מהו ליווי עסקי – מידע למתחילות בעסקים

בחורה עם מחשב נייד

רבים שואלים אותי "מה זה באמת ליווי עסקי?!", "כיצד ליווי עסקי יעזור לי בעסק?" ושאלות דומות, ובצדק 🙂 

כן, למי שאינו מצוי בתחום, או לחילופין לעצמאים ובעלי עסקים שטרם התנסו בשירות, זה נראה משהו שמעט גדול עליהם ובכל מקרה לא לגמרי מובן. הבה נעשה קצת סדר בבלאגן המושגים.

חברות לליווי עסקי מתמחות בניהול עסקי, תחום אשר מרבית העצמאים ובעלי העסקים אינם "שוחים" בו. בניהול העסק קיימים כידוע אתגרים ותחומים רבים: החל מנושאי מסים וחשבונות, דרך בניית חזון ואסטרטגיה עסקית, ניהול צוות עובדים, הבנת תזרים / מאזנים ובחינת כדאיות כלכלית ועוד, ועד מיתוג ושיווק מקצועי. ללא ספק בעלי עסקים מתמחים בתחום פעילותם, במקרים רבים מדובר ממש במקצוענים בתחומם. אלא שכאמור, מרביתם אינם יודעים כיצד באמת לנהל היבטים נוספים כפי שהזכרתי למעלה.

ליווי עסקי
ליווי עסקי

 

ניהול עסק לא-מקצועי או חובבני הוא רע לכל בית עסק. לא משנה אם יש לכם פיצריה במרכז העיר או משרד אדריכלים… התנהלות חובבנית שמקורה בזחיחות כגון "מסים זה לא מסובך", "בן אחותי למד שיווק באינטרנט", או "אני לא צריך לדעת לקרוא דוחות פיננסיים כדי לדעת כמה אני רווחי". כשאני אומרת "רע לכל בית עסק" אני מתכוונת לספקטרום רחב – החל מהתנהלות המעכבת את צמיחת העסק או לא מאפשרת את מימוש מלוא הפוטנציאל שלו, במקרה הטוב, ועד גרימת חבלה ממש בעסק אף עד כדי גרימה לקריסתו, במקרה הרע. ומי כמונו, בעלי העסקים, יודע כמה קל להרוס עסק פעיל…
יותר ויותר אני נתקלת בבעלי עסקים שהתנהלו – ועדיין מתנהלים כך – ואשר שילמו על כך מחיר כבד.

אז מהו ליווי עסקי? חברה לליווי עסקי נוגעת בדיוק בנקודות אלו של התנהלות נכונה ומושכלת מול כל הגורמים האפשריים מולם מתנהל העסק בשוטף: ספקים, סחורות, בנקים, מקורות אשראי, לקוחות, רשות המסים ועוד ועוד. ממש הכל. לחברות לליווי עסקי יש צוות מומחים אשר עומד לרשות העצמאי / בעל העסק בכל קושי עימו הוא מתמודד, ממש בכל תחום עסקי. מניסיוני אני יכולה לומר, שמאחר ומדובר במומחים לניהול והקמת עסקים, אחוזי ההצלחה של חברות לליווי עסקי בסיוע לעסקים והשגת היעדים שלהם – הנם גבוהים במיוחד. כן, פעמים רבות בעיה המלווה את עסקכם זמן רב, נפתרת בהליך ליווי קצר. מבחינה זו, ממש כפי שתלכו לרופא שיניים כאשר השן כואבת ולא תעקרו אותה בעצמכם, או תפנו לאדריכל שיתכנן לכם את ביתכם ולא תעשו זאת בכוחות עצמכם – ממש כך הדברים אמורים בניהול עסקים.

כדי להבין מהו ליווי עסקי (ומה אינו), ריכזתי לכן מספר נקודות.

1. ליווי עסקי אינו ייעוץ עסקי. אומנם ברור שבמסגרת ליווי עסקי הלקוח, בעל העסק, יקבל גם המון ייעוץ עסקי מקצועי. אלא שבליווי מדובר בתהליך של ממש, לרוב תהליך של הבראת העסק (במקרה של עסק קיים) או ליווי בהליך הקמת עסק חדש.

