מהי אבן האחלמה?

אבן אמטיסט
אבן אחלמה - אמטיסט

היכרות עם המאפיינים והתכונות של אבן האחלמה יכולה לעזור למי שרוצה להשתמש בה על מנת להשיג מטרות שונות. במאמר הבא נרחיב על כך ונציג את היחס אל האבן לפי תורת הגמולוגיה

אחלמה, שמוכר גם בשם תכשיט אבן אמטיסט, הוא למעשה מינרל. המאפיין הבולט של אחלמה נובע מעצם העובדה שמדובר על מינרל בעל גבישים גדולים ממשפחת הקוורץ, מה שהופך אותו לאבן חן. על אף שכיחות גבוהה של אבני חן מן הסוג הזה, רבים לא מכירים אותם או יודעים מה התכונות המיוחדות שלהן.

ההיסטוריה של תכשיט אבן אמטיסט

אבן האחלמה מופיעה במקרא בהקשר של אחת מאבני החושן. מעבר לכך, יש עדויות שמראות את השילוב של האבן במצרים העתיקה ועל תחריטים של חפצי נוי ותכשיטים. עובדות אלו הופכות את אבן האחלמה לאחת המוכרות ביותר בהיסטוריה, מה גם שישנם חרוזים של האבן בקברים באנגליה. בכל הנוגע לארצות הברית, כדאי לדעת שאחלמה משמשת כאבן ההולדת של חודש פברואר.

תכונות של אבן האחלמה

אבן האחלמה הפכה לאחת המוכרות והעתיקות ביותר בתורת האבנים. מבחינה גמולוגית, יש כמה תכונות שמזוהות איתה ואין לאבנים אחרות:

א. הגנה – אבן האחלמה מגינה על לוחמים ושומרת על הבריאות שלהם. כתוצאה מכך, נהוג היה לשלב את האבן בתרבויות קדומות ובמאבקים בין עמים ושבטים. מאפיינים אלו של האבן גם מאפשרים לה להשתלב בקהילות שונות ומושכות אליה המון תשומת לב.

ב. ריפוי – היבט אחר לגמרי מזהה את תכשיט אבן אמטיסט עם תכונות של ריפוי. למרות שלא מדובר על תכונה ייחודית לאבן האחלמה אלא על מאפיין שקיים גם בסוגים אחרים של אבני חן, זו עדיין פונקציה שהיא ממלאת בהצלחה ובעיקר בהקשר של פציעות צייד.

ג. איזון – אבן האחלמה מוזכרת בתורת הקריסטלים יחד עם תכונות מסוימות של איזון. לפי הגמולוגיה, ניתן להשתמש באבן כדי לאזן את מרכזי האנרגיה של האדם ואף להגביר את ההבנה הרוחנית.

אבן אמטיסט
אבן אחלמה – אמטיסט

מה עושים עם אבן האחלמה?

תורת הקריסטלים מאפשרת לדעת מה עושים עם אבני חן שונות. אם בוחנים לעומק את האופן שבו מתייחסת הגמולוגיה אל אבן האחלמה, ניתן גם לדעת כיצד להשתמש בה בצורה ספציפית. בראש ובראשונה, תורת הקריסטלים קובעת למשל שהאחלמה מסוגלת להגביר את ההבנה הרוחנית. מעבר לכך, ביהדות מייחסים לאבן את היכולת לסייע בפתיחת העין השלישית שמייצגת את הנפש.

היתרונות של אבן האחלמה

כבר בתקופה העתיקה השתמשו באבן האחלמה על מנת להקל על גמילה מהתמכרויות. ברוב המקרים דובר על שימוש באבן לצורך התמודדות עם התמכרות לאלכוהול, דברי מתיקה, סוכרים עוד. עם הזמן גם השתנה האופן שבו השתמשו באבן, ואנשי מקצוע החלו לנצל את התכונות שלה כדי להקל על נדודי שינה וכאבי ראש.

דרכים להשתמש באבן האחלמה

על רקע האמור לעיל אפשר גם להכיר טוב יותר את האופן שבו משתמשים בפועל באבן האחלמה. דרך אחת להשתמש בה היא לטבול אותה במים חמים במשך מספר דקות, לנגב אותה היטב ולאחר מכן לשפשף על הראש או בעדינות על המקום הנגוע בצוואר. דרך אחרת היא לענוד את האבן כהגנה מפני מחשבות רעות, עין הרע, מחלות מדבקות, וירוסים עוד.

בחירת אבן האחלמה

תכשיט אבן אמטיסט זמין כיום עבור גברים ונשים בטווח רחב של גילאים. אם רוצים לבחור בצורה נכונה את אבן האחלמה, כל מה שצריך לעשות הוא לדעת כיצד להשתמש בה. במקביל, אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע ולנצל את תכונות האבן לפי הגמולוגיה.