מהו דיג חוף.

בחורה עם מחשב נייד

חוף ים נחשב לאחד מהמקומות המעניינים והמהנים ביותר – אנשים מגיעים אליו לנפוש עם משפחתם, לטייל לאור השקיעה הרומנטי, ואפילו – להצטלם ביום חתונתם. אבל, מבין כל הפעילויות המגוונות והמהנות אותן לבצע בחוף הים, אין ספק כי פעילות אחת נחשבת למאתגרת מכולן – דיג, או, כפי שמרבית הדייגים החובבים מכנים אותו בשמו המדויק יותר – דיג במים מלוחים.

חוף ים – הסביבה הטבעית של הדג, אבל לא של כל דג!
אחת משיטות הדיג הנפוצות ביותר, היא הדיג באמצעות פיתיונות שמקורם בטבע. בשיטה זו, נעשה שימוש במזון או בסוג הפיתיון שממנו ניזונים אותם סוגי הדגים שאותם אנחנו מעוניינים לדוג, כשהם נמצאים בסביבת חייהם הטבעית. באופן צפוי למדי, דגי המטרה שלנו, כלומר, אותו סוג דגים שאותם אנחנו מעוניינים לדוג, נבדלים זה מזה בהעדפותיהם הטבעיות, ולכן, יש צורך ללמוד להכיר אותם לעומק, וזאת, הרבה לפני שאנחנו מצטיידים בחכה וברולר ויוצאים לדוג. חלק מהדגים (למשל, סרגוס, ארסים, בורי, בננות או כחילות) יתפתו גם לבצק פיתה, בעוד דגים אחרים, שנחשבים לאניני טעם יותר, יגיבו טוב יותר לפיתיונות בשריים כמו תולעי ים, סבידות, קלמרי או שרימפס.

אז מה חשוב לנו לדעת, לפני יציאה לדיג בחוף הים?
קודם כל, לבחור את דגי המטרה, מכאן, בעצם, מתחיל הכל. כמו לדגים, גם לאנשים, יש העדפות שונות, כך שאם אתם מעדיפים דג פורל או מוסר (שניהם דגי מים מתוקים), המקום האחרון שבו תוכלו לדוג אותם, הוא חוף ים! לאחר שהחלטתם על דגי המטרה שלכם, תצטרכו לדעת מהו סוג המזון המועדף עליהם. כאן, נמליץ לכם להיעזר בדייגים ותיקים יותר, שעשו כבר את הדרך שלהם ב"ניסוי וטעייה", או, לכל הפחות, בחנות ציוד דיג מהימנה ובעלת ניסיון, שתוכל לעזור לכם גם בהצטיידות בציוד המקצועי המתאים לפני היציאה לדיג. דבר נוסף שחשוב מאד ללמוד לפני היציאה, הוא עונת הדיג של דגי המטרה שלכם. חלק מהדגים פעילים יותר בעונה מסוימת, אחרים – פעילים בכל ימות השנה. הדבר האחרון, מבחינתכם, שתרצו, הוא לקבוע "דייט" עם דג, להגיע עם כל הציוד הנכון, ואז, לגלות שהוא נמצא בתרדמת חורף (או בנמנום קיץ).

טיפ אחרון, לסיכום
דבר אחרון, ואף הוא לא פחות חשוב, כשאתם דייגים מתחילים, הוא ההתנהלות מול הדג, מהרגע שהוא נתפס בקרס ועד לרגע שהוא לכוד בבטחה בסל. אתם לא רוצים לדעת כמה עוגמת נפש וצרות דג "חכם" עלול לגרום לכם בחצי הדקה הזו שבין ההוצאה שלו מהמים ועד לנעילה בסל.