מוזה לרגע

היותי מוזה לרגע פתחה בפני את האפשרות לעשות "אאוטינג" לארז יניב, מעצב תפאורות, שבשעות הפנאי המעטות שלו מעדיף להתמסר לציור

בחורה עם מחשב נייד

.

לפני מס' שבועות קיבלתי מחברי המוכשר ארז יניב הזמנה לבוא לבקר אותו ולראות ציור שהוא צייר ומתבסס על דמותי. בעידן הקלות הבלתי נסבלת של הצילום ועבודת המחשב, יניב, מעצב תפאורות מוכר ופעיל בתחומי התיאטרון והטלויזיה, מעדיף לנצל את שעות הפנאי המעטות שיש לו ולהתמסר למסורת הישנה של ציור ראליסטי.

לוח הזמנים הצפוף של שנינו השאיר אותנו בדו-שיח של טכנולוגיות זמינות – הוא צילם את הציור במצלמת הטלפון שלו ואני קיבלתי אותו על צג הטלפון שלי. הדמות הרכה שהופיעה על מסך הטלפון, עטופה בתיאטרליות בארוקית, צבעוניות חמה ותאורה דרמטית, הותירה אותי מופתעת. למרות הפרטים הרבים שלא יכולים לקבל ביטוי במדיום התקשורתי שבחרנו, העצמה שיניב כלא בעבודתו על הקנווס הצליחה לחלחל גם לתמונה שהופיעה על הצג.

השבוע הצלחנו להפגש. את הצבעוניות העשירה ורבת הרבדים, משיכות המכחול והאנרגיה שנוכחת רק בהתבוננות בקנווס עצמו אי אפשר להעביר. הצצה לצילום מהטלפון שלא עושה חסד עם העבודה מאפשרת מושג קלוש.

.

למרות הסיגנון הראליסטי ויכולת הציור המרשימה יניב לא תופס את עצמו כצייר, מה שלדבריו משחרר אותו ומאפשר לו לשבור את הקונבנציות של ציור קלאסי, להתנסות בשילוב חומרים מצבעי שמן ועד טיפקס ולהשתמש בטכניקות עבודה ממכחולים ועד ציור בידיים. למול השליטה ויכולות התכנון והרישום העינייני שבאים לידי ביטוי בעבודתו כמעצב, בציוריו הוא מונע מאמוציות ומביא לידי ביטוי תהליכים אישיים. לשאלותי על בחירת האלמנטים בקומפוזיציה, השפה הצבעונית, מנעד הגוונים ואופן השימוש בהם והמשמעויות הסימבוליות העומדות מאחוריהם הוא החל להתייחס ואז עצר ואמר שהוא צריך לחשוב כדי לתת לתחושות מילים. האמת – לא חייבים…

ץ

מירב רהט
יוצרת, אוצרת, חוקרת, כותבת ומרצה אודות עיצוב-אמנות-תרבות ומגמות בעיצוב עכשווי. http://meravrahat.wordpress.com