מה עולה בראשכם כאשר אתם שומעים את צמד המילים "זיהום אוויר"?

מה עולה בראשכם כאשר אתם שומעים את צמד המילים "זיהום אוויר"?

כנראה שאתם מיד חושבים על ארובות חברת החשמל הפולטות ענני עשן מזהמים, או לחילופין על אגזוזי המכוניות והאוטובוסים שמזהמים את אוויר העיר ברעלים מחניקים, כל אלו אכן נחשבים לזיהום אוויר – אבל מה שבטוח, שאינכם חושבים על הבית שלכם, על המשרד שלכם ועל האוויר הנפלט מהמזגנים לאורך כל היום. 

מדוע? כיוון שאינכם מודעים! מכיוון שאינכם יודעים!  מכיון שאינכם הורגלתם לדרוש אויר נקי ובריא!

בשנים האחרונות, מחקרים רבים מראים, שישנם לא מעט מקרים אשר זיהום האוויר בתוך הבית עלול להיות חמור יותר מזיהום האוויר מחוצה לו. מדוע?

  • מכיוון, ש-80% ל-90% מזמננו, אנו שוהים זמן רב יותר בתוך מבנים סגורים ביחס לשהייה באוויר הפתוח.
  • מכיון שאין רשות שתפקידה אכיפה על איכות האויר הנצרך בתוך מבנים סגורים ובכלל זה מבנים ציבוריים ומבנים פרטיים.

ישנם מספר סיבות לזיהום אוויר בתוך חללים סגורים של מבנים ציבוריים ובתים פרטיים , אך הסיבה העיקרית לכך היא גידול והתרבות של מזהמים ביולוגיים בתוך מערכת מיזוג האוויר של המבנה או הבית פרטי. קראתם נכון… ישנם מזהמים ביולוגיים בתוך המזגן שלכם!

המזהמים לרוב שעלולים להתפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר הם מגוון גדול של סוגי עובשים, וחלקם מייצרים תגובה אלרגית, וכן חיידקים שונים כמו ליגיונלה ואף וירוסים.

מכירים את התופעה המוכרת, שמהמזגן נפלטים ריחות לא נעימים? זה מלווה בריחות של טחב, רטיבות, ואפילו ריחות המזכירים "גרביים רטובות" וכולם נובעים מאותה הסיבה – התפתחותן של חיידקים והעובשים שעלולה להיות מסוכנת מאוד לבני אדם השוהים בסביבת המזגן "המזוהם" ונאלצים לנשום את האוויר המזוהם שנפלט ממנו.

הריח המאופיין הוא אינדיקציה מאוחרת לקיומה של מושבת עובשים!

בתמונה עובש הנפלט לתוך תעלת מיזוג ממערכת מיזוג מיני מרכזית 

2 (1)

התפתחותם המהירה של מזהמים ביולוגיים במערכת מיזוג האוויר מתאפשרת בעקבות תנאים אופטימליים שכוללים לחות, חושך, טמפרטורות נוחות, ובעיקר מצע גידול שהוא הלכלוך האורגני ואבק שצבר המזגן עם השנים.

הסרה של מצע הגידול על ידי שטיפה יסודית, וחיטוי עמוק בעל אפקט שאריתי – יכול להבטיח הימנעות של התפתחות חוזרת של מושבות עובשים וחיידקים

יש להקפיד על טיפול תקופתי מתאים (לנקות מסננים פעם בשלושה חודשים), תוך הסתכלות ונתינת תשומת לב לפוטנציאל הגלום והמסוכן שקיים באוויר הנפלט ממערכת מיזוג האוויר. כל אלו ועוד, יבטיחו את בריאות החשובים לכם, וימנעו את התפתחותן של מחלות העלולות להיגרם מזיהום אוויר ביתי.

שואפים לאוויר בריא?

רוצים לדעת עוד על שמירת אוויר נקי בבית – משב רוח 

משב רוח -מומחים לחיטוי מזגנים
רענן שמואלי. יזם ומנהל את "משב רוח- מומחים לחיטוי מזגנים" עסקתי רוב חיי הבוגרים בנושאים מגווונים של איכות הסביבה, בריאות, ויזמות. יש בי סקרנות רבה לנושאים הללו, ורצון לעשות טוב לאדם ולסביבה.