מהי הפריה חוץ גופית

בחורה עם מחשב נייד

הפריה חוץ גופית היא טיפול פוריות נפוץ ומוכר מאוד. טיפול זה מסובך ומתקדם אך עם צוות רפואי מנוסה אין שום סיבה שאחוזי ההצלחה לא יישארו גבוהים כמו שהן. זה הזמן להבין מהי הפריה חוץ גופית בהרחבה, מי יכולה לעבור את התהליך ומדוע הוא נחשב לתקווה הגדולה של זוגות בישראל.

טיפול הפוריות החשוב ביותר

טיפולי פוריות יכולים להיות תקופה לא פשוטה בכלל  עבור בני הזוג. אם יש בני זוג שלא יכולים להביא ילד לעולם בדרכים טבעיות הם חייבים לפנות לטיפולי פוריות כי המתנה ותקווה לבדם לא יעזרו להם. הטיפולים יכולים להיות שמרניים יותר וכוללים שינוי אורח חיים או טיול תרופתי ובמקרים מסוימים גם זריקות שיכולות לעזור. עם זאת טיפולי הפריה חוץ גופית נחשבים ליעילים מאוד ובמהלך מוזרק זרע אל תוך הביצית כדי שההפריה תתבצע בתנאי מעבדה שכמובן יהיו הרבה יותר מבוקרים. הליך זה יכול לקרות בכמה וריאציות אך הרעיון הוא להחזיר את הביצית עם העובר בתוכה אל רחם האישה להמשך ההיריון.

מי יכולה לעבור את ההפריה?

באופן עקרוני הפריה חוץ גופית IVF יכולה להיות מועילה מאוד לרוב הנשים אם כי יש לזכור כי בישראל לא כל אישה תקבל סבסוד מהמדינה למעבר של התהליך. המדינה הציבה תנאים ברורים לנשים שזכאיות לקבל את הטיפול כיוון שמגיל מסוים או תנאים מסוימים ההליך הופך להיות פחות מועיל או פחות 'צודק' ברמה החברתית. למשל, לאישה שכבר יש 4 ילדים אין אפשרות לקבל מימון כדי לעבור את התהליך כמו גם לאישה שכבר עברה כמה מחזורי טיפול ללא הצלחה, או שהגיל שלה יחסית מתקדם. את ההפריה החוץ גופית יכולות לעבור כל הנשים שלא מצליחות להיכנס להיריון באופן טבעי.

מהם השלבים בהפריה חוץ גופית?

  • הפריה חוץ גופית IVF מתחילה קודם כל מגירוי השחלות כדי שלאישה יהיו ביציות רבות שאותן יהיה ניתן לשאוב. תהליך זה מתבצע בתאריך הנכון בחודש שבו האישה נמצאת בביוץ וכך ניתן לשפר את הסיכויים. לעתים תהליך זה מתרחש לאישה אחת שתורמת את הביציות שלה לנתרמת כיוון שהנתרמת לא אינה פורייה.
  • אחרי יצירת הביציות מזריקים אל הביצית את הזרע בתנאי מעבדה. ההזרקה תהיה מדויקת ואיטית מאוד כיוון שמדובר על גודל כה קטן שאפשר לראות רק במיקרוסקופ. אחרי ההזרקה כל מה שנותר לעשות זה לחכות ולראות האם התבצעה ההשרשה וההפריה בצורה תקינה.
  • אחרי שההפריה הושלמה יש צורך להחזיר את הביציות אל הרחם של האישה. יש צורך להמתין כדי לראות האם מתפתחים עוברים וכמה עוברים מתפתחים בכל ביצית כדי להבין מה יהיו הביציות הטובות ביותר להחזיר לרחם. לאחר מכן נותר לחכות ולראות האם ההיריון ימשיך בתוך רחמה של האישה באופן תקין ואז אפשר לומר באופן רשמי כי היא סוף סוף בהיריון.

הפריה חוץ גופית - IVF

מה אחוזי ההצלחה ובמה הם תלויים?

אחוזי ההצלחה בתהליך הפריה חוץ גופית IVF יכולים להיות גבוהים יותר ככל שמדובר באישה צעירה יותר. אמנם נשים צעירות ופוריות אינן מגיעות בדרך כלל להפריה חוץ גופית כיוון שאין להן צורך בכך אך בכל זאת ככל שהאישה תהיה צעירה יותר, אחזו ההצלחה שלה יהיה גבוה יותר גם אם היא אינה פורייה. כמו כן חשוב לזכור כי שגרת החיים ותרבות הצריכה משפיעות מאוד על הפוריות וכך גם על הצלחת טיפולי הפוריות, כמו למשל עישון, צריכה מוגברת של סמים ואלכוהול, תזונה לא נכונה וכולי. אין סכנות רבות בתהליך מלבד אי הצלחתו, כאשר במקרים נדירים מתרחש זיהום או עקרות לאישה.