מדונה: השנים המכוערות

בפרוץ חגיגות ה-60 לאלילת הפופ, לא יכולתי שלא להיזכר בימיה המזוויעים יותר. מה עבר על מאדי בשנות ה-80 ולמה היא שברה את ליבה של ילדה חיפאית אחת?

מדונה מתוך הקליפ True Blue צילום מסך מתוך יוטיוב
מדונה מתוך הקליפ True Blue צילום מסך מתוך יוטיוב

כשברחובות ישראל השתוללה מלחמת ירדנה מול עופרה, אני הפלגתי למחוזות רחוקים יותר. כבר בגיל 8 הייתי מעריצה שרופה של מדונה, המוצר הראשון שקניתי בחיי היה קסטה שלה. בוהה בפוסטרים של מעריב לנוער הדבוקים על קירות חדרי, חשבתי שמדונה היא פסגת היופי והמגניבות. היא סימלה משהו כל כך משוחרר, מלא בטחון, יצירתי, הרבה לפני עידן הרשתות חברתיות נערות אינסטגרם נוצצות.

היא מינפה את אופנת האייטיז הנוראית לאזור הפאנקיסטי לייט, וייסדה את מה שזכור כ'מראה מדונה' שהועתק על ידי סינדי לאופר ושאר נערות העולם שרצו לכייף. מדונה נראתה רעננה ומדהימה עם שכבות צמידי ה'פקומים', השרשראות הארוכות, חולצות הרשת והגרביונים, הכפפות, האיפור הממש סביר ביחס לתקופה, השיער הגולש והנפוח במידה ביחס לתקופה.

הכפפות, הסרט והצמידים. מתוך הקליפ לאקי סטאר צילום מסך מהיוטיוב
הכפפות, הסרט והצמידים. מתוך הקליפ לאקי סטאר צילום מסך מהיוטיוב

מתוך הקליפ like a virgin 1995 צילום מסך מתוך יוטיוב

או כמו שתוכלו לראות בקליפ הנפלא מהסרט 'סוזן סוזן'

[youtube irrFZMjdLNg nolink]

 

ואז, בסביבות השנים 87'- 86' קיבלנו מהפך נוראי, מפלה עצומה. כפי שאני זוכרת היטב מהכתבות ב'להיטון' – כי טראומות לא שוכחים – הנערה החומרנית החליטה משום מה לפצוח בדיאטת פופקורן, גופה הפך לשרירי אבל זה עוד החלק הנסבל בסיפור. היא החליטה לאכסן את התכשיטים במגירות, לשנות לגמרי את סגנונה ובמקביל גם להתכער כליל. אפשר להגיד שהיא גרמה לאייטיז להתעלות על עצמן.

מדונה הפכה מפאנקיסטית לייט, מעניינת וסקסית ל… אני אפילו לא מוצאת את המילה המתאימה, ואני מחפשת כבר שעות. כך למשל, שיערה שהיה מודל חיקוי בזכות הסרטים שקשרה עליו בחינניות, קוצץ והפך לתסרוקת בלונד פלטינה שהולמת יותר כדורגלנים.

מדונה מתוך הקליפ True Blue צילום מסך מתוך יוטיוב
מדונה מתוך הקליפ True Blue צילום מסך מתוך יוטיוב

גבותיה התעבו, האיפור שלה החליט ליישר קו עם שנות ה-80 : שפתון כהה אדום מידי, צלליות עיניים סגולות וגסות, וכמובן כתמי סומק עזים. התכשיטים שהיו הסמל המסחרי שלה הורדו – החצופה עוד אמרה בראיון שזו הייתה הקלה גדולה להיפטר מהם.

[youtube P51LunEV3Sk nolink]

במקום המיני, הגרביונים וחולצות הרשת חושפות החזיה החלה מאדי ללבוש מלמלות מזעזעות, שמלות בסגנון שנות ה-50, מכנסיים רחבים מתחת לבגד גוף ועוד מראות שאפילו גוגל בקושי הסכים להראות לי לצורך התחקיר. לא שהייתי זקוקה לכך, כי הזכרונות עדיין חדים וקשים.

ועוד עדות לזוועה , מדונה בהופעה צילום :ברנדה צ'ייס גטי אימאג'
ועוד עדות לזוועה , מדונה בהופעה צילום :ברנדה צ'ייס גטי אימאג'

 

לקחתי קשה מאוד את השינוי. הרגשתי שאיבדתי משהו ממה שהיא סימלה לי. עד אז, כל כך רציתי שמשהו ממנה ידבוק בי, היכולת הזו לבלוט, להתבטא, ללבוש מה שאת רוצה, כולל חולצות רשת ומיני צמוד, כשברקע גורדי השחקים של ניו יורק סימלו לי, כילדה מסוגרת ופחדנית, את החופש המוחלט, את הנעורים. ופתאום מדונה מוציאה שירים מתקתקים כמו true blue, זורקת את כל מה שהייתה עד כה והופכת למעין סוכריה חסרת אישיות.

עזבי את הנער . מתוך הקליפ open your heart צילום מסך מיוטיוב
עזבי את הנער . מתוך הקליפ open your heart צילום מסך מיוטיוב

 

לא הרבה זמן לאחר מכן, בסביבות סוף האייטיז מדונה ואהבת חייה שון פן התגרשו. היתכן כי גם הוא, ממש כמו הילדה נטע מחיפה נחרד מגבותיה העבותות ותסרוקת אשתו?

מדונה ושון פן צילום: ברנדה צ'ייס, גטי אימג'
מדונה ושון פן צילום: ברנדה צ'ייס, גטי אימג'

מדונה עברה הרבה שינויי תדמית אבל תפנית מחרידה כזו עוד לא ראינו ותודה לאל, העשורים הבאים הטיבו עימה משמעותית, לא כולל הופעות בעייתיות בטקס חלוקת פרסים כזה או אחר. בתחילת הניינטיז היא חזרה לעצמה, אחרי תקופה קצרה עם שיער חום חלק שלא הייתה מרטיטה אבל היווה ממש כדור הרגעה מול המראה הקודם, היא השתפרה עוד יותר, ניכסה את מראה המרילין מונרו כמו שאפשר לראות בקליפ של 'ווג' ובסיבוב ההופעות The blond ambition (כבר השם הרגיע אותי) וכולנו יכולנו לנשום לרווחה. השפיות חזרו למצעד הפזמונים של רשת ג'.

מדונה בת 60 וזה מרגש. בכל זאת, כוכבת הפופ הכי גדולה בהסטוריה, למרות הכוכבות שנושפות בעורפה 30 שנה. לפי עדכוני הטוויטר שלה, מדונה לא לוקחת קשה את הגיל אלא בהיי תמידי. למרות מבזקי הפאתטיות שהיא לוקה בהם לפעמים, היא עדיין לוהטת, במובן הכי פשטני של המילה. עם הבלונד המתנפנף, החיטוב הסגפני והמגפיים הגבוהים שלה, מדונה גורמת גם לבנות ה-40 שבינינו להרגיש נערות לנצח.

יותר מזה, בתור ילדה בת 8 לא יכולתי לחלום שיבוא יום ואני אוכל לעקוב אחרי אלילתי, לסמן לה לייק ואפילו להגיב, אולי להעיר על הלבוש למשל.