מדוע יש לברוח מהאמת כמו מאש

בחורה עם מחשב נייד

36913017_878050499059725_4425204903576600576_o

המילה "אמת" מורכבת מאותן אותיות בדיוק כמו המילה "מאת". פירוש המילה "מאת" הוא "שנוצר בידֵי". אמת תמיד נוצרת על ידי מישהו או משהו, כולל דברי האמת שמדוסקסים במאמר זה ולכן אין אמת באמת ואין באמת אמת. כלומר, 'אמת', למרות כל ההילה והפאתוס שמאחוריהן היא מתחבאת, מייצגת קביעה סובייקטיבית ולכן מטבעה היא מוגדרת ומצומצמת.

המדע סובב סביב גילוי האמת: האמת שמאחורי היווצרותו של היקום, האמת שמאחורי חוקי הטבע. גילויי המדע יוצרים את האשליה שאנו מתקרבים אל האמת אך למעשה, ככל שאנחנו מתקרבים לאמת אנחנו גם מתרחקים ממנה כי להתקרב לאמת זה לדעת שהיא לא קיימת.

כשהאדם האמין שכדור הארץ שטוח זו הייתה האמת לאמיתה עד שהתגלה שכדור הארץ הוא עגול וזו הפכה להיות האמת לאמיתה. לאחר מכן גילו בעצם שכדור הארץ בצורת אליפסואיד וייתכן שבעתיד יגלו שכדור הארץ הוא בצורה אחרת שאנחנו עדיין לא יכולים לתפוס.

כשהמדע גילה שהאטום (שפירושו "בלתי ניתן לחיתוך") הוא החלק הקטן ביותר שלא ניתן לחלוקה, זו הייתה האמת המוחלטת עד שהתברר שבאטום ישנם חלקיקים קטנים אף יותר שנקראים פרוטונים וניוטרונים. בהמשך התגלה  שאפילו הם אינם החלקיקים הקטנים ביותר. הניוטרונים והפרוטונים עצמם בנויים כל אחד משלושה חלקיקים הנקראים קוורקים. למעשה, התפתחות המדע בדרך לגילוי האמת המוחלטת מלמדת אותנו כי אין אמת מוחלטת. אמת היא כמו פאטה מורגנה, ככל שמתקרבים אליה מגלים שהיא לא קיימת.

כלל ידוע במדע הוא, שכאשר אנחנו מתבוננים בניסוי, משתנה תוצאתו. אז מה התוצאה האמיתית של הניסוי, כשאנו מתבוננים בו או כשאנחנו לא בסביבה? דבר דומה לכך קורה כשאנחנו מתבוננים או תופשים אירוע מסוים. כל תפישת מציאות משנה את ההתגלמות הזמנית של ה'אמת'. תפישת המציאות של אדם חולה אולי תשנה את האמת שלו בהשוואה לאמת של אדם בריא.

הידיעה שאין אמת מוחלטת עשויה לשחרר אותנו מהחיפוש המתמיד, האינסופי אחריה.

גם החיפוש הרוחני עשוי לייצר את האשליה שאנחנו בדרך אל האמת. עוד רגע נגיע לאמת והכל יתבהר לנו. מוארה, מורה שהוא השראה גדולה עבורי אומר ״התובנה הגבוהה ביותר היא לדעת שאין מה לדעת״. רק כאשר נטמיע זאת נמצא כי אותו חיפוש קדחתני אחר האמת, אשר מרחיק אותנו מהרגע, פוסק, ואת מקומו תופסת ההנאה שבאמת הרגעית שמטבעה חולפת.

אנשים נוטים לחשוב שככל שהם יעמיקו בכתובים הם יגיעו לאמת הסמויה, המוצפנת, הנסתרת מהעין.

הכתובים יכולים לתת לנו כלים להתבונן במציאות כפי שהיא בכל רגע נתון, אבל לא את האמת עצמה.

כל הכתובים, ללא יוצא מן הכלל, מלווים באין ספור פרשנויות כי ״האמת״, לכאורה, לא פשוטה. ישנן אין ספור פרשנויות לכתובים באשר הם, כך שעצם קיומן מבטל כל אמת פוטנציאלית שלכאורה צפונה בכתובים.

המילה "פרשנות" חובקת בתוכה את המילה "פשרנות". כשאתה לא יודע, חווה או מבין את ה"דבר" באופן ישיר, אז הנטייה היא להתפשר על הסבר, תפישה או פירוש שנלווים ל"דבר". אולם, אם האמת זקוקה לפרשנות, האם היא ראויה או מסוגלת לשאת את המעמד של 'אמת'?

