מה כדאי לדעת על הלוואה חוץ בנקאית?

שנה חלפה שנה באה, עוד יום הולדת (והפעם עגול) נחגג במשפחה והפעם, לטובת עוד טיול בלתי נשכח ולמרות שאימצנו במשפחה את הטיפים לכלכלת בית נכונה, בחרנו להיעזר בהלוואה חוץ בנקאית. מה למדתי שהפתיע אותי? למזלכם כתבתי הכל

הלוואה חוץ בנקאית

נטילת הלוואה היא החלטה שצריך להקדיש לה מחשבה, או דיון במקרה של זוגיות, ובחינת תנאים ויכולת עמידה בהם לעומק לפני קבלת ההחלטה. במקרה שלנו, שקלנו גם אפשרויות מימון אחרות כמו פניה לסיוע מההורים ואפילו הלוואות חברתיות. ממכלול המאפיינים של הצרכים שלנו בחרנו בסוף באפשרות של הלוואה חוץ בנקאית.

עברו כמה שנים מאז ההלוואה האחרונה שנטלנו, ופתיחת שוק ההלוואות לגופים פיננסים חוץ בנקאיים שינתה קצת את פני הדברים. כיוון שהמחשבות והדיונים הסתכמו בהחלטה שדרך המימון הנוחה ביותר עבורנו כרגע היא הלוואה, ישבנו לקרוא ביחד את כל מה שכדאי לדעת על הלוואה חוץ בנקאית*. כדי לחסוך לכן זמן, אנחנו מרשים לכן להעתיק את הסיכומים שלנו:

מה ההבדל בין הלוואה בנקאית לחוץ בנקאית?

הלוואה בנקאית מקורה בבנק והלוואה חוץ בנקאית מקורה בגוף פיננסי שאינו בנק אשר מורשה מכוח החוק להעניק הלוואות לציבור – או אשר מחזיק ברשיון למתן הלוואות ממשרד האוצר.

מי מקבל רשיון למתן הלוואות?

גופים פיננסים דוגמת חברות אשראי, ביטוח, קרנות וגופים אחרים המורשים לתת הלוואות מכוח החוק או מי שמקבלים אישור ייעודי לכך ונתונים לפיקוח ממשלתי הדוק.

מה היתרונות המובהקים שלהן?

בעיני העובדה שמרבית האפשרויות לנטילת הלוואה לכל מטרה הן לטווח קצר היא יתרון, כיוון שהתחייבויות להחזר החוב בטווח זמן קצר פירושה עבורי פחות זמן להיות חייבת. מי שזקוקה ללוח סילוקין לתקופה ארוכה יותר שמתאימה ליכולת ההחזר שלה, כנראה תמצא תועלת בסעיף הבא.

איך תבדקי את יכולת ההחזר שלך?

כדי לדעת כמה כסף את (או אתן.ם) יכולה להחזיר בכל חודש, את צריכה לחסר הוצאות קבועות ושוטפות מההכנסות הקבועות, כדי לקבל תמונת מצב. ההחזר החודשי יכול להיות נמוך יותר ולתקופה ארוכה יותר, אך בשורה התחתונה גם גבוה משמעותית מסכום ההלוואה המקורי. את מוזמנת גם לשחק עם המספרים במחשבון הלוואה מקוון כמו זה כדי להשוות החזרים.

לאילו מטרות לרוב נוטלים אותן?

המקרה שלנו – חופשה משפחתית ארוכה ומושקעת – הוא דוגמה קלאסית, אבל הלוואות חוץ בנקאיות מיועדות בסופו של דבר למטרות רבות: שיפוץ הבית; תשלום דמי לימוד ואפילו רכישת מחשב שולחני למשרד הביתי.

מה חשוב לבדוק לפני שנוטלות הלוואה?

לשמחתי חוץ ממגוון האפשרויות בגופים המלווים, גיליתי שגם צורת התקשורת איתם השתפרה פלאים. לא רק שאת לא צריכה לכתת רגליים לסניף הבנק, בעידן של הלוואות דיגיטליות את יכולה לבצע את החיפוש, המחקר, ההשוואה והחתימה באופן מקוון. אם בחרת לפנות לגוף פיננסי שאינך מכירה, חפשי עליו מידע נוסף ברשת. ״בדיקת מוניטין מקוונת״ היא פעולה מומלצת בין היתר בנוגע לכל מלווה פוטנציאלי עבורך ולכל ספק או נותן שירות חדש בחייך.

באתרי הגופים המורשים מכוח החוק או שקיבלו את רשיון משרד האוצר לעסוק במתן הלוואות, תמצאי מידע על האפשרויות השונות שמציע כל גוף. בדקי את סכום ההלוואה שאת צריכה ביחס לגובה הריבית, תקופת ההחזר, ערבונות. לפני החתימה על ההסכם חשוב לבדוק שהחוזה תקין (כגון: שיעור הריבית המוסכמת, תאריך התחלת וסיום העסקה וסיומה גובה ההחזר ותנאיו, שמות המלווים והלווים, תקנון החברה וחתימה) ולוודא שאין באף אחד מהסעיפים משהו חריג או בלתי הוגן.

נטילת הלוואות בעידן הדיגיטלי זה עניין של דקות ספורות, אבל קבלת ההחלטה והשוואת התנאים הם עניין שצריך להקדיש לו מחשבה וחשבון. ריבוי השחקנים שנמצאים בתחרות על הכסף שלנו משחק לטובתנו וכל אחת שמתעניינת יכולה לבחור את מסלול ההלוואה שמגלמת בתוכה את כלל המרכיבים המתאימים לצרכיך.

*בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע"מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

*הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.