מה המילה הנכונה: זקן או קשיש?

בחורה עם מחשב נייד

והדרת פני קשיש…?

דוד בן גוריון חיבב את כינויו "הזקן", וסיסמת הבחירות שלו היתה "הגידו כן לזקן!". היום רובנו משתמשים במכבסת מלים מגוונת בניסיון להימנע מלומר זקן, זקנים, זיקנה, הזדקנות. מה יש במלים אלו שמרתיע אותנו מהשימוש בהם? הרי כולנו ביום מן הימים נהיה זקנים…

כשאנחנו מדברים על זקנים וזיקנה, לרוב תשמעו ביטויים כמו גיל הזהב, הגיל השלישי, גמלאים, פנסיונרים, גיל הגבורה וכד'. כבר היה לנו המשרד לאזרחים ותיקים, וכיום יש תעודות אזרח ותיק. יש שאומרים שמישהו הוא "מבוגר" או "קשיש" או סתם "סבא". אנחנו כמעט ולא אומרים "זקן". למה?

המילה "זקן" מופיעה בלשון העברית במקורות היהודיים לראשונה בהתייחס לאברהם אבינו: "ואברהם זקן, בא בימים, וה' ברך את אברהם בכל" (בראשית כד, א). למעשה המילה מופיעה בהקשר חיובי – לאברהם היו חיים ארוכים ומבורכים.  בהמשך היו האנשים הזקנים אלו שאיישו מאת מוסד "זקני העם", שהיה לגוף המוביל את עם ישראל. לימים זקני העם התפתח למוסד "הסנהדרין", שמקור שמו ביוונית: זקן =סן, וכנראה גם למילה "סנאט".

מזה שנים שאני שומעת שבמקום המילה "זקן" אומרים "קשיש", וזו בכלל מילה בארמית למילה העברית "ישיש". המילה" ישיש" באה מהשורש י.ש.ש. שפירושו "היה חלש, זקן" (בָּחוּר וּבְתוּלָה, זָקֵן וְיָשֵׁשׁ – דבהי"ב לו, יז), והיא מתארת זקן מופלג, בא בימים. המילה מופיעה רק בספר איוב:"ישִׁישִׁים חָכְמָה; וְאֹרֶךְ יָמִים תְּבוּנָה" (איוב יב, יב).

old man glasses

"מפני שיבה תקום והדרת פני זקן" הוא הביטוי המוכר ביותר המתאר את היחס הראוי לאנשים זקנים, ולא "והדרת פני קשיש". המילה "קשיש" מתקשרת למילה "קש" ומרמזת על שבירות הגוף. לעומתה, המילה "זקן" מתקשרת למילה "זָקַן" ומרמזת על כך שהאדם (לפחות הגבר) כבר "נמצא" בעולם הרבה זמן כך שהספיק לצמוח לו זקן ארוך. כך שלמעשה למילה "זקן" יש מקור יותר פוליטיקלי קורקט.

בעידן המודרני המילה "זקן" מעוררת בנו אי נחת, מחשבות על תקופה לא טובה בחיים. בעזרת הרפואה, זקנים (ולא, זאת לא מילה גסה) נהנים מחיים ארוכים יותר, ויש בפניהם מגוון של הזדמנויות לחוות את החיים בצורה מיטבית. יש הרבה דברים טובים בחייהם של אנשים זקנים. כשם שלא היינו מוותרים על הילדות או על גיל ההתבגרות, שהן תקופות מלאות קשיים ומאבקים, כך מעטים יסכימו לוותר על חייהם לאחר גיל 65. לכל גיל יש את האתגרים שלו ויש דרכים רבות לחיות את החיים במלואם גם בזיקנה.

והדרת פני זקן!

ד"ר דנה - מומחית לדמנציה
אני מדריכה בני משפחה המטפלים באדם עם אלצהיימר/דמנציה איך להתמודד הכי טוב עם האתגרים בטיפול. מוזמנים ליצור קשר - drdana@gvurot.co.il או 0528423238 או ד"ר דנה -מומחית לדמנציה בפייסבוק. אוהבת זקנים כבר 20 שנה, וכל יום לומדת מהם עוד משהו!