מה זה אומר בכלל יד שניה?

אם נתקלתן בשנים האחרונות בחנויות יד שנייה שקמו ברחבי הארץ כמו פטריות, ושאלתן את עצמכן על מה המהומה מוזמנות לקרוא את הפוסט הבא

מעיל עור של BEBE עם רשימת ביקוש ארוכה

לפני 6 שנים הכרתי את עולם היד שניה והתאהבתי בו. באותה תקופה היו חנויות בודדות ברחבי הארץ וכל מי שדיברתי איתה על הנושא, לא ממש הבינה במה מדובר והשאלות שחזרו על עצמן היו "מה זה אומר בכלל יד שניה"?

פריטי יד שניה אלו פריטים שכבר ביקרו בארונות של נשים, והיום אני יודעת שזה כל כך נכון ש"הזבל" של האחד הוא האוצר של האחר, one man's Trash is another man's Treasure. הסיבות שהפריטים הללו יצאו מהארונות ועברו מיד ליד הן מגוונות;

1. בעידן שנשים צורכות בגדים כמעט על בסיס יומי, הארון מתמלא כ"כ מהר ואנו לא מספיקות ליהנות מהבגדים החדשים, או נהנות מהם לתקופה קצרה. אצל רובנו המקום בארון מוגבל ומהר מאוד אנו מוצאות את עצמנו עסוקות במלאכת פינוי מקום לרכישות החדשות.

2. נשים עוברות תהליכים ומשנות סגנון לבוש בגלל סיבות מגוונות כמו גיל, עליה או ירידה במשקל, שינוי מקום עבודה וכך גם הארון נאלץ לעבור שינוי בהתאם.

3. טרנדים בתחום האופנה משתנים בקצב מסחרר ורובנו אוהבות להיות מעודכנות וטרנדים, כידוע, הם דבר חולף וכשטרנד אחד מחליף את השני גם הבגדים מיצו את עצמם ופתאום כבר נראים פחות מעניינים.

4. וינטג' –  בגדים שנשכחו במדפים העליונים בארון ולא היו בשימוש במשך שנים רבות, זוכים לאהבה מחודשת.

מעיל עור של BEBE עם רשימת ביקוש ארוכה
מעיל עור של BEBE עם רשימת ביקוש ארוכה

אז למה לרכוש יד שניה?

1. תחשבו איזה כיף ללכת לעבודה, לאירוע או סתם להתהלך ברחוב ולדעת שיש סיכוי קלוש שתראי אחרת שלובשת פריט כמו שלך ושהוא גם עלה לך הרבה פחות ממה שעולה בחנות רגילה, ואיזה כיף לרכוש מותגים יוקרתיים שכמעט אין סיכוי שהיית קונה בחנות. בעבר את פריטי היד שניה והוינטג' היו רוכשים בעיקר אנשים מעוטי יכולת, היום, רוכשים אותם ידוענים, שחקנים ואנשים בעלי אמצעים שמתהדרים בפריטים הללו שברוב המקרים רק להם יש. השחקן קולין פארל סיפר באחד הראיונות, שהוא מבקר באופן קבוע בשוק של בגדי יד שניה בלוס אנג'לס וקונה שם פריטים שהוא אוהב ושנשארים איתו למשך שנים.

2. מי שמתמכרת לבגדי וינטג', מתמכרת גם לסיפור חיים שעומד מאחורי כל פריט, כמו שמלת וינטג' רקומה מדהימה, שהגיעה אלי והסתבר שהיתה שייכת לסופרת ומשוררת בעלת שם שהייתה נכס בתרבות הישראלית.

3. היום יש מודעות גדולה לנושא המיחזור כחלק משמירה על איכות חיים. בואו נעצור לרגע ונחשוב על העולם שנרצה להשאיר לבאים אחרינו ובמיוחד לקרובים ולאהובים עלינו. כולנו מבינים שבכל קניית בגד חדש אנחנו בעצם נותנים יד לזיהום אויר כבד שפוגע בכדור הארץ בצורה שלא נוכל לתקן. ומעבר לכך מדובר בתעשייה שמנצלת ילדים, נשים וגברים לעבוד שעות רבות בשכר זעום ובתת תנאים.

4. פריטי וינטג' הם לרוב פריטים בעלי איכות גבוהה. פריטים רבים נתפרו בעבודת יד ולכן הם מחזיקים שנים, לעומת הפריטים שמיוצרים היום שחלקם יחזיקו מקסימום עונה אחת.

5. החנות שלי היא תחנת מעבר לבגדים וחלקם נתרמים לקהילה. אני מקבלת הרבה פריטים מנשים, הפריטים עוברים מיון, חלק נשארים אצלי וחלקם עוברים הלאה לגמ"ח מרכזי, שאני קשורה אליו, שמעביר בגדים בצורה מסודרת לרבות למשפחות נזקקות, נערות בסיכון ומשפחות חד הוריות. כמו כן, הגמ"ח מוכר חלק מהבגדים בשקלים בודדים והכסף מחזיק בית תמחוי שמאכיל ילדים, נשים ומבוגרים.

6. שווקי יד שניה ווינטג', גארג' סייל וחנויות יד שניה, הם חלק בלתי נפרד מאורח החיים הנהוג באירופה ובארה"ב כבר שנים רבות. הלקוחות הם אנשים מכל המעמדות וטווח מחירי הבגדים רחב. אם הם נהנים מהסצנה הזו, כמובן שאנחנו הישראלים יכולים ללמוד מהם ולהפוך את הקנייה הזו לחלק מחיינו וליהנות ממנה.

נעל של MISSONI
נעל של MISSONI

אני פוגשת נשים רבות שעד ששוחחו איתי לא חשבו לקנות יד שניה. כשהן מוצאות פריט מדליק הן לא יכולות לוותר עליו, וזה הרגע שהן מתמכרות! מוזמנות לעקוב אחרי בפייסבוק ובאינסטגרם ולגלות עולם שלם של אהבה לבגדים.

פזית ❤️

אינסטגרם >> https://www.instagram.com/poz_boutique/

פייסבוק >> https://www.facebook.com/pazit.dvashnarkis

שמלת וינטג' שנות ה-70 נתפרה בעבודת יד
שמלת וינטג' שנות ה-70 נתפרה בעבודת יד
פזית דבש נרקיס
אספנית פריטי וינטג' ויד שניה יחודיים ומסדרת ארונות בגדים. בעלת סטודיו במושב אודים ומכירות אונליין לכל העולם. אוהבת אופנה, מיחזור וקניה נכונה וממוקדת