מה נשתנה בליל הבחירות? ענת הופמן

בחורה עם מחשב נייד

מה נשתנה בליל הבחירות?

מה נשתנה הלילה הזה?
שבכל הלילות היינו מושתקות, הלילה הזה אנחנו מתפללות בקול גדול
שבכל הלילות היינו מנקות, הלילה הזה קוראות בתורה
שבכל הלילות היינו מודרות, הלילה הזה אנחנו חזניות בלב הרחבה
הלילה הזה כולו מרור, אך כולו גם תקווה.

אנחנו בוחנות את ליל הבחירות, ושואלות – מה נשתנה? מה השתנה במפה הפוליטית שיכול להוות תקווה גדולה?
מצד אחד הרבה מרור- אותו המרור של המפלגות החרדיות ששולטות בקואליציה של נתניהו.
מה שהיה, הוא שצפוי להיות; כ20 מנדטים ששולטים בראש הממשלה כבובה. לא רק זאת, אלא שהפעם הם רוצים להעביר את "חוק הכותל"- אשר יתן לרב הכותל סמכויות מלאות ובלעדיות לקבוע לגבי מנהג המקום לאורך הרחבה כולה.
איפה נתניהו בסיפור הזה? איפה ההבטחות שניתנו על ידו ליהדות ארה"ב? כשנשאל ע"י יהדות התפוצות מדוע הוא לא מיישם את מתווה הכותל, אמר שזה לא בכוחו מול המפלגות החרדיות. האם כעת משהו ישתנה כשהליכוד הגדיל את כוחו?
גנץ הביא איתו תקווה גדולה. זו הפעם הראשונה שמועמד לראשות הממשלה מתבטא באופן מפורש ומתחייב לפעול לקידום מתווה הכותל. בימים הקרובים תושלם הקמת הקואליציה, וגנץ צפוי להיות בראש האופוזיציה- אופוזיציה אמיתית ונחושה. למעשה, מעולם לא היה לנו ראש אופוזיציה מחוייב כ"כ למאבק של נשות הכותל. הלילה הזה אנחנו רואות בכך תקווה. אנחנו רואות תקווה באופוזיציה לוחמת על ערכים משמעותיים שחצי מהעם שלנו מייחל להם. עלינו לקבוע במו ידינו, הלילה הזה – כפייה או חירות? הדרה או גאולה?
"הלילה הזה כולנו מסובין"- יחד עם הצנחנים, התומכות, התומכים והאופוזיציה הלוחמת שלנו, אנחנו נמשיך להיאבק על הזכות של נשים ואנשים לתפילה ללא כפיה ולהצעיד את המאבק קדימה אל עבר פתרון.

בברכת חג שמח,
ענת הופמן יו"ר הנהלת נשות הכותל

נשות הכותל
נשות הכותל הן קבוצה של נשים דתיות המשתייכות לזרמים שונים ביהדות – אורתודוקסיות, קונסרבטיביות, רפורמיות, חברות בזרם ליהדות מתחדשת ועוד – המתאספות מדי ראש חודש עברי בעזרת הנשים בכותל המערבי לתפילה חגיגית משותפת הכוללת שחרית, הלל וקריאה בתורה. נשות הכותל נאספות בכותל גם במועדים נוספים כגון פורים – לקריאת המגילה, חנוכה – להדלקת נרות וכן לאמירת סליחות לפני יום כיפור. נשות הכותל נאבקות כדי לאפשר חופש דת וחופש פולחן לנשים יהודיות בכותל המערבי, ורואות במאבקן בהדרת הנשים – שליחות. הקבוצה נאבקת על זכותן של נשים להתפלל בקבוצה ובקול, לקרוא בתורה, להניח תפילין ולהתעטף בטליתות ב"עזרת הנשים" בכותל המערבי.