רבים האנשים מחפשים אחר האמת "שלהם" ואחרים כבר מצאו את האמת "שלהם". כל עוד כל אחד מאיתנו אוחז באמת שלו, הוא אוחז באמת שאינה כוללת אמיתות של אחרים, כך שזו בהכרח אמת חלקית, קטועה, שמפספסת מרחבים שלמים של 'אמת',מה שיכול ליצור מצב בו 'אמיתות' מנוגדות ומתנגדות זו לזו.

החוויה הישירה, ה״אמיתית״  ( Direct experience) חוויה שקוראת מחוץ לפרשנות של המיינד שלנו, היא חוויה פרדוקסלית כי היא כוללת את כל האמיתות בו זמנית כשהן מבטלות אחת את השניה ומשאירות ריק. אותו ׳ריק׳ נתפס על ידי רבים כריקנות מאיימת. לרובנו ריקנות נתפסת כחוסר, המתפרש כמצב בו עדיין לא מצאנו את האמת שתמלא את הריקנות שבנו.

בחוויה הרוחנית הריק הוא המרחב שמכיל את כל האפשרויות האינסופיות. לכן אנחנו רוצים להשאיר את הריק הזה פנוי בכל רגע נתון למה שנכון לאותו רגע ולא למלא אותו באמת סובייקטיבית מצומצמת. ברגעים שבהם נאחוז באמת מוחלטת כלשהי, מציאותנו מצטמצמת לכדי אותה אמת חלקית.

לסיכום, אומר כי זה לא סותר שגילוי אמיתות חלקיות עשוי להיות עניין מעניין, כמו מדע, פילוסופיה, כתובים ולמידה באופן כללי. ובכל זאת, ניתן לומר שהאמת היחידה ש'קיימת' היא בדיוק זו, לפיה אין אמת מוחלטת.

באהבה

שאקטי מאי

 

 

*****************************************************************

שאקטי מאי היא מייסדת מרכז היוגה הבינלאומי פראנה יוגה קולג׳ 

למצטרפים חדשים חודש ניסיון חינם בפראנה יוגה: goo.gl/zvoThN

מחברת הספר ״Enigma of Self Realization״

למידע על הסדנאות היכנסו לאתר

לתגובות ושאלות אתם מוזמנים לשלוח מייל ל: shaktimhi@gmail.com

 

שאקטי מאי
שאקטי מאי מנהלת את שאקטי יוגה סנטר (פראנה יוגה קולג'), מרכז יוגה מקסים בלב תל אביב (חובבי ציון 52 ת״א).במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של דבר החליטה להקדיש את כל זמנה ומרצה להכשרת מורי יוגה, כדי שהפצת דרכה הרוחנית של היוגה תימשך, והיא לא תיעלם בין הטרנדים החולפים המרכיבים את עולם היוגה במערב.לאורך השנים פיתחה שאקטי מאי סגנון לימוד ייחודי, בו טמון מקור כוחם של הקורסים אותם היא מעבירה – הסגנון נקרא האתה יוגה קלאסית, תוך שימת דגש רב על בטיחות בשיעור, נשימה נכונה וזרימה אינטואיטיבית של אסאנות. שאקטי מאי מלמדת איך ליצור ולשמר את הפראנה – כח החיים, כל זאת תוך הבאת החשיבה למצב רוגע והנאה מדיטטיבית מרגע ההווה. במהלך הלימוד, היא משלבת בין מדע היוגה למדע המודרני, שתומך במה שחוו היוגים העתיקים.הספרים, המאמרים והפוסטים ששאקטי מפרסמת, באים כדי לסייע לאנשים להפוך לחזקים ולבעלי רצון חופשי והכח לממש אותו. היא מאפשרת לכל הסטודנטים שלה גישה חופשית בכל נושא, וכך משמרת את הקשר המסורתי בין מורה ותלמיד, גם לאחר סיומם של הלימודים הפורמליים.לאחר שעברה לגור באשראם יוגה בהודו, שהתה שנה במדבר והתנסתה בתרגול יוגה מתקדם במספר מרכזים המתמחים בהאתה יוגה, הידע של שאקטי הוא נרחב והיא מעבירה אותו הלאה בצורת הלימוד המסורתית הבנויה מקשר מורה-תלמיד, כמו גם שימוש באינטרנט, רשתות חברתיות וספרות מודפסת שהיא מוציאה בנושא.