מה הקשר בין תרגילי בטן לכאבי גב תחתון?

חיזוק שרירי הבטן מונע מתח שרירי מוגבר בגב התחתון ונזק מצטבר לגב, אך, יחד עם זאת, ביצוע לקוי של תרגילי בטן עלול לגרום לנזק או להחמיר נזק כבר קיים. אז מה לעשות כדי להימנע מכך?

20160815_165944~2 (2)

הבטן וגב תחתון הם שני צדדים לגופנו וככאלו יש להם השפעה ישירה האחד על השנייה.
חיזוק שרירי הבטן מונע מתח שרירי מוגבר בגב התחתון ונזק מצטבר לגב, אך, יחד עם זאת, ביצוע לקוי של תרגילי בטן עלול לגרום לנזק או להחמיר נזק כבר קיים.

ועכשיו אתם בטח מבולבלים ואומרים לעצמכם, אז לעשות כפיפות בטן או לא?

התשובה היא חד משמעית- כן!

יש להמשיך ולבצע תרגילים שהמחזקים את הבטן. בטן חזקה תומכת בגב תחתון. או כמו שנוהגים לומר, כשהבטן חזקה הגב התחתון לא קורס מעומס עליו.
תזכרו כמה פעמים ביצעתם תרגילי בטן וכשהבטן שלכם לא היתה מספיק חזקה, הרגשתם לחץ על הגב התחתון? העומס עבר אליו… או קחו לדוגמא עמידה ויציבה, כשהבטן חזקה והיא מוכנסת פנימה ,אין כמעט לחץ על חוליות הגב, לעומת זאת תזכרו איך אתם נראים ומרגישים כשהבטן רפוסה?

נראה לי שהבנתם בשלב הזה למה הכוונה, שהבטן תומכת בגב התחתון…

תרגיל כפיפות בטן הוא אחד התרגילים הפופולאריים בשיעורי התעמלות. במידה ולא מבצעים אותו כראוי עלול להיגרם נזק לגב התחתון.
כשמבצעים כפיפות בטן כשכפות הרגלים על הרצפה (ראו תמונת כותרת) אין לעלות עד הברכיים, כמו שלמדו אותנו עוד בימי בית הספר.
תתחילו את העבודה מכיווץ הבטן ולא מהרמת הראש. תדמיינו את הבטן מתכווצת כך, שמכוח הכיווץ שלה חוליות הגב יתרוממו. הבטן תיתן לכם לעלות עד כ-45 מעלות שם תרגישו את הבטן ממש חזק ולמתעמלים רבים היא אף תרעד. אם אתם מרגישים זאת, אתם במקום הנכון 🙂
שימו לב שהגוף בקו ישר והפנים מסתכלות מעלה והצוואר לא מכופף.

בתרגילים רבים של בטן סטטית, שימו לב שלעיתים תרגישו לחץ על גב תחתון, כשמתחיל כאב שם, יש לשנות מנח. לחץ זה אינו בריא לגב. לעיתים מדובר על לעלות את הרגליים מעלה יותר, לעיתים לעלות מעט ישבן, תלוי בתרגיל.

ניתן לקרוא על תרגילים לחיזוק הבטן בלינק – http://saloona.co.il/corny/?p=1473

מוזמנים לכתוב לי בתגובות ולהתייעץ לגבי תרגילי בטן נוספים.

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)