מה זה פיסטולה אנאלית?

בחורה עם מחשב נייד

בשביל להבין מהי פיסטולה אנאלית צריך להכיר את מבנה והגוף ואת מאפייני הטיפולים שמיועדים עבור האזור הרגיש של המעי ופי הטבעת. במאמר הבא נרחיב על כך ונסביר מה דרכי הטיפול המתאימות לכל סיטואציה

פיסטולה, או בעברית "נצור", היא מחילה שנמצאת בגוף האדם ותפקידה לחבר בין שני חללים בגוף שאין ביניהם חיבור אנטומי. כתוצאה מכך, פיסטולה אנאלית היא במילים פשוטות מחילה של אזור פי הטבעת. לחילופין, אפשר להגדיר אותה בתור המחילה שמחברת בין החלק שבתוך המעי – כמו תעלת פי הטבעת – לפי העור.

עוד חשוב לציין שלפיסטולה יש פתח פנימי בצד של פי הטבעת ופתח חיצוני בעור. אם מחפשים טיפול לבעיה שקשורה להופעת פיסטולה, יש לזכור שהמחילה יכולה להיות או שטחית ומתחת לעור או עמוקה. בנוסף, קיימים מקרים רפואיים שבהם המחילה אף חוצה את שרירי פי הטבעת או מתפצלת.

מתי נוצרת פיסטולה אנאלית?

ברוב המקרים נוצרת פיסטולה אנאלית במקום שבו היה בעבר אבצס. הסיבה השכיחה להיווצרות אצבס היא סתימה של בלוטות חשובות שנמצאות בתוך תעלת פי הטבעת, כמו גם מחלות מעי דלקתיות ובהן קרוהן. אפשרויות אחרות להיווצרות אצבס כוללות קרינה, לאחר ניתוח או בעקבות גידול של האזור.

על כל פנים, אם התופעה של הפרשה נמשכת חודש-חודש וחצי לאחר ניקוז האצבס, אנשי המקצוע ממליצים על התערבות ניתוחית. ההמלצה על התערבות ניתוחית יוצאת מתוך נקודת הנחה שהפיסטולה לא תיסגר מעצמה והיא דורשת גם אבחנה מקיפה יותר.

איך מטפלים במצבים של פיסטולה?

הטיפול בתופעות של פיסטולה אנאלית נקבע כמו תמיד רק לאחר אבחון ובדיקת ההיסטוריה הרפואית של המטופל. בדיקת ההיסטוריה הרפואית חשובה, כי בעזרתה ניתן לדעת באיזה שיטות טיפול להתמקד ועל מה לוותר. כמו כן, במסגרת אבחנה בודקים את מצבו של המטופל מבחינת גיל ומשקל.

ההבדל העיקרי הוא בין שיטות הטיפול הבאות:

א. טיפול בפיסטולה שנגרמת בגלל זיהום באזור – טיפול מיידי נועד למנוע החמרה במצב על רקע פיסטולה שנגרמת בגלל זיהום באזור. הסכנה במקרים אלו היא מפני המשך של החיבור לתעלת פי הטבעת וחשיפה לחיידקים של האזורים הפנימיים והרגישים במעי הגס. את הניתוח עצמו מבצעים לרוב על ידי העברת חוט דרך המחילה וניסיון להשאיר אותה פתוחה ומנוקזת.

ב. ניתוח דפיניטיבי לסגירת פיסטולה – רופאים ואנשי מקצוע יכולים להמליץ על ביצוע ניתוח דפיניטיבי לסגירת פיסטולה. כאן למעשה מנסים לכרות את הפיסטולה או את הרקמה שנמצאת מעליה, באופן שעולה בקנה אחד עם מטרות הניתוח. הטכניקה הזו של ניתוח דפיניטיבי לסגירת פיסטולה אנאלית רלוונטי רק כאשר מהלך המחילה הוא שטחי ומערב חלק קטן משרירי פי הטבעת.

ג. ניתוח משמר שריר – במצבים שבהם פיסטולה חוצה חלק ניכר משרירי הסוגרים ייתכן ויהיה צורך בניתוח מורכב. ניתוחים אלו מבוצעים לצורך תיקון הפיסטולה אבל תוך כדי שימור השרירים. במקביל, ישנן נסיבות רפואיות שבהן מחליטים לבצע יותר מניתוח אחד ותוך מעבר משיטה לשיטה.

בחירת טיפול לפי המצב הרפואי

היכרות עם המאפיינים הבולטים של פיסטולה אנאלית יכולה לסייע למי שמתלבט בין שיטות הניתוח הקיימות. על אף שאת ההחלטה הסופית על סוג ואופי הניתוח מקבלים אנשי מקצוע ורופאים עם הסמכה מתאימה, גם למטופלים יש חלק בתהליך קבלת ההחלטות. לפיכך, רצוי לגלות מעורבות כבר משלבי האבחון ולנסות להבין במה מדובר.

לסיכום, פיסטולה של אזור פי הטבעת נוצרת לאחר אצבס. על אף הפגיעה באיכות החיים, ניתן לטפל בפיסטולה בעזרת ניתוח ושיטות מתקדמות באחוזי הצלחה גבוהים.