מדעי הטבע והחיים

בחורה עם מחשב נייד

הכל התחיל ביום בו הבנזוג (להלן: החצי) חזר הביתה וגילה לתדהמתו שהגדולה קיבלה רק 86 במבחן במדעים. לאחר עיון מדוקדק במבחן נפלו פניו, הילדה לא ידעה לענות על שתי שאלות בסיסיות במדעי החיים: מתי נודדות הציפורים? בסתיו, אם לרגע תהיתם, ומי מאכיל את הגוזלים בקן? האמא כמובן.

אירוע זה הצטרף למקרה אחר שהתרחש כמה שבועות קודם באסיפת הורים ובו המחנכת של הגדולה סיפרה לו שהם לומדים בשיעור תורה על הקורבנות שהיו מקריבים במקדש והיו ילדות בכיתה שלא היה להן ידע על האיברים הפנימיים הקיימים בגוף וכך היא מצאה את עצמה מעבירה שיעור על גוף האדם. פה למרבה ההפתעה הגדולה הפגינה שליטה בחומר כי כשהחצי התחיל את לימודי הרפואה הוא קיבל במתנה את הדי.וי. די של הסדרה "החיים", סדרת טלוויזיה מיתולוגית אשר מסבירה על גוף האדם ובסדרה זו היא ואחיותיה צופות כשההורים צריכים בייביסיטר.

ומאחר והילדה היא ביתו של רופא לעתיד (אמנם לשיניים אבל עדין רופא) ומאחר והוא כבר בגיל שנתיים ידע את צבעי הדגלים של מדינות העולם וידע לזהות ציפורים ופרחים ולקרוא להם בשמם, לא יתכן שביתו הגדולה שתחגוג עוד מעט יום הולדת עשר לא תדע לענות על שאלות כ"כ בסיסיות..

וכך מצאנו את עצמנו באחד מערבי חג החנוכה נוהרים לקניון יחד עם כל עם ישראל על מנת לרכוש ספרים במבצע שיעשירו את עולמן התרבותי של בנותינו.

כידוע, אין כמו חגים כדי לגרום לציבור להוציא את הכסף שאין לו. אמור לי את החג המתקרב ואומר לך על מה תבזבז את כספך. לפיכך בהתקרב חג החנוכה חובה שתמצא מבצעי ספרים, משחקים והצגות לילדים.  ומה תעשו משפחה חסכונית (להלן: קמצנית) שלא רוצה לבזבז את כל כספה על מופעי הפסטיגל או הצגות לילדים בחג החנוכה? תלך לבילוי בקניון ותוציא את כספה על מבצעים!

לאחר שיטוטים סתמיים ברחבי הקניון, כי הרי צריך להתיש את הילדים לפני שנכנסים לחנות כי אחרת הם יתישו אותך ב:"אמא תקני לי",  נכנסנו לצומת ספרים. הגדולה מצאה מיד ספר והתיישבה לקרוא בצד, השנייה והשלישית היו עסוקות בלחפש את "קיטי" בכל פינה אפשרית ולבקש שיקנו להן אותה, החצי היה עסוק בלחפש ספרי ידע כללי וטבע, ואני הייתי עסוקה בלהגיד לו שחבל על הכסף ובוא נלך מכאן, כשהפירוש הוא: בוא נלך לחפש בגדים, בא לי בגד חדש.

לבסוף, אחרי התייעצויות, התלבטויות והתוועדות משפחתית, מצאנו את עצמנו רוכשים ארבעה(!) כן, לא אחד ולא שניים. ארבעה. ספר אחד בנושא החיות לא מספיק, צריך שני ספרים על גוף האדם ועוד ספר אחד על כדור הארץ וכך כיסינו לעת עתה את כל נושאי מדעי הטבע והחיים.

ספרים

אם בזה אתם חושבים שהסתיימה חווית הקניה אתם טועים, כמו שכבר ציינתי יש מבצעים וצריך לקנות אז כבר קנינו עוד ספרים לילדות שיהיה להן מה לקרוא. עוד ספרים כמתנה לחברים שהולכים אליהם להדלקת נרות ולסתם קרובים שיש להם יום הולדת בחודש הקרוב.

לאחר שנבחרו מיטב הספרים לקניה, הלכנו לקופה לשלם, בדרך לקופה החצי  מנסה לשכנע את הגדולה שעדיף לקנות את 'עשרים אלף מיל מתחת למים' יותר מאשר את 'יומנו של חנון', הוא מסביר לה כמה זה מעניין וחשוב אך הילדה עומדת בסירובה בתירוץ שהספר בלי ניקוד וכך ניצלה מעוד ספר משעמם. אני מנסה להסביר לו שלא צריך שני ספרים על גוף האדם ומספיק אחד וגם ככה אין  מקום בבית ואת כל זה אני עושה רק כי אני רואה את החשבון שהולך לצאת בסוף.

בקיצור, חווית הקניה הסתכמה בסך של 470 ₪ וזה אחרי הנחות ומבצעים. אבל אחרי הכל אני קיבלתי בגד חדש וזה הכי חשוב.

האם חסכתי את הוצאות החג בזה שלא לקחתי לאף הצגה? לא נראה לי. מעניין כמה כרטיסים להצגה בחנוכה הייתי קונה במחיר הזה?