מה זה ניתוח כפתורים

בחורה עם מחשב נייד

מי צריך ניתוח כפתורים?

ניתוח כפתורים הוא ניתוח שכיח מאוד באוזניים ואנשים רבים עוברים אותו בשנה גם בישראל. ניתוח כפתורים נדרש כדי לנקז את הנוזלים שמופרשים מתעלת האוזן אל החלל שלה ולמעשה נועד כדי לשפר את איכות השמיעה, בעיות כאלו יכולות להיות משמעותיות בעיקר אצל ילדים כיוון שהם עדיין מתפתחים. אפילו פגיעה קטנה באוזן ובשמע יכולה להיות הרסנית בהמשך ולכן הניתוח לעתים חייב להתבצע ורצוי כמה שיותר מוקדם. הסיבה העיקרית לצורך בניתוח היא ירידה במצב השמיעה בגלל נוזלים שהופרשו אל חלל התוף. סיבות פחות נפוצות יכולות להיות דלקות חריפות או כרוניות, בעיה בעור התוף או תחושת לחץ גבוה מאוד באוזן.

האם חובה לנתח את הילד?

אמנם כל הורה רוצה שלילדים שלו יהיה טוב אך בסופו של דבר אף הורה לא ישמח להושיב את הילד שלו על שולחן הניתוחים כאשר יש אפשרות אחרת על הפרק.
בסופו של דבר יש אלטרנטיבות אחרות אך זה מאוד תלוי במצב הרפואי של הילד. אם מדובר על ילדים גדולים אז ניתן באופן תיאורטי להיעזר במכשיר שמיעה אך כמו שניתן להבין באופן מעשי אנשים רבים יעדיפו לנתח פעם אחת ולהחלים ולא לתת לילד שלהם להסתובב עם מכשיר שמיעה כל ימי חייו. ישנו גם מכשיר שיכול לנפח את האזור שבין לוע האף לאוזן באוויר, וכך אפשר למנוע את הסימנים אך שוב, ניתוח כפתורים נחשב לטוב ומהיר יותר.

ניתוח כפתורים

כל שלבי הניתוח מההכנות ועד למהלכו

  • לפני שמתחילים ניתוח כפתורים יש צורך לעבור ייעוץ אישי אצל הרופא כאשר בהכנה הזו יש צורך לבצע גם בדיקת אא"ג. יש צורך לבצע גם בדיקות שמיעה עדכניות כאשר בחלק מהפעמים תהיה גם דרישה לספירת דם לפני ביצוע הניתוח.
    ביום הניתוח יש צורך להיות בצום לפחות שש שעות לפני הניתוח כאשר יש צורך בהרדמה מלאה בניתוח מסוג זה על אף שאינו מסוכן כלל.
  • הרופא המנתח יהיה רופא אף אוזן גרון כאשר תחילה הוא ינקה את ההפרשות מתעלת השמע מכל השעווה שתיתכן בה. אז יוכל הרופא לראות בבירור במיקרוסקופ את עור התוף של המטופל.

שאיבת הנוזלים מעור התוף

בשלב הבא הרופא המנתח יבצע חתך קטן בחלק בקדמי של עור התוף, בחלק שרחוק מאוד מעצמות השמע שלו. לאחר מכן הרופא ישאב את כל הנוזלים ויחדיר כפתור לעור התוף, שהוא צינורית זעירה במיוחד. ניתוח כזה נמשך כמה דקות ספורות ולמרות שהוא נשמע מסובך, בעולם הרפואה הוא לא נחשב לכזה. ניתוח כזה קורה מאות פעמים בחודש וכמו שכבר אמרנו, בעיקר לילדים.
הסיכונים התיאורטיים במקרים אלו הם דימום מהאוזן, זיהום שיכול להזיק בהמשך או צמיחה של עור מתעלת השמע החיצונית אל תוך חלל עור התוף אך זה סיבוך נדיר מאוד כשם שהוא מסוכן.