאטרסטוק)