מה זה אומר להיות מעצב ישראלי?

אי שם בשנה א' בשנקר, המורים שלי אמרו לי שהסטודנט הכי עני שייאלץ להשתמש רק בבד הגולמי כדי לייצר את הבגדים שלו הוא גם זה שיגיע הכי רחוק.

מקסימה ככל שתהיה אגדת הסינדרלה הזו, פשוט לא היה לנו מספיק זמן פנוי כדי לייצר משהו ממש טוב מבד גולמי, אז במקום זה הייתי ליצנית מופלאה בשבתות וחגים, וכל מה שהרווחתי בשבת הוצאתי בראשון על ערימות של חומרים ובדים.

אבל האמת שכמו הרבה דברים אחרים עשר שנים אחכ אני מבינה כמה המורים שלי צדקו, וזהו באמת הקסם האמיתי של מעצבים ישראליים. היכולת ליצור יש מאין.

חושבים שיש בארץ איפה לקנות בדים וחומרים? תחשבו שוב…

fabric-1523247_1920

מעצב אופנה שרוצה להתבלט צריך לנסוע לחו"ל לקנות בדים או לייצר אותם בעצמו, אחרת כולם פשוט נראים בדיוק אותו הדבר עם גליל הבד התורן בנחלת בנימין.

את השיעור הגדול ביותר שלי קיבלתי כשהחלטתי להרחיב את תחום הפעילות שלי לראשונה לחו"ל.

בתחילת דרכי עבדתי כמו כולם, שמתי את קולקציית התכשיטים הראשונה שלי במזוודת טרולי קטנה והלכתי מדלת לדלת ברחובות מרכזיות בערים מרכזיות והיה לי חם, מאוד חם…

יש גם משהו מאוד לא מכובד במעצבת מזיעה שצצה בדלת ואומרת "סליחה אולי תסתכלו לי"…

מכיוון שהכרתי את תערוכות ה"לנז'רי" בפריז מעבודתי הקודמת כמעצבת הלבשה תחתונה לקלוין קליין ,אזרתי אומץ ונרשמתי לתערוכה הראשונה שלי בפריז. אם עד אז עבדתי מול חנויות בישראל שלקחו מה שהיה במזוודה בצבע שנראה להן על המקום. בחו"ל זה עובד לגמרי אחרת. יש עונות שונות לפי סוג התערוכה ,שבוע האופנה, ready to wear, תערוכות של אקססוריז. המשותף לכולן הוא שכמעצב אתה מכין את התערוכה לפחות 3 חודשים מראש, ואז החנות מזמינה את המוצרים 4-6 שבועות מיום הפרזנטציה. בעיקר זה אומר שאני צריכה לדעת שלספקים שלי תהיה בדיוק את אותה שרשרת בעוד חצי שנה כי אני לא יכולה לשלוח בהזמנה מוצר אחר ליד…

אז ניגשתי לספקי החלקים ושאלתי על כל חלק וחלק ,מה יהיה זמין במלאי בעוד חצי שנה. התשובה השגורה היא… "לא יודע, זה מה שיש לי עכשיו אז תקחי עכשיו, אם מישהיא אחרת תקנה את הכל,אז אין…"

אני קוראת לזה "כלכלת מלחמה" אולי נמות מחר, אז צריך למכור הכל היום, בלי תכנון מסודר לעתיד.

כמה חודשים אחרי התמזל מזלי וחתמתי על חוזה עם לקוח גדול בארה"ב, וללקוחות גדולים יש דרישות. אז חתמתי ללקוח שבמוצרים שלי אין ניקל ואין עופרת ואם יתגלו שכאלה לאחר המשלוח הוא יוחזר ויחוייב על חשבוני, חתמתי גם שהזמנה שלא תסופק תוך 4 שבועות תבוטל, גם זה כמובן על חשבוני…מלחיץ משהו למעצבת צעירה.

שוב כיתתי רגליים לכל הספקים ושאלתי " מאיפה זה" ,"מה זה מכיל"? .התשובה התמידית  הייתה "לא יודע , זה הגיע מסין,אין לי מושג מה יש בפנים" וזה לא היה סיכון שיכלתי לקחת.

הפתרון היחיד היה לשלוט על כל חלקי הייצור,לדעת בדיוק מי מייצר איזה חלק שלי ומאיזה חומרים, מי צובע אותם, מי מצפה, מי מוכן לחתום על חוזה נגדי שהוא מתחייב על מה מכיל קו הייצור שלו.

וזו בעיני הסיבה הראשונה והעיקרית שהופכת את המעצבים שלנו לטובים כל כך, הצורך ליצור יש מאין, הגמישות המחשבתית והכורח בהמצאת חומרים אין סופית כדי להתבלט בשוק העולמי.

7

17

working process 5

מומחית בתחומך? רוצה להצטרף למועדון ״המומחיות״ של סלונה? הגישי מועמדותך כאן

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי הרבה אני אוהבת לעדכן את האינסטגרם שלי

והמתנות הכי שוות בחנות האטסי שלי

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/