2. ליווי עסקי מיועד הן לעסקים חדשים / בהקמה והן לעסקים וותיקים. השירות מתאים אומנם מאוד ואף חיוני במיוחד לעסקים בהקמה, אולם מניסיוני אחוז גבוה של עסקים וותיקים פונים לקבלת שירותי ליווי עסקי ומסיבות רבות, לרוב בשל כשלים מהותיים המעכבים את צמיחת העסק. השירות מיועד אפוא לכל עסק או עצמאי הנתקל בחסם כלשהו/ם במהלך פעילותו.

3. ליווי עסקי יכול לסייע לצמיחת העסק והגדלת הרווחיות. כן, ובמקרים רבים צמיחת העסק היא התכלית של השירות: שיפור המחזור העסקי, המכירות ו/או הרווחים בעסק. ישנן סיבות רבות לירידה ברווחיות או לצמצום במכירות. תפקיד המלווה העסקי הוא ראשית לאתר נקודות תורפה אלו, שנית להציע פתרונות ממוקדים, ושלישית להיות שותף במציאת ויישום הפתרון/ות.

4. ליווי עסקי מגדיל לעסק את מקורות האשראי / מימון. חברות לליווי עסקי בקיאות בנושאי בנקאות וריבית ומקושרות לגופי מימון רבים במשק, ובכך יש להן יכולת רבה לאתר עבור העסק מקורות מימון בנקאיים וחוץ-בנקאיים לפי הצורך. זו בעיה המוכרת לעסקים רבים, אשר הבנק מונע מהם אשראי או מגביל את מסגרת האשראי שלהם באופן הפוגע או מצמצם את פעילותם. לחברות ליווי עסקי היכרות מעמיקה בתחום המימון החוץ-בנקאי, ללא ספק גורם שיסייע לכל עצמאי ועסק ליהנות מיותר אשראי זמין ובתנאים משתלמים.

5. לליווי עסקי ניגשים עוד כשהבעיות קטנות. אכן, מניסיוני לא רצוי לחכות עד לקריסת העסק או היעדר יכולת פרעון לספקים… אלא מומלץ לבצע מהלכים כבר בתחילת הפעילות, מיד כשהעסק מזהה שיש לו בעיות או כשלים המעכבים אותו. כן, עובדה היא שעסקים רבים שקרסו היו ניצלים אילו נהנו מליווי עסקי מקצועי! מניסיוני בתחום, פעמים רבות חילצנו עסק שהיה נראה אבוד.

6. ליווי עסקי יכול לעזור בפרסום וחשיפת העסק. תלוי כמובן בחברת הליווי. במידה ויש לה חטיבת דיגיטל הכוללת אנשי מקצוע מיומנים אז ברור שתמצאו בית גם להיבט חשוב זה של נוכחות מקצועית באינטרנט ובגוגל. בחברה בה אני עובדת יש מחילקה כזו המורכבת ממומחים בתחום זה ומכאן היכולת להצעיד את העסק קדימה גם בהיבט זה.

7. חברת ליווי עסקי עוזרת בהגדרת מטרות ובניית תכנית אסטרטגית. בדיוק! אחד התפקידים העיקריים של ליווי עסקי הוא בניית תכנית אסטרטגית כוללת לעסק אשר תגדיר את מטרות העסק, קהלי היעד, ניתוח המתחרים, מיתוג העסק ופרסומו. הליך עסקי משולב מעין זה ללא ספק יעניק לעסק – חדש ווותיק – כלים רבי עוצמה להצלחה בסביבה התחרותית בה העסק פועל.

בקיצור, אם למדתם ניהול עסקים, מיסוי, שיווק ועוד – אולי תצליחו להקים עסק ביעילות ותוך צמצום ומזעור סיכונים. אולם במידה ואין לכם הכישורים הללו ואתם אינכם בוגרי מנהל עסקים או מומחי שיווק – מומלץ שתפעלו בעזרת עזרה מקצועית בתחומים אלו. כן, גם עסקים קטנים יכולים להצליח, וגם עצמאיות חדשות יכולות לבנות עסק משגשג.

חברות לכל שאלה בעסק אשמח להקשיב ולהעניק מן הידע שלי.