מה ההבדל בין תיק השקעות רגיל לתיק השקעות דיגיטלי

אולי זו הקורונה ואולי ההתפתחות הטכנולוגית ואולי שניהם, שהובילו אנשים רבים לאחוז בתיק השקעות דיגיטלי. הכתבה תסביר במה מדובר, ומהם ההבדלים בין תיק השקעות דיגיטלי לרגיל.

מחשב על שולחן

מהו תיק ההשקעות הדיגיטלי?

עד לא מזמן, שירות ניהול תיקי השקעות היה שמור למשקיעים גדולים בלבד, בסדרי גודל של מאות אלפי ומיליוני שקלים. המעבר לשימוש בפלטפורמות דיגיטליות לניהול תיקי השקעות, פתח את הדלת גם למשקיעים קטנים יחסית, שיכולים ליהנות גם הם משירות של ניהול תיקי השקעות. כיום, אין עוד צורך במנהל השקעות אקטיבי על מנת לנהל תיק השקעות. אפשר לבנות ולנהל תיק השקעות מותאם אישית לצורכי הלקוח בדיגיטל. באמצעות פלטפורמות דיגיטליות, ניתן לנהל את התיק בקלות ולקבל עדכונים אוטומטיים. מדובר בפלטפורמות מקצועיות, המבוססות על מודלים מחשוביים ולא על תחושות בטן של מנהלי תיקים אנושיים, ויש להן אפיקים מגוונים לתקופות המתאימות לצרכים שלכם. פלטפורמה כזו מאפשרת למשל להשקיע בשוק ההון, בעיקר דרך השקעה במדדים, באופן יעיל ובטוח. את העדכונים מקבלים באופן שוטף ומקוון באמצעות הפלטפורמה. יחד עם זאת, התיק מנוהל ומבוקר על ידי מנהלי השקעות מקצועיים ומנוסים, כך שאתם לא לבד.

 

ההבדלים בין תיק השקעות דיגיטלי לתיק השקעות רגיל

כאשר מדובר בהשקעה בשוק ההון, רבים מאיתנו ממהרים להשקיע את הכסף בפיקדונות שונים בבנק או בתוכניות חיסכון למיניהן, שהתשואה עליהן נמוכה בדרך כלל. זהו למעשה כסף שנמצא בבנק ואינו מניב רווחים בגלל הריביות הנמוכות. זו הסיבה העיקרית שלתיק השקעות דיגיטלי יש פוטנציאל להשיא רווח גדול יותר לאורך זמן. מנגד ישנם אנשים החוששים מהשקעות דיגיטליות ולא אוהבים לסכן את הכסף שלהם בשל אי ודאות וחוסר ניסיון. זו גם הסיבה שכאשר משקיעים באופן עצמאי יכולות להיעשות טעויות שיגרמו להפסדים. קיימות כיום מספר חברות המציעות ניהול תיקי השקעות דיגיטליים, בליווי אנושי של מנהלי תיקים.

 

מהם ההבדלים הטכניים בין שתי השיטות?

בראש ובראשונה כאשר פותחים תיק השקעות רגיל, יש צורך להיפגש עם משווק או יועץ, אשר מתוגמל על פי המכירות שלו ולא בהכרח על פי ההתאמה הנכונה של התיק לצרכים שלך. בשיטה הדיגיטלית, בניית התיק היא ממוחשבת ונטולת פניות ופתיחת התיק היא מקוונת, כך שאין תלות באף גורם וניתן להתנהל עצמאית מכל מקום ובכל זמן. בנוסף, סכום ההשקעה בתיק רגיל מתחיל לרוב מסכומים גבוהים מאוד של מאות אלפי שקלים, בעוד בתיק הדיגיטלי ניתן להתחיל להשקיע עם סכום נמוך יחסית של עשרות אלפי שקלים.

מבחינת העדכונים, בתיק השקעות רגיל, בד"כ מקבלים דוח רבעוני בדואר, שהוא בלתי קריא ולא מובן. מנגד, בהשקעה דיגיטלית, ניתן לעקוב אחר התיק ומה נעשה בו, באופן שוטף ורציף באופן מקוון.

תיק ההשקעות הדיגיטלי נבנה בהתאמה אישית על ידי מענה של הלקוח לשאלון על מנת לתכנן את ההשקעה הרצויה. תיק רגיל נבנה באמצעות שיחה עם משווק או יועץ, שצריך לשקלל את כל המידע ולייצר תיק מותאם, דבר שקשה מאוד למוח האנושי לבצע.

 

מחשב על שולחן