מהן ההשפעות האפשריות של חומרי הדברה על המערכת ההורמונאלית שלנו?

בחורה עם מחשב נייד

חומרי הדברה מסוימים מפריעים לתפקוד התקין של מערכות הגוף. במאמר הבא נסביר מה המשמעות של זה ואיך מתמודדים

חומרי הדברה שכוללים כימיקלים עלולים להשפיע לרעה על מערכות הגוף. כיום יש אלטרנטיבות שבהן ניתן להשתמש בכל רחבי הארץ וגם בעבודות הדברה בתל אביב, חיפה או ירושלים, אבל חשוב להכיר את ההשפעות של החומרים הכימיקליים. הנה כמה מהן בהקשר של המערכת ההורמונאלית:

א. הפרעה לתפקוד הפיזיולוגי של ההורמונים – התפקוד הפיזיולוגי של ההורמונים חשוב כי הוא אחראי על התפתחות עוברים. כאשר ישנה הפרעה לתפקוד הזה, עלולות להתרחש בעיות בהתפתחות תקינה של

הדברה בתל אביב
הדברה בתל אביב

העוברים.

ב. החלשה או הגברה של ריכוז ההורמונים הטבעיים – החומרים הכימיים הנמצאים בתוך חומרי ההדברה עלולים לגרום להחלשה או לחילופין להגברה של ריכוז ההורמונים הטבעיים. המשמעות היא הפרה של האיזון ופגיעה אנושה בתפקוד של המערכת ההורמונאלית.

ג. ייצור הורמונים – יש חומרי הדברה ספציפיים שפוגעים בתהליך הייצור הטבעי של ההורמונים. הפגיעה בתהליך הייצור עלולה לבוא לידי ביטוי בטווח הקצר והארוך, אך הבעיה היא שאין לה סימפטומים ברורים.

איך מתמודדים עם ההשפעות השליליות?

המדע כיום מכיר בהשפעות האפשריות של חומרי הדברה על המערכת ההורמונאלית שלנו ולכן נקבעו סטנדרטים מחמירים לשמירה על בריאות הציבור. ראשית, משרד הבריאות בישראל לדוגמא קובע תקנים מחמירים לגבי השימוש בחומרי הדברה. תקנים אלו רלוונטיים גם בהדברות שמבוצעות בקרב אנשים פרטיים, בתים ודירות, וגם בעבודות הדברה למגזר החקלאי, התעשייתי והציבורי.

שנית, ההתמודדות עם השפעות שליליות של חומרי הדברה נמצאת בחלקה באחריות של המשתמשים עצמם. קשה לתאר מצב של ויתור טוטאלי על שימוש בחומרי הדברה, אך בהחלט ניתן להקפיד על ההנחיות. אלו הנחיות שמתייחסות בעיקר לאוורור חלל הפנים אחרי הדברה, להרחקת בעלי חיים ותינוקות מאזורים שבהם בוצעה הדברה כימית וכן הלאה.

לבסוף, יש לזכור את המשמעות של התמודדות עם ההשפעות השליליות בהקשר של האלטרנטיבות הקיימות. לא חייבים כל הזמן להשתמש בחומרי הדברה כימיים ויש שיטות לא פחות יעילות. אלו למשל שיטות של הדברה אקולוגית, הדברה ירוקה והדברה שמאושרת על ידי משרד הבריאות. הדבר החשוב הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולא לשכוח לקבל המלצות מלקוחות קודמים.

איך בוחרים חברת הדברה?

הבחירה בחברת הדברה צריכה להיות על בסיס שמירה על הבריאות ועמידה בתקנים. ניתן ליצור קשר עם נציגי חברות הדברה ולשאול על הניסיון והרקע. אפשר גם לפגוש את נציגי חברת ההדברה במידה ומתכננים להזמין שירות מן הסוג הזה לבית הפרטי, או לקרוא מידע באתרי האינטרנט.

לסיכום, יש הרבה השפעות שליליות של חומרי הדברה על מערכות הגוף השונות של בני אדם ובעיקר על המערכת ההורמונאלית. עם זאת, ניתן להתמודד עם ההשלכות על ידי עמידה בתקנות.