מהי רצפת האגן ואילו בעיות עלולות להיגרם לה ללא פעילות גופנית?

בחורה עם מחשב נייד

רצפת האגן היא קבוצת שרירים, כלי דם ורקמות חיבור הממוקמת בין הרגליים. היא משמשת מעין ערסל תומך לכל האיברים הפנימיים באזור האגן והבטן התחתונה: מעיים, רחם (אצל נשים), שלפוחית שתן, חלק מהסוגרים, פי הטבעת, בלוטת הערמונית (אצל גברים) ושאר איברי האגן הפנימיים. אותו אזור מוצנע בגוף הוא בעל תפקיד קריטי וחשוב ביותר לתפקוד תקין של מערכת השתן, המין והצואה אצל גברים ונשים כאחד.
רצפת האגן חיזוק רצפת האגן 5 חיזוק רצפת האגן 4 חיזוק לרצפת האגן 1
רצפת אגן תקינה תאפשר שליטה מלאה על צרכים (התאפקות או התרוקנות מלאה ותקינה של שתן וצואה) ושמירה על מיקום נכון של הרחם ושלפוחית השתן. רצפת אגן חלשה ורפויה גורמת לצניחת איברים. במצב כזה פעולות כגון קפיצה, שיעול, צחוק, הרמת חפצים ועוד עלולות לגרום ללחץ של אברי האגן כלפי מטה, ועלולים להיווצר מצבים מביכים של בריחת שתן, צואה, גזים, ומצבים לא נעימים אחרים.
במהלך השנים יכולות להיות לא מעט סיבות להיחלשות של שרירי רצפת האגן, למשל:
1. הריון ולידה – לידה ממושכת, לידה מכשירנית, לידת תינוק במשקל מעל 4 ק"ג, קריעה של שרירי רצפת האגן בלידה, ולעיתים גם שינויים הורמונאליים או עלייה רבה במשקל בעת ההריון.
2. ניתוח לכריתת בלוטת הערמונית אצל גברים.
3. גיל המעבר – הגעה לגילאים מבוגרים אצל גברים ונשים מביאה לעיתים לירידה בקיבולת שלפוחית השתן. בנוסף, ירידה בהורמון האסטרוגן בגוף האשה מביאה לירידה בגמישות השרירים וביכולת סגירת סוגר השלפוחית.
4. משקל יתר והשמנה.
5. אצל נשים: שעול כרוני כתוצאה מאלרגיות או בעיות נשימתיות אחרות וכן הרמת משאות כבדים במשך החיים גורמים לצניחת אברים ולהיחלשות הרקמות התומכות.
ניתן לחזק את שרירי רצפת האגן ע"י מכשור רפואי מתקדם וניתן לחזקם ע"י תרגילים די פשוטים בבית, כפי שזה מופיע בתמונות ( אלו התרגילים היחידים ויש עוד תריסר תרגילים שונים וברמות קושי שונות ) .