מה שמתחשק לי זה לישון

לא ישנים טוב? מתעוררים כמה פעמים בלילה? בסדנה למדנו על כמה דרכים קלות לשיפור איכות השינה ורציפותה, ששוות בדיקה מתחת לפוך

יש כאן בבית מי שמזכיר לי מדי פעם שכשרק הכרנו, בכל פעם שהיה מתקשר, היו עונים לו שאני ישנה, לפעמים אפילו בשבע בערב. בשלב מסוים חשב שאני מנסה להתחמק ממנו.

jackman-chiu-369014

Photo by Jackman Chiu on Unsplash

מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי לישון. לא, מעולם לא הייתי מאלה שקמים בשתיים בצהריים אבל כשאני עייפה, אני ישנה. 9-8 שעות שינה בלילה הן מה שאני צריכה ואם לא מעירים אותי, אני ישנה.

אבל מסתבר שלא כולם כמוני ויש מי שמתעוררים אפילו 5-4 פעמים בלילה וכך משתבשים להם מחזורי השינה. כל מחזור שינה נמשך 2-1.5 שעות ואדם בגיל 50 אמור לחוות כ-4-3 מחזורי שינה בלילה. כך גיליתי בהרצאה המעניינת על לחץ ובעיות שינה ביל המעבר של ד"ר מוטי לוי במפגש השלישי של #עוברותאתזהיחד של אלטמן וסלונה.

sleep1

כדי לשפר את איכות השינה חשוב לשמור על תזונה תקינה ופעילות גופנית, להפחית מתחים ולחצים ולהימנע מ'זמן מסך' לפני השינה או בזמן התעוררות במשך הלילה.

כן, קל לייעץ להפחית מהמתח והלחץ וקשה יותר לבצע. נכון, אבל יש דרכים שיכולות לסייע בכך. אחת הדרכים היא הרפייה יומית של כמה דקות בהן אנו מתנתקים מהעולם ומפנים מקום לשלווה פנימית, בתנוחה נוחה ושרירים רפויים. חשיבה חיובית מקלה על ההתמודדות עם השגרה ולוח הזמנים העמוס. תמיד כדאי למצוא את הטוב בכל דבר וכך לבחור ברגשות חיוביים ומרחיבים שתורמים לתחושת רגיעה ופחות לחץ ומתח. עיסוק בתחביב אהוב תורם אף הוא לתחושת נינוחות, כמו שכבר הזכרתי בפוסט על עוגיות השושנים שלי.

תזונה בריאה והימנעות ממזון מתועש תוך אכילה איטית ונינוחה תורמים לתחושת רגיעה שתאפשר מאוחר יותר שינה טובה ורציפה יותר בעוד שאכילה תזזיתית תוך ביצוע פעילויות נוספות פוגמת בהנאה, גורמת לקשיי עיכול ולאכילת יתר.

ומה עם הפעילות הגופנית? לא חייבים לרוץ מרתון. אפשר להתחיל בעלייה במדרגות במקום במעלית, הליכה ברגל במקום נסיעה במכונית ובאופן כללי הרבה יותר תנועה ותזוזה.

מה עושים אם כל זה לא לגמרי עוזר? נעזרים ברפואה ההומאופתית שמתפתחת מיום ליום. אחד התוספים שיצאו בשנה האחרונה הוא הנרוקסן שמכיל רכיבים טבעיים בלבד: שיבולת שועל, פרח פסיפלורה, מלח אבץ של ולריאן וקפה והוא יעיל במיוחד להרגעה וליצירת תחושת נינוחות.

sleep2

ד"ר מוטי לוי ממליץ גם על דיקור סיני, רפלקסולוגיה ושיאצו ובאופן כללי על אורח חיים בריא ומאוזן. אני חושבת שכדאי להקשיב להמלצותיו ולחיות רגוע יותר.