מה בפרשה? שאלות למחשבה….

פרשת משפטים, מה בין "הבית היהודי", שעבוד מצרים והפקת לקחים?

בחורה עם מחשב נייד

מלי אבן חן

פרשתנו הינה המשך ישיר ומורחב לפרשה הקודמת בה הוענקו לעם ישראל עשרת הדיברות, היא עוסקת בהנחת היסודות החברתיים, למדינה שעתידה לקום, ביום בו יסתיים מסע העם במדבר ולאחר כיבוש הארץ. הפרשה הינה תשתית למערכת המשפט, החוק וההלכה שתבוא בהמשך התורה. מטרתה להורות כיצד לטפל בנושאים שונים כמו: גניבות, אלימות ועוד.
אין זו מסכת חוקים יבשה, אין היא באה לדאוג רק לסדר הציבורי. אלא גם לאדם שמאחורי המעשים בין אם הוא הפוגע או הנפגע. מטרתה לעורר מודעות מוסרית בלב הקורא הלומד. ובכך להפוך את הבריות "למלומדים ומורגלים במידת החסד והרחמים, כי היא מידה משובחת" (מתוך ספר החינוך מצוה סו).
המצווה שחוזרת על עצמה מעל 30 פעם בפרשה הינה "אהבת הגר". התורה שואפת, לחנך אותנו ביחסנו לגר, מתוך מחשבה עמוקה שעם ישראל חווה חיי גלות, שיעבוד וייסורים במצרים.
מתוך הזיכרון הלאומי של שיעבוד מצרים, אנו נדרשים להפיק לקחים וללמוד לעתיד. איש איש לפי רמת הבנתו – התורה מתאימה שפתה לכל דורש מי שהסבל וזיכרון העבר מדברים אליו מקבל "ואתם ידעתם את נפש הגר" חוויתם את זה בעבר ונוכחתם לדעת מהו סבל וייסורים. ומי שאיום ואזהרות מניעים אותו מקבל: "וגר לא תונה ולא תלחצנו כי גרים הייתם בארץ מצרים" – נוכחתם לראות מה עלה בגורל המשעבדים והמייסרים ראו הוזהרתם…
מעניין לראות שהתורה בוחרת להדגיש באופנים שונים את הלקחים שעלינו להפיק מהיחס המשפיל שספגנו במצרים, וללמוד מכך מידה של רחמים וחסד כלפי הזרים שעתידים להיות חלק מהמדינה שנקים על אדמת כנען.

כדי תמיד ללמוד לקחים מהעבר, על מנת לשפר בעתיד… כמו בתורה ככה בחיים:
במערכות יחסים תמיד כדאי לנהוג לפי הילל הזקן: "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך", זוהי תמציתה של תורה, אהבת הבריות וכבוד האדם מעל הכל…

בהתנהלותנו בחיים, מומלץ לחקור כיצד פעלנו ואיזה תוצאות השגנו, במידה והתוצאות אינן משביעות רצון, עלינו לשנות גישה, חשיבה או לפעמים דרכי פעולה.

לעסקים אמליץ לבצע בקרה על פרוייקטים או תהליכים שהושלמו, על מנת להשתכלל בעתיד. הבקרה ותהליך הפקת לקחים מעניקה לנו את היכולת לשכפל הצלחות, ולהמנע מטעויות.
והיסוד של ההצלחות כולן טמון ביכולת שלנו לסגל לעמנו את הכלל הגדול מכולם: ואהבת לרעך כמוך…

שאלות לסופשבוע:
מאיזו פעולה או סיטואציה מהעבר, היית רוצה להפיק לקחים?
מה למדת? מה עבד לך? מה פחות? מה עלייך לעשות שונה בעתיד כדי להשיג תוצאות טובות יותר?

שבת שלום,
מלי אבן חן
054-2070864

מלי אבן חן
אחרי שנים בפוליטיקה הישראלית יצאתי לעצמאות, כיום אני מלווה בני אדם במסע השינוי שלהם. מלווה מנהלים בתהליך קבלת החלטות ומלווה ארגונים וחברות, בשיפור מערכות יחסים, תקשורת בין אישית, ועבודת צוות מיטבית להשגת מטרות והצלחה. מהפוליטיקה הכללית לפוליטיקה הארגונית....