מדפסת תלת מימד – לא זה לא "מדע בדיוני" זה כאן ועכשיו וזה אצלנו!

אנשים שואלים אותי "למה דווקא בספרייה?" ואני ישר עונה להם "למה לא?". הספריות היום פורצות דרך בכל הקשור לקהילה ולתרבות ולכן זה רק טבעי שגם הספרייה שלנו תהיה כזו.

למי שלא יודע בחודש בדצמבר סיימנו שיפוץ בחדר העיון הישן והיום הוא חדר סדנאות וחדר למידה אינטימי ונעים. בחדר הזה בין היתר ישנן שתי מדפסות תלת מימד שנרכשו על ידי המתנ"ס. את כל המהלך ליווה מבחינה מקצועית יהודה דוולצקי, תושב הכפר, שגם מעביר את סדנאות ההתנסות ואת הקורסים. צירפנו לפרויקט גם את איתמר סגל תלמיד מכיתה י' במסגרת פרויקט מחויבות אישית.

15995113_1063092817152334_1053316111882842637_o

אנשים שואלים אותי "למה דווקא בספרייה?" ואני ישר עונה להם "למה לא?".  הספריות היום פורצות דרך בכל הקשור לקהילה ולתרבות ולכן זה רק טבעי שגם הספרייה שלנו תהיה כזו. מאז שרכשנו את המדפסת הגיעו לספרייה בני נוער ומבוגרים שלפני כן לא בהכרח הגיעו. בהמתנה שהשיעור יתחיל או שהמדפסת תסיים להדפיס את המודל שלהם, הם מסתובבים בספרייה, מעיינים בספרים ונפגשים עם אנשים אחרים בעלי תחומי עניין דומים, הם "מייקרים" בהתהוות, הם פשוט עוד לא יודעים את זה עדין. אין כמו חיוך של אדם המחזיק ביד שלו מודל שהוא חשב עליו, תכנן אותו והדפיס אותו. תוך כדי העבודה הילדים מדברים בניהם, מתייעצים ומייעצים סביב נושא שמעניין אותם. כל מי שיש לו ילדים בבית או עובד איתם יודע עד כמה, במציאות של היום, זה לא פשוט להלהיב ילד לעשייה. צריך לזמן להם את הסיטואציות הללו וזה אחד האתגרים שלנו במתנ"ס שלדעתי, אנחנו מתמודדים איתו די בהצלחה. בני הנוער מצביעים ברגלים ומגיעים לפעילויות השונות: בני המושבים, תוכניות מנהיגות והעצמה של בני נוער, נוער מתנדב, בני עקיבא, החוגים וכמובן גם הספרייה.

נחזור למדפסת שלנו, בחודש ינואר עשינו כמה הרצאות לקהל הרחב להכיר ולהחשף לטכנולוגיה וכן סדנת התנסות לתלמידי כיתות ה' ומעלה. הנה קישור שקצת מסביר על הטכנולוגיה.  בחודש פבוראר השקנו קורס מידול בסיסי במדפסת תלת מימד של שמונה מפגשים. לקורס שתי קבוצות, קבוצת אחה"צ לתלמידי כיתות ה' ומעלה וקורס ערב למבוגרים מגיל 30 עד גיל 70.

השבוע המשתתפים בקבוצת הנוער קיבלו משימה, לתכנן ולהדפיס רעשן לקראת חג פורים. מאחר וזוהי קבוצה כשרונית במיוחד הוחלט לאתגר אותם. הם התבקשו לא להתכנן את חלקי הרעשן בנפרד ואז לאחר שיודפסו להרכיבם. אלא להפך, לנסות ליצור את הרעשן כיחידה אחת שגם תודפס ככזו.  שני רעשנים כבר עברו את שלב התכנון והמידול והודפסו עוד באותו הלילה ומה אני אגיד לכם, הם עובדים. לחצו כאן כדי לראות את אפיק דוולצקי מרעיש ברעשן.  מצורפות כמה תמונות שמציגות את תהליך התכנון של הרעשן והתוצר הסופי.

רעשן בשלבי תכנון
יהודה דוולצקי שולח את המודל להדפסה
יהודה דוולצקי שולח את המודל להדפסה
הרעשן מוכן
הרעשן מוכן

 

לאחר חופשת הפסח יפתח קורס מידול בסיסי נוסף למי שפספס ורוצה גם וכן קורס מידול מתקדם. בנוסף יהיו עוד ימי התנסויות חד פעמיות בנושאים שונים: עיצוב תכשיטים, סימניות לספרים ועוד. אז עקבו אחרי הפרסומים שלנו ואתם תמיד מוזמנים להגיע לספרייה ולהתרשם מהעשייה. פרטים נוספים בספרייה בשעות הפתיחה ובטלפון 04-6772631.

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.