מה בפרשה? שאלות למחשבה….

פרשת וישב, דרך סיפור יוסף ואחיו ניתן ללמוד רבות על תכנונים ומטרות ועל גחמות וקנאה שמובילה בסופה לתוצאות הרות אסון….

בחורה עם מחשב נייד


שרשרת המאורעות שמתרחשת בפרשה, הצמיחה בהמשך את הפרשות בהם מתוארת גלות מצרים, השעבוד הגדול והגאולה ממנה.
יוסף יוצא בשליחות אביו במטרה לבדוק מה מצבם של אחיו, הרועים את צאנם בשכם: "לך נא וראה את שלום אחיך" (בראשית ל"ז י"ד). משראו האחים את יוסף התעורר בהם רגש השנאה כלפיו מתוך אותה קנאה הרת אסון. וכך הם החליטו לשים להם למטרה ולהיפטר ממנו אחת ולתמיד "ונראה מה יהיו חלומותיו…"
האחים בסיפור שלפנינו נהגו על פי גחמות רגעיות, הם לא שיערו כי למעשים שלהם תהיה השפעה רבה על ההיסטוריה. ושהדבר יגרום לגלות ישראל למצרים ולשעבוד רב שנים.
לעיתים מעשים נטולי מחשבה לטווח ארוך מביאים עלינו תוצאות שלא חלמנו עליהם ואף יכולים לסבך אותנו או את הסובבים אותנו.
הסיפור בפרשה מחבר אותי לשאלה מה הוא ייעוד? ומה בין ייעוד לבנינו? אדם שחי על פי מטרות ברורות לטווח ארוך, שמכיר ביכולותיו, ומממש אותם הלכה למעשה מידי יום. שעושה את אשר הוא אוהב, וחי מתוך עקרונות וערכים ברורים ידע – לא להיגרר אחרי גחמה רגעית, שיכולה להיות הרת גורל באשר לעתידו ועתיד הסובבים אותו. בסיפור שלפנינו אחיו של יוסף נתנו לרגש הקנאה להשתלט עליהם ועשו מעשה שהתגלגל לסיפור היסטורי רב ממדים . אדם שחי מתוך ייעוד, עקרונות וערכים יהיה נאמן לדרכו ודבר לא יסיט אותו מן הדרך.
ויקטור פראנקל כבר אמר "אנו מגלים את משימתנו בחיים ולא ממציאים אותה", השאיפה היא שכל אדם באשר הוא יגלה את ייעודו. לכן ראוי שכל אדם ישאל עצמו:
מהו לדעתי התפקיד שאותו נועדתי לעשות? מה נדרש ממני על מנת שאגלה את ייעודי?
שבת שלום
מלי אבן חן
מאמנת ומנחה, בקישור המצורף תקבלו רעיונות וטיפים לחיים מלאי משמעות…
https://www.facebook.com/4yourway?ref=hl

מלי אבן חן
אחרי שנים בפוליטיקה הישראלית יצאתי לעצמאות, כיום אני מלווה בני אדם במסע השינוי שלהם. מלווה מנהלים בתהליך קבלת החלטות ומלווה ארגונים וחברות, בשיפור מערכות יחסים, תקשורת בין אישית, ועבודת צוות מיטבית להשגת מטרות והצלחה. מהפוליטיקה הכללית לפוליטיקה הארגונית....