מהפך: האמהות שמצאו את “הפירצה” לחופשת לידה של 365 ימים

בחורה עם מחשב נייד

בתי הקפה של ת״א מתמלאים בדור חדש שלם של ״יזמיות אינטרנט״ עם לפטופ ועגלת ״בוגבו״ אופנתית, שהפכו את חופשת הלידה לחופש תמידי באמצעות האינטרנט

״בחופשת הלידה שלי עשיתי יותר כסף מבעלי״ מספרת שירלי, בת 27 מאזורי חן בצפון תל-אביב. ״כעצמאית אני אמורה לא לעבוד בחופשת הלידה כי אז לא מקבלים את מענק הלידה, אבל החלטתי לוותר עליו כי עשיתי הרבה יותר וזה לקח לי פחות משעתיים ביום, כשטולי (הנסיך החדש – א.ג.) ישן צהריים״.

״כשמדברים על פערי השכר מגברים אני לגמרי לא מתחברת״ אומרת מיטל טל, יזמית אינטרנט צעירה שבגיל 27 הפכה ממזכירה בשכר רעב, לעצמאית שמטיילת בעולם וקונה מה שבא לה.


״החיים הטובים״. מיטל טל. צילום: א.פ., פריז

הצצה ליום בחיי מיטל נתנה לי תמונה די ברורה לאורח החיים של ״יזמיות האינטרנט״ (מיד נדבר על הסיבה לגרשיים הכפולים). שום דבר מנקר עיניים, אבל המון המון חופש. אוכל טוב, שנראה פשוט אבל בתור תל-אביבית ותיקה אני יודעת שרוב הזוגות הצעירים בת״א לא יכולים להרשות.

כיאה לאשה, בניגוד לגברים שעוסקים בתחום הרווחי הזה, לא מעניינים את מיטל רכבי יוקרה וסימני סטטוס. ״במחיר של פרארי אני יכולה לקנות שתי דירות קטנות בגבעתיים – אני מעדיפה להשקיע ולדאוג ליציבות ולעתיד של המשפחה שלי…״.

ש: למה את מתעקשת לא לקרוא לעצמך ״יזמית״?

מיטל: "כי המילה ״יזמית״ נותנת קונוטציה של מישהו שטוחן שעות במשרד, מסכן המון, מגייס משקיעים, ממציא את הגלגל וכו׳, ואני בסה״כ ילדה שיושבת עם הלפטופ ועושה משהו לא מסובך… שפשוט עובד".


״גם זמן למוסיקה שלי, לתחביבים, לבעל ולתינוק המקסים״. מיטל טל.

ההתחלה של מיטל, שעם הזמן הפנוי לאחר הלידה מעבירה את הפוקוס שלה ללימודי נדל״ן ושוק ההון הייתה צנועה הרבה יותר. כבר מהילדות בעפולה, דרך העבודה כקופאית ב-AM:PM והעבודה האחרונה שלה אי פעם – מזכירה בחברת ניהול נכסים, היא ידעה שהיא רוצה יותר.

מידי ערב אחרי העבודה, הייתה מתיישבת על המחשב המקרטע בדירת חדר ורבע מצ׳וקמקת בת״א, וחיפשה את הדרך החוצה. ״ניסיתי כל מיני דברים. חבר שלי, היום בעלי, הראה לי שיטה שנקראת ״שיווק שותפים״ שנראתה מסובכת, אבל כשהוא ״נפל למשכב״ מה שנקרא בגלל בעיה בריאותית, החלטתי לקחת את המושכות ולפצח את זה.

״בגיל 26 כבר ייצרתי מהשיטה הזאת פי 2 מהמשכורת שלי כמזכירה, משעה ביום אחרי העבודה… אבל נשארתי שכירה עדיין כי רציתי לראות שזה יציב ואמיתי לפני שאני לוקחת את הקפיצה״.

תוך מספר חודשים מועטים הגיעה מיטל למצב שבו יכלה ״לפרוש״ כבר בגיל 27. ״הם הסתכלו עלי, המזכירה שהכירו, ולא האמינו שאני עוזבת להריץ עסק משלי… הם חשבו שזה תירוץ ושאני סתם מחפשת עבודה אחרת״.


מיטל טל ״זה נותן לי זמן לעצמי״. מיטל  טל.

"והאמת? פחדתי מוות שבשנייה שאעזוב זה יפסיק לעבוד לי, ואצטרך לחזור ולהתחנן שייקחו אותי בחזרה…"

ש: ו…?

ת: "זה לא קרה, ברגע שעזבתי והראש שלי היה 100% בזה, הזמן שהקדשתי לעבודה (מהבית) בכל יום התקצר לחצי, וההכנסה הוכפלה כל מספר ימים, עד למצב שבו בעלי ואני היינו מרוויחים יחד בערך 4,000 ש״ח ביום, בזמן שאני יכולתי לחזור להתעסק במוסיקה שלי, תחביבים נוספים, ובבוא היום במייסון – התינוק המתוק החדש שלי".

ש: כמה מתוך זה היה נשאר לך כרווח?

