מה עושה לנו חיים טובים? מתוך מחקרים על אושר

בחורה עם מחשב נייד

מה עושה לנו חיים טובים? מתוך מחקרים על אושר / הרצאה של Robert Waldinger

מה עושה אותנו בריאים ומאושרים? אם תרצו עכשיו להשקיע ברווחה שלכם בחיים לעתיד איפה תשקיעו זמן ואנרגיה?
במחקר שנערך לאחרונה נשאלו נחקרים מהם המטרות העיקריות שיש להם בחיים טובים? 87% ענו שהמטרה החשובה ביותר שלהם בחיים היא להתעשר. 50% הוסיפו שמטרה חשובה אחרת היא להתפרסם. להסתמך בעבודה קשה עד שתגיע לפרסום.
במחקר שואלים אנשים שאלות אלה על סמך זיכרונות עבר, אך מה היה קורה אם היינו יכולים ללמוד על האושר דרך חיים שלמים כדי לראות מה באמת גורם לאנשים אושר.
שאלה זו נבדקה במחקר מקיף בהרוורד שנמשך לאורך 75 שנה ונחקרו בו 724 איש. בחינה של לימודי רוחב דרך ראיונות רב ים ולמרות הקושי שבו כ 60% עדין בחיים בגילאי 90 כיום.
הקבוצה היתה של צעירים לאחר המלחמה, ובנים מתוך שכונות מאזורי מצוקה מבוסטון. בסיום המחקר כולם הפכו למבוגרים בעלי מלאכה, פועלים עו"ד, חלקם עברו חוויות נפשיות קשות וחלקם פחות. ראיינו אותם בסלון שלהם, עשינו להם בדיקות פיזיות, שוחחנו עם בני משפחה. ומה למדנו?
המסר שהיגיע מהאנשים בסוף המחקר היה ברור, לא פרסום, עבודה קשה או כסף . המסר שיה חד וברור הוא שיחסים טובים שומרים אותנו בריאים יותר ומאושרים יותר. למדהו שמערכות יחסים אכן טובים לנו ושבדידות הורגת. אנשים שיותר מחוברים למשפחה, לחברים לקהילה מאושרים יותר, בריאים יותר וחיים יותר שנים לעומת אנשים שאינם מחוברים לאנשים ומפתחים חיי חברה ומשפחה בריאים. אנשים שמבודדים מהחברה הם פחות מאושרים התפקוד המוחי שלהם אינו מתפקד במיטבו בתקופת חייהם הבוגרת והם חיים חיים פחות איכותיים, פחות בריאים וקצרים יותר.
כל אדם חמישי באמריקה מצהיר שהוא מרגיש בודד, אתה יכול להיות בודד בתוך קהל, בודד בתוך נישואים. למדהו שזה לא רק עניין של מספר החברים שיש לך או כמה אתה מעורב בקהילה אלא זו איכות של הקשרים החברתיים שלך שחשוב יותר.
מערכת יחסים זוגית שנמצאת בקונפליקטים רבים משאירה צלקות רבות בבריאותינו אפילו יותר מגירושים. לחיות במערכת יחסים תומכת מגן על בריאותנו.
כאשר חקרנו מה הפרופיל של אנשים בריאים ומאושרים יותר אצל הנחקרים שלנו בהגיעם לגיל חמישים מצאנו שזאת לא היתה בעיית כולסטרול, אלא כמה הם היו מרוצים במערכות היחסים שלהם. האנשים שהיו מרוצים ביותר ממערכות היחסים שלהם בגיל חמישים היו אלה שהיו מאושרים יותר בגיל שמונים.
מערכות יחסים טובות אינם שומרות רק על הגוף שלנו פיזית ומאריכות חיים הם גם שומרים עם המוח שלנו. התברר שלהיות ביחסים טובים ולדעת שיש חבר לסמוך עליו בעת צרה הם מגנים ואנשים אלה יהיו חדים יותר במוחם לאורך זמן רב יותר. היחסים האלה לא חייבים להיות חלקים כל הזמן אלה הידיעה שאפשר לסמוך על אנשים אלה בזמן צרה ושהם נמצאים עבורך הוא ששומר עליך.
אז אם הדבר מאד ברור מדוע כ"כ קשה להשיג אושר כזה ומדוע מתעלמים אנשים רבים מידיעה זו?. אנחנו אנושיים וככאלה מה שאנחנו רוצים בדרך כלל זה תיקון מהיר. מערכות יחסים דורשות השקעה יותר גדולה ולפעמים הם לא קלים ומסובכים . רבים מהנחקרים בצעירותם האמינו שעושר, תהילה והישגים גבוהים הם אלה שיתנו להם מענה לחיים טובים יותר. אך נוכחנו לדעת לכל אורך המחקר שאנשים שהיו בריאים ומאושרים יותר היו אלה שנשענו על תמיכה של משפחה חברים וקהילה.
מה אתכם? איזה מעשה יכול לעשות לכם היום צעד לחיים בריאים יותר,גם אם אתם בני עשרים, שלושים או חמישים ויותר. זה יכול להיות משהו פשוט כמו להחליף זמן מסך בזמן שיחה עם חבר, או לעשות משהו טוב וחדש עם בן הזוג או חבר כמו הליכה משותפת אולי לדבר עם בן משפחה שלא דיברת איתו כבר זמן רב.
ואני מוסיפה בענווה רבה שבעיקר ברגעים קשים, ששם אנחנו נופלים לתוך חוסר סבלנות לאחר ולמרירות שצובעת דברים רבים בשחור, לא לוותר! אין לי ספק חיים טובים נבנים מיחסים טובים.
שלכם
עופרה רוזנפלד – מילת
פסיכותרפיסטית ומדריכת הורים – אדלר, פסיכותרפיסטית גופנית ומטפלת nlp
www.milat.co.il