מהי עיר ידידותית לנשים ?

גם אנחנו הנשים התרגלנו להמנע מהצרכים שלנו, התרגלנו להסתדר בלי, התרגלנו לא לבקש, להצטמצם, לשתוק. עיר ידידותית לנשים שולחת מסר לנשים: שהן חשובות לקהילה, שהקול שלהן- הוא משמעותי שתאורה במגרש כדורגל לא חשובה יותר מלהאיר רחוב שנשים הולכות בו ערב ערב.

בחורה עם מחשב נייד

.השבוע בכנס מיוחד במינו באשדוד בנוכחות ראש השילטון המקומי מר שלמה בוחבוט, הוכרז על הקמת רשת של ערים ידיתותיות לנשים, על פי המודל של העיר סיאול שבדרום קוריאה מודל שזכה לפרס הוקרה מהאום. ראש העיר דר. יחיאל לסרי והיועצת לקידום מעמד האישה הגב אתי אטיאס מובילים את המיזם. כשהגב אתי אטיאס,  הביאה את הרעיון לפני הדר. יחיאל לסרי,  ראש העיר אשדוד אימץ את הרעיון ברמה של עשיההוא תיקצב אותו , ונתן לגברת אתי אטיאס את הגיבוי המלא לקחת את הפרוייקט קדימה.

מה זו עיר ידידותית לנשים?    אני רוצה לספר לכם סיפור אמיתי :

צעירה שהגיעה לקבוצת מנהיגות נשים בראש העין, התבקשה להרכיב משקפיים מגדריות ולספר מה היא רואה.

ואז היא סיפרה: שדודתה באלנית ותיקה בעיר, ועובדת עד 11 בלילה.  ומדי לילה היא נוסעת לאסוף אותה כשהיא מסיימת את עבודתה, ואחרונת הנשים עזבה.

ישנן נשים שמגיעות מאוחר, אחרי שהאכילו והשכבו את המשפחה.

היא מגיעה עם הרכב שלה, נעמדת בקצה הסימטה , ומאירה לדודה שלה את הדרך .

הדודה לאור פנסי הרכב, נועלת את המקווה, וצועדת לרכב, ואז היא מסיעה אותה  הביתה.

כך שנים…..

הרבה נשים מגיעות למיקווה הזה  במשך שנים.

הן מורגלות ללכת בחושך,

יהיו כאלו שיגדו שהן רוצות ללכת בחושך למקווה.

בעקבות המפגש שאותה צעירה הגיעה אליו,והתרגיל הזה,  שלהסתכל על העיר במשקפיים  מגדריות,

היא הביאה להארה של המקום.

גם אנחנו הנשים התרגלנו להמנע מהצרכים שלנו, התרגלנו להסתדר בלי, התרגלנו לא לבקש, להצטמצם, לשתוק.

עיר ידידותית לנשים שולחת מסר לנשים: שהן חשובות לקהילה, שהקול שלהן- הוא משמעותי

שאפשר לעצור את השיעתוק ולשלוח מסר  לבנות שלנו,  שתאורה במגרש כדורגל לא חשובה יותר מלהאיר רחוב שנשים פוקדות אותו ערב ערב .

זה השינוי התפיסתי שעיר ידידותית לנשים מבקשת להיות.

בפעילות יועצות לקידום מעמד האישה בישראל, ובאשדוד בפרט, ניתן לגלות את הפוטנציאל הרב הטמון בהובלת הליכי "עיר ידידותית לנשים". הליך חשוב זה בהתנהלות הערים בישראל עשויה להשפיע רבות על מרקם חברתי שוויוני וצודק יותר, כלכלה מחוזקת יותר ורווחה טובה יותר לכולם.

לכן דרשו מראש ( עדיין יש רק 6 נשים  מתוך 255 ) הרשות שלכן ושלכם לחתום על האמנה של הפיכת העיר שלכם -ן לעיר ידידותית לנשים, כי אם רמת הביטחון בעיר תגבר עבור הנערות והנשים כולם יהנו מעיר בטוחה יותר,כשמגרשי המשחקים ורחובות יהיו מוארים יותר לביטחון האמהות והנשים בכלל , זה יהיה לרווחת כלל הציבור.

אם בבתי הספר ילמדו מיגדר זה יפתח  סובלנות, יעצים את הנערות ויפתח כבוד אצל הבנים לבנות. ילמד את שני המינים לקבל את השוני ולא להרגיש  פחות טובים או יותר טובים בגלל שאנחנו בנים או בנות, כל אחד יקבל את עצמו כאדם ויתייחס לזולתו כאדם , וזו העצמה אישית.

אם בתי העסק בעיר יקבלו הנחות בארנונה גם לפי הקריטריון, של כמה נשיםהעסק מעסיק?  זה יכול לעזור להוציא מספר משפחות מעוני – משפחות זה גם ילדים שיגדלו בבית שלא יהיה קורבן יותר לעוני, ילדים שיראו שהאימהות שלהן אינן חסרות אונים אלה יוצרות ושמחות.

בעיר ידידיותית לנשים – ישמר כבוד האישה במרחב הציבורי ולא נראה גלויות וכרטיסי ביקור של עם תמונות פורנוגרפיות מפוזרים על המדרכות ועל חלונות של מכוניות.  כך הילדים שלנו לא יהיו חשופים למראות שילדים לא צריכים להיות חשופים להם בגיל 4,5,6,7,8,והלאה..

בעיר ידידותית לנשים המדרכות יהיו מתוקנות , ולא רק עבור האימהות שדוחפות עגלות וצריכות גישה נוחה. אם לא עשינו את זה עבור הנכים עד היום . (אנחנו מדינה שמייצרת נכים בין תאונות מלחמות ופיגוע טרור, מפליא שזו בקשה שנחשבת כלוקסוס).

בעיר ידידותית לנשים התחבורה הציבורית תהיה נגישה יותר לכל האוכלוסיה, בתדירות גבוה, כי ברוב המשפחות יש רכב אחד והוא בדר"כ של הגבר במשפחה.( בסקר שפורסם בהארץ לא מזמן)

צאו אתם לעיר והסתכלו סביבכן בעיניים מגדריות , ושילחו אימייל לעירייה על מה אתם רואים ורואות שאפשר לתקן שהסביבה תהיה ידידותית לנשים ובסוף היום לכולם.

בילי מוסקונה כתבה בהרחבה על הכנס : אני מזמינה אתכם לקרוא ישירות. http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/337/908.html