ת: "זה רווח, ההכנסה הייתה הרבה יותר גבוהה, מעל 8,000 ש״ח ליום".

ש: וואו. אבל משהו לא ברור לי. היית קופאית, ואז מזכירה. אני מניחה שזה כי לא היה לך רגע לעבודה יותר רצינית. איך הצלחת להסתדר עם הצד הטכני של האינטרנט כדי לעשות את זה? ומאיפה הרקע בשיווק?

״האמת שבדיעבד, הסיבה שההצלחה הגיעה בגיל 27 ולא לפני כן היא בדיוק כי חשבתי את מה שאת חושבת  עכשיו. חשבתי שאני לא יכולה לעשות את כל הדברים האלה. בעלי ניסה ללמד אותי והיה מתייאש, והיינו רבים. ואז כשהוא היה חולה ולא יכל לצאת מהמיטה לתקופה ארוכה הבנתי שאני לא יכולה להסתמך עליו ולשאול אותו כל דבר קטן. זה הכריח אותי פשוט לנסות כל מיני שטויות ולעקוף את כל הבעיות הטכניות שלא הצלחתי לפתור… ואז הסתבר שזה לא כזה מסובך. זה קצת כמו לפתור סודוקו או תשחץ…

לגבי ידע בשיווק, כשהתחלתי לא היה לי שום רקע בשיווק. רק אחרי שעשיתי סכום כסף משמעותי התחלתי ללמוד ולהבין למה דברים שאני עושה בכלל עובדים. תאמיני לי, כל אישה, גם מי שאין לה שמץ בשיווק או בעסקים, יכולה להיכנס לתחום הזה ובהדרגה להתחיל ליצור הכנסה משמעותית כמו שאני עשיתי״

״לא מבינה איך אמהות חוזרות לעבוד אחרי תינוק״

סדר היום של מיטל כולל ארוחת בוקר יומית בבתי הקפה הנחשבים של ת״א, עם הלפטופ, ואז היא מתפנה לעיסוקיה – בין היתר המוסיקה שמהווה אצלה חצי תחביב חצי מקצוע (״ככה זה כשאין את הלחץ להתפרנס מזה״ היא אומרת). את מרבית היום היא מעבירה עם מייסון, התינוק החדש שלה.

״לא יודעת מה הייתי עושה אם היה לי משרד לחזור אליו אחרי שהוא נולד… חברות שלי שכירות לא רואות את הילד שלהן בשעות הכי יפות שלו כשהוא נמרץ ועירני… זו המתנה הכי גדולה שהכסף הביא לי.

לשמחתי, אין לי את הדאגות שיש לכל אמא רגילה בזכות ההכנסה היציבה שלנו משיווק שותפים. אין לי את הפחד איך אצליח לשלם על גן איכותי לילד ואיך אממן שני גנים בבוא היום שיהיה לאדם ולי ילד נוסף".

״עושה קופה בשמירת הריון״

ליז קשקש גם היא סיפור מרתק. כעורכת דין חיפשה דרך אחרת להתפרנס, עשתה התמחות בראשות ניירות ערך, וכשהחליטה שהחיים האלה תובעניים מידי ומגיע לה יותר – עברה לשווק קורסים דיגיטליים באינטרנט ולהעביר סדנאות ייעוץ עסקי.

אבל גם פה העבודה היתה תובענית ומעייפת. וכשרופאים בישרו לה בהריונה השני, שהיא צריכה להיות בשמירת הריון, כמעט לגמרי מרותקת למיטה לחלוטין – משהו בה נשבר. ״גם כשאתה מרוויח יפה זה מלחיץ. ההפסקה בתזרים המזומנים מפחידה… הייתי חייבת למצוא דרך לעשות כסף מהמיטה״ היא מספרת.

״אני נהנית משני העולמות – מצד אחד עקרת בית ומצד שני קריירה רווחית שאפשר להתגאות בה״. ליז קשקש (צילום: פלג אלקלעי)

״למזלי הגדול פנו אליי מספר משווקים מובילים, ביניהם אדם טל והציעו לי לקדם את המוצרים שלהם תמורת  עמלות. אמרו לי, תשלחי כמה מיילים ללקוחות שלך, מקסימום תצליחי – וצדקו – בתוך מספר חודשים ייצרתי מעל 150,000 ש״ח…. עכשיו אני מתלבטת אם בכלל כדאי לחזור לעבוד קשה, פשוט כיף לי מידי להיות כל היום בבית עם הילדים – פנויה רגשית ועם הפוקוס עליהם… זה כמו להחזיק את החבל משני הצדדים, מצד אחד להיות עקרת בית במשרה מלאה, ובאותו הזמן להיות אשת קריירה מצליחה שבעלי יכול להיות גאה בה".

כדי לעשות את הצעד הראשון בתחום, אפשר ללמוד את השיטות של מיטל וליז מבעלה של מיטל (אדם טל) שהעלה הדרכה אינטרנטית לשיווק שותפים – כאן בחינם ולזמן מוגבל.