מה עושים עם החשבון המשותף בעת פרידה וגירושין ? עו"ד רפי שדמי מסביר

בחורה עם מחשב נייד

רובנו מחליטים לפתוח חשבון בנק משותף כאשר אנו נישאים. הרי זה אך הגיוני שבני זוג שמנהלים מערכת יחסים המושתת על אמון ושיתוף מלא, ינהלו גם חשבון בנק משותף. הדבר מצביע על מערכת יחסים בריאה ויציבה. ניהול חשבון משותף אינו מהווה בהכרח נטילת העצמאות הכלכלית של כל אחד מבני הזוג. ניתן בהחלט לקבל החלטה משותפת על סכום קבוע לחודש אותו כל אחד מבני הזוג יכול להוציא/לבזבז באופן חופשי ללא דיווח, וכך ניתן ליהנות מכל היתרונות של חשבון משותף מחד גיסא, ומהחופש להוציא כסף על ההנאות הקטנות של החיים, מאידך גיסא.

אלא שיש לא מעט זוגות שמחליטים שלא לפתוח חשבון מבנק משותף ולנהל חשבונות נפרדים.

אמנם קיימים מקרים שבהם נדמה שיש יתרון לפתיחת שני חשבונות. אולם גם במקרים אלה כדאי לשקול שהחשבונות משותפים, כלומר חשבונות אשר שני בני הזוג בעלי זכות חתימה בכל אחד מהחשבונות.

כך למשל מסביר עו"ד רפי שדמי, אם אתם עובדי מדינה וזכאים לנהל חשבון ללא דמי ניהול ועמלות. או במקרה שמדובר במשפחה עשירה. המניע לפיצול החשבון במקרה זה הוא היקף הנכסים הפיננסים, ולא חשבון עובר ושב בו המשפחה מתנהלת על בסיס שוטף. כלומר הכפילות כאן תהיה בחשבון השקעות ולא חשבון עו"ש.

יחד עם זאת, במידה ואחד מבני הזוג בעל עסק שיכול גם להקלע לקשיים או לחובות ועלול אף לצפות להליכי הוצאה לפועל נגדו שיגררו עיקולים וכיוב', מומלץ להפריד בין חשבונות הבנק של בני הזוג במטרה להבטיח את נכסי בן זוגו של החייב.

במקרה של סכסוך אחד מבני הזוג שיש לו זכות חתימה ומשיכה בחשבון המשותף עלול לנצל זאת ולמשוך מחשבון הבנק סכום משמעותי או לבצע הלוואה גדולה. הדבר יכול להכניס את בן הזוג השני לסחרור או לקשיים משמעותיים בטווח הקצר (גם אם יוכל לתקן את המצב במאמץ משפטי בטווח הארוך יותר)

לפיכך, כדאי לאותו בן זוג לפנות לבנק במידית ולהודיע כי פרץ משבר בין בני הזוג וכי מעתה ואילך כל פעולה בחשבון מותנית בחתימה ובהסכמה של שני בני הזוג. מרבית הבנקים יקבלו את הבקשה, לא בגלל רגישות חברתית אלא מהאינטרס הצר שלהם שמבינים שבמקרה כזה יהיה הליכי גביה של חוב אפשרי יהיה קשים ממי שלא נתן הסכמתו להלוואה או למשיכה.

בני זוג שמחליטים להפרד צריכים לקחת בחשבון- רגע לפני שהם מפרידים חשבונות כי יש הוראות קבע וחיובים שוטפים שצריכים להשתלם ועל כן גם במקרים של סכסוך משמעותי כדאי שבחשבון המשותף יהיה סכום מסוים כדי "לסגור קצוות אחרונים" או פשוט להעביר את הוראות הקבע והחיובים החודשיים לחשבונות אחרים.

על בני הזוג להחליט אלו חיובים צריכים לרדת מהחשבון המשותף שהיה לצדדים ואילו לא ולכן ההמלצה לבני הזוג היא לקבוע מועד מסוים שעד אליו הצדדים ימשיכו לשאת בחלקים שווים בכל החיובים וממנו ואילך כל צד נושא בהוצאותיו למעט חיובים עתידיים משותפים שכבר בוצעו במהלך תקופת הנישואין או הקשר המשותף.

אנחנו ממיצים לכם לקרוא מאמר מקצועי בנושא בדיקת מוטבים בפוליסה, הכתבה נכתבה על ידי עורך הדין רפי שדמי