מה הם פוליפים

פוליפים

פוליפ הוא גידול שעשוי להתפתח באזורים שונים בגופנו. והם מוכרים מאוד בחללי האף – בסינוסים. באזור הפנים יש לנו חללים קטנים המלאים באוויר, הם ממוקמים באזור עצמות הלחיים, המצח והעיניים.
קיימים פוליפים מסוגים שונים; בגודל ובצבע. לפולים יש צורה של טיפה, וכאשר נוצר צבר גדול של פוליפים הוא ייראה כמו אשכול ענבים. הפוליפ עשוי להיות בצבע צהבהב, אפור או ורוד.

סימפטומים של פוליפים

כאשר נוצר פוליפ גדול באזור חלל האף הוא עלול לגרום לנזלת וכן לאובדן בחוש הטעם והריח. בגין העובדה שאלו סימפטומים שעלולים לאותת על מגוון תופעות ומצבים רפואיים שונים, כמו שפעת וכדומה, חשוב להבין כי במרבית המקרים אם זו הצטננות או שפעת, המחלה תחלוף כחלוף כשבועיים. אך אם הסימפטומים קיימים תקופה ארוכה יותר, והם לא חולפים לאחר טיפול, חשוב לפנות לבדיקת רופא.

כיצד מאבחנים פוליפ באף?

פולים באף יאובחן במרבית המקרים על ידי רופא בעל מומחיות בתחום אף אוזן גרון. הוא יתבונן בחללים של האף וכן יתשאל את המטופל אודות הסימפטומים איתם הוא מתמודד. במידה והפוליפ נמצא סמוך לנחיר יוכל הרופא להבחין בו בקלות. יש מקרים בהם תידרשנה בדיקות נוספות כדי לאבחן פוליפים שקיימים באזורים הפנימיים יותר של חללי האף. במידת הצורך יפנה הרופא את המטופל לבדיקת טומוגרפיה ממוחשבת.

מהו הטיפול המומלץ בתופעה?

כאשר מדובר על פוליפים קטנים או פולים אחד בודד הטיפול הראשוני יהיה באמצעות תרסיס או טיפות אשר מכילים סטרואידים. סטרואיד הינו חומר נוגד דלקת בעוצמה חזקה, ולכן מצפים שהוא יפחית את הדלקת ויכווץ את הפוליפים. טיפול זה עלול להיות כרוך בתופעות לוואי כמו כאבי ראש, התעטשויות מרובות וכן דימום מהאף. במידה ולא חל שיפור במצב והטיפול התרופתי לא הצליח לכווץ את הפולים חשוב לחזור לרופא לבדיקה חוזרת ולקבלת החלטות בדבר הטיפול המומלץ. במקרים בהם מטופלים סובלים מפוליפים חוזרים, מסינוסיטיס או מאלרגיה יומלץ להם על שימוש קבוע בתרסיס סטרואידים.

באילו מקרים יומלץ על טבליות סטרואידים?

טבליות סטרואידים זו תרופה חזקה יותר מתרסיסים או טיפות אף. תרופה זו תומלץ במידה ומדובר על פוליפ גדול אשר גם הסימפטומים שלו חמורים יותר. כמו כן במקרים בהם טיפות אף או תרסיס אף לא השיגו שיפור יומלץ על נטילת טבליות סטרואידים. התרופה ניתנת במשך שלושה שבועות שכן לטבליות יש תופעות לוואי. במידה והטיפול הצליח – מה טוב. אך אם לאחר שלושה שבועות לא חל שיפור מסתבר כי המטופל יופנה לניתוח.

מתי מפנים מטופלים לניתוח להסרת פוליפ?

  • אם לאחר טיפול בסטרואידים לא חל שיפור במצב.
  • במצבים של התקפים חוזרים של סימפטומים למרות הטיפול בסטרואידים.
  • התפתחות תופעות רפואיות משניות כתוצאה מהפוליפ. כגון ראייה כפולה ודום נשימה בשינה.

כיצד מבצעים את הניתוח?

השיטה זעיר פולשנית נוכחת גם בתחום זה. שיטה זו מאפשרת לבצע את הטיפול הנדרש בצורה יעילה ביותר, ותוך הפחתה משמעותית של תופעות הלוואי. כמו כן תקופת ההחלמה בניתוחים זעיר פולשניים קצרים וקלים יותר. את פתיחת מעברי האוויר וניקוי חללי האף מבצעים בטיפול אנדוסקופי. הניתוח מוכיח את עצמו כיעיל במרבית המקרים. אך אין בכוחו למנוע התפתחות עתידית של פוליפ. ואכן כמחצית מהמנותחים עלולים לפתח תוך מספר שנים פוליפ נוסף.

פוליפים

מהם הגורמים לתופעה?

כיום הגורם לתופעה של פוליפ באף אינו ידוע, אם כי במקרים רבים הוא מתפתח בגין דלקת מתמשכת ברירית האף. יש מספר גורמים שנחשבים למגבירי סיכון להתפתחות פוליפ באף:

  • אסתמה
  • דלקת אלרגית באף
  • ציסטיק פיברוזיס
  • רגישות לאספירין

בכל מקרה חשוב להתייעץ עם רופאים המומחים בתחום לקבלת אבחון מדויק.