מה אני לומדת מפרשת נתן אשל?

שוברת את הראש מה אני יכולה ללמוד מהעסקה של מטריד מינית

Image by Richard Reid from Pixabay

משרד המשפטים הגיב לפנייה של חברת הכנסת זנדברג בנוגע לפנייתה כנגד השתתפותו של נתן אשל בצוות משא ונתן של הליכוד להרכבת הממשלה הבא. עו"ד רותם ארנרייך ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים טענה כי בהכרעת הדין מיום 5.3.2012, שאימצה את הסדר הטיעון שנחתם עם אשל, הודה אשל בעובדות ובאישומים המיוחסים לו בעבירות של פגיעה במשמעת בשירות המדינה והתנהגות שאינה הולמת עובד מדינה (שלא נאמר בפירוש מטריד מינית) ובהתאם הרשיע אותו בית הדין בעבירות לפי חוק שירות המדינה. בהסדר הטיעון מיום 13.2.2012 שנחתם בין התביעה לאשל ואומץ על-ידי בית הדין, נקבע כי אשל יפרוש משירות המדינה תוך התחייבות שלא לשוב לעבוד בשירות המדינה. וכך נכתב: "אכן, חברות בצוות ניהול המשא-ומתן הקואליציוני במסגרת הרכבת הממשלה החדשה כוללת אלמנטים ציבוריים, ואולם השתתפות בצוות כאמור אינה בבחינת עבודה בשירות המדינה", כתבה עו"ד ארנרייך. "מר אשל אינו עובד המדינה – הוא אינו נושא בתפקיד בשירות המדינה, אינו מועסק על-ידה ואינו מקבל שכר ממנה. חברותו בצוות המשא-ומתן הקואליציוני היא בגדר תפקיד פוליטי הנעשה מטעם מפלגת הליכוד, גוף פוליטי החיצוני לשירות המדינה".

נכון, משפטית זה נכון. נתן אשל עובד עבור הליכוד ולא עובד מדינה. מעשית זה מה זה מסריח. ועצוב. כמו כל דבר שהשלטון נוגע בו כיום, השחיתות והעדר מוסריות הופכים לערך עליון: בואו לבוז לחוק, נירק על הערכים, נשרוף את בית המשפט, נרסק את המשטרה, נחסל את התקשורת.

מקרה נתן אשל הוא לטעמי עוד דוגמה לאובדן הסמלים החשובים של שמירה על ערכים ונורמות מעולם מוסרי ומתוקן, תוך כניעה לאנשים חזקים בעלי שררה שהדבר החשוב ביותר הם הצרכים האישיים שלהם על חשבון החברה. שנים של מאבק בהטרדות ובתקיפות המיניות יורדים לטמיון כאשר למרות הכל אדם זוכה לכבוד ותהילה. אלוהים אדירים, מה אנחנו משאירים פה לדור הבא?

Image by Richard Reid from Pixabay
Image by Richard Reid from Pixabay

 

 

יערה
להיות אחת שלומדת זה אומר להיות באתגר מתמיד. זה גם אומר להיות בשמחה כל הזמן. למה, כמה ואיך? על זה אספר בכל פעם בפסיעות מדודות. מוזמנים לעקוב ולהשתתף בלמידה שלי :)