מה עושים במקרה של ירושה של זוג ידועים בציבור

בחורה עם מחשב נייד

ידועים בציבור הם למעשה זוג שאינו נישא בטקס נישואין אזרחי או דתי אך הוא כן מקיים שלושה תנאים הכרחיים אשר מייצבים אותו כזכאים בעת הצורך לקבלת ירושה. שלושת התנאים הם קיום חיי משפחה, חיים משותפים עם משק בית משותף ומצב שבו אף אחד מהם אינו נשוי לצד שלישי. טל איטקין היא עורכת דין לענייני משפחה ובמהלך חייה המקצועיים סיפקה שירות מצוין וסיוע רב לזוגות ידועים בציבור שנאלצו לקבוע את פטירתו של אחד מהם. הזכאות של הירושה כאשר מדובר בידועים בציבור היא כדין זוג נשוי כאשר אכן יש הוכחה לשלושת התנאים.

רק צוואה יכולה לשנות את התמונה

עו"ד טלי איטקין מדגישה שוב כי זוגות ידועים בציבור דינם לפי החוק כמו זוג נשוי בעניין הירושה וזאת על אף שמעולם לא נישאו האחד לשנייה באופן רשמי. במידה והירושה היא הקובעת אזי הצד שנשאר בחיים יזכה בירושתו של המנוח או המנוחה. עם זאת, הדברים יכולים להשתנות במידה והנפטר או הנפטרת משאירים אחריהם צוואה שבה מפורטים מוטבים אחרים. המצווה יכול לבחור בכל אחד וכל אחת לטובת חלוקת העזבון שלו וללא שום קשר לקרבה המשפחתית או דרגת הקרבה בכלל. צוואה על פי איטקין יכולה להיות ההסבר היחיד למצב שבו העזבון הכולל כסף ורכוש לא יעברו לבן או בת הזוג הידועים בציבור אלא למי ששמו כתוב בצוואה.

מדוע אנשים מסרבים להינשא ולהיות ידועים בציבור

לא מעט מקרים של אנשים שלא רוצים להינשא ורק להיחשב ידועים בציבור קיימים במדינת ישראל. איטקין טוענת שהדבר יכול לנבוע מאי רצון לנישואים נוספים, אפשרות לצאת ממערכת היחסים בכל עת, אי אמונה במוסדות הדתיים הפרימיטיביים ועוד סיבות רבות ומגוונות. כל עוד בית המשפט רואה בדיני ירושה את הידועים בציבור כמו זוגות נשואים הרי שהמצב גם לא הולך להתשנות בעתיד הקרוב ואנשים אשר לא רואים בנישואים חלק מחייהם יכולים להמשיך לחיות ביחד ולדעת שגם אם אחד מהצדדים יילך מהעולם בטרם עת עדיין הירושה תגיע לבן או בת הזוג הנותרים.

התנאי השלישי- האם זה אכן ברור מאליו?

התנאי השלישי לידועים בציבור הוא ששני הצדדים אינם קשורים בקשר נישואין לצד שלישי. עבור רוב האנשים מדובר בתנאי הגיוני ולגיטימי אך כנראה שלא עבור כולם כך הם פני הדברים. ישנם מקרים שאנשים פונים לבית המשפט ורואים את עצמם כידועים בציבור וזאת על אף שהם קשורים בקשר נישואים עם צד שלישי או שעדיין נמצאים בהליכי פרידה. חשוב להבין כי נישואים לצד שלישי מהווים קשר זוגי לכל דבר, גם אם הגבר והאישה אינם פיזית גרים ביחד או שאינם נמצאים ביחד ברוב שעות היום. טל איטקין מסבירה את כל התנאים וכל החוקים ללקוחותייה הרבים אך תמיד המקצוע המתאגר מסדר לה ולשאר אנשי המקצוע מקרים מורכבים ומסובכים.