מה הקשר בין יוזמה נשית, מהפך, נר שביעי של חנוכה ?

נשים, לא רק שרשאיות  להדליק נרות חנוכה, זאת אפילו חובתן והנר השביעי מוקדש להן

 הכול התחיל בכלל מוויכוח האם נשים רשאיות ע"פ ההלכה להדליק נרות חנוכה ?

חנוכיה

דווקא הנשים המסורתיות הן אלו שהציפו את השאלה כי לא הסתדר להן שנשים נבחרו להדליק נרות, והן עומדות על הבמה ונושאות קולן להדלקת הנר .. הוויכוח הניע אותי לפתוח את דפי ההיסטוריה וכל כך השתוממתי לגלות  שלא רק שהן רשאיות  זאת אפילו חובתן כי הן היו חלק גדול מסיפור הנס. והנר השביעי (מספר שבע מאוד חשוב ביהדות) מוקדש להן. כאשר סיפרתי את הסיפור בסביבתי הקרובה הייתי בטוחה שאולי רק אני פספסתי את הפרט הזה בהיסטורית החג. אך להפתעתי, רובם סביבי הרימו גבה בהשתאות מה באמת? הייתה שם אישה בסיפור הגבורה? מי ? מה? אז הכול שזור בתוך העלילה.

ילדה

מגיל צעיר אנחנו גדלים על סיפורי החנוכה של המכבים שגברו על היונים. ואם כבר מספרים לנו משהו על נשים בהקשר לחג וליוונים אז הסיפור המרכזי הוא על חנה ושבעת בניה שהמסר בו  הוא נושא ההקרבה . חנה מוצגת בסיפור כמקריבה את הדבר היקר לה מכל  על מזבח הדת .חנה להזכירכם הקריבה את בניה שלא ישתחוו לפסל היווני, דורות גדלו על כך שנשים צריכות להקריב את היקר להן מכל ולהיות בעצמן חלק מהקורבן. מנגד דפי ההיסטוריה בחרו להצניע שסיפור הגבורה של החשמונאים שגברו על היוונים בכלל התחיל מאשה שיזמה מהלך שהצית את המרד באור גדול ובכך היא יצרה את המהפך המיוחל ..

היונים מיררו את חייהם של היהודים, במטרה לגרום להם להתבולל ולשבור את רוחם. אחד מהגזרות שדווקא עברו בקלות תחת הרדאר של ההנהגה הגברית שאפילו מצאו לזה הצדקות ולא ראו בזה הפקרה של בנותיהן ונשותיהן ערב חופתן, הייתה לחמם את יצועו של השליט . היוונים קראו לזה  "חוק הלילה הראשון". שהיה נהוג בפרק זמן של כ-4 שנים ברחבי הממלכה. כל זוג שרצה להתחתן .הכלה המיועדת הייתה צריכה לעבור את הלילה הראשון "ליל הבתולים שלה" בחיקו של השליט היווני

נשאת ,ביתו של יוחנן כהן שנחשב כמי שהוביל את המרד נגד היוונים הייתה ערב נישואיה ולא הסכימה עם רוע הגזרה .המחשבה שערל יטמא את גופה ,נראה לה לא מעשה ראוי. לכן היא והחליטה לעשות מעשה וליזום שרשרת פעולות  שיזעזעו את משפחתה ויאירו את החוק הנוראי שמקריב אותן על מיטתו של השליט.

ביום כלולותיה ניצבה נשאת בכיכר העיר ופשטה את בגדיה .האחים המזועזעים שנפגעו בנימי נפשם בחילול כבוד המשפחה קמו להורגה על הבושה שהיא המיטה עלייהם. בשלב זה  היא  שאלה אותם כיצד מערומיה מבישים אותם ?ואילו למסור אותה למושל ערל שיעשה בה כרצונו ויחלל את גופה מקובל עליהם.? האחים ,לאחר שחדרה בהם ההכרה בצדקת אחותם , הבינו את חומרת הגזרה והחליטו ביחד איתה לתעתע במושל .

הם ליוו את אחותם בשירים ובמחולות לביתו של המושל על מנת ליצור רושם שהם  מצייתים לחוק כלשונו .המושל  ,שרואה את היהודים לא רק מקיימים את החוק אלה אפילו עושים זאת בשמחה הוא משחרר את השומרים בשביל להתייחד עם בתו של יוחנן לבית החשמונאים וכשהוא כבר נמצא איתה לבד קפצו עליו האחים ערפו את ראשו, וכך התחיל המרד.

אז היום בערב, כשתדליקו נר שביעי של חנוכה ,תזכרו שהכול התחיל בכלל בגלל אישה .אישה שלקחה יוזמה ובאומץ רב העיזה לנקוט מעשה שגרם למהפך ושינוי את רוע הגזרות שהובילו לניצחון ולנס הגדול.

חג חנוכה שמח .