מגנט המסכים/דורון ארז – ספר חשוב להורה ולילד

דורון ארז עושה את זה שוב, מעלה לשיח תרבותי וחינוכי את האתגר לגדל ילדים "בדור המסכים"

מגנט המסכים/דורון ארז, איור: דני קרמן. 2019 הוצאה עצמית

80000243751bהספר הזה מוקדש לילדי דור המסכים והוריהם. לא מפתיע שדורון ארז בוחר לכתוב על נושא טעון שכזה. יש לו נטייה לבחור לעסוק בנושאים שרבים בוחרים שלא לגעת. אם זה "לפיד השלום" שכבר נסקר כאן בעבר על ספר שעוסק בחשיבות ההידברות להשגת מטרות ולא מלחמות ועימותים וכמובן "לשחרר את אבא" הנפלא על ילד שמתגעגע לאביו שעובד עד מאוחר ומחליט שאולי יש מפלצת שמונעת מאבא לחזור הבייתה ויוצא במסע לשחרר את אבא מהמפלצת. כל אחד מהספרים שלו מדברים אל ההורים המקריאים לא פחות מאשר אל הילד המקשיב.

 כאן דורון ארז מעמיד לשאלה ולבחינה את המאבק היום יומי של ההורים עם הילדים של היום, הלא הוא דור המסכים.   הספר מסתובב אצלי בבית כבר הרבה זמן בהתחלה לא רק שלא התחברתי אל הספר אלא ממש הייתי נגדו .ורק לאחר כמה הקראות לילדים שלי וגם רק לעצמי וכמה שיחות עם הורים נוספים חשתי שהגיע הזמן לכתוב עליו.

 עלילה בקצרה: לאחר ניסיון לא מועט של ההורים להעמיד לאיתמר הצעיר גבולות ברורים לגבי צריכת "זמן מסך" הם מחליטים להפסיק להיאבק ולתת לו לצפות במסך כל הלילה, למחרת הוא עייף כל כך שאינו מצליח לתפקד בגן, כך בעצם הוא לומד על בשרו את ההשפעות של צפייה במסכים לאורך זמן.

 כאמא לילדים צעירים היה לי מאוד קשה בהתחלה עם התפיסה שהורים הולכים לישון ואינם "מודעים" למעשי ילדיהם ובעצם מאפשרים להם לעשות ככול העולה על רוחם. ולכן לקח לי כל כך הרבה זמן לכתוב את הסקירה הזו. נקודת החוזק בספר הזה לדעתי זו הדרך בה דורון ארז בוחר להציג את ההורים. הם מדברים בניהם, מעלים הצעות איך לפעול ומה לעשות מול אותו "מגנט המסכים". האבא פרקטי מציע לנתק את המחשב מהחשמל, דורש שאיתמר יעמוד מאחורי ההסכמים, האמא יותר עדינה, מעדיפה להעביר את האחריות לילד ושהוא יחווה בעצמו את ההשלכות של שימוש במסכים ללא הגבלה ואז ככה הוא ילמד.

אלו שיחות ודיונים שלדעתי יש בכל בית (ובנושאים שונים) אך הם לרוב מתקיימים בדלתיים סגורות ולא מול הילדים. כאן הילד המאזין לסיפור נחשף לדינמיקה בריאה של יחסי הורים וקבלת החלטות, לא בצעקות אלא בדיון בריא בו כל צד מעלה הצעה לפעולה ובסופו של דבר יש החלטה וגם נחשף למה קורה לגופנו כאשר אנו נמשכים לאותו "מגנט המסכים" וההשלכות לשימוש ללא הגבלה. בהחלט עברתי בעצמי תהליך מול הספר הזה, תחילה הייתי נגדו מצוידת בסימוכין נוקבים על אחריות הורים והחשיבות של הצבת גבולות ברורים לילדים ואילו היום, לדעתי כמעט חודשיים מהפעם הראשונה שקראתי את הספר, אני אוהבת אותו מאוד רואה בו את אחד הספרים החשובים שנכתבו בתחום ואת דורון ארז כסופר ילדים שבוחר לעסוק בנושאים עכשוויים ורלוונטיים לחיי היום יום של הילדים ושל ההורים, וכשהוא כותב ספר הוא פונה לא רק לילדים אלא גם להורים וזו המיוחדות שלו.

הספר זמין בספרייה להשאלה, ניתן לרכוש אותו בחנויות הספרים או ישירות מהסופר באתר.

 Untitled design

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.