מגמות עתידיות בעולם הספרות: ספרים וכותבים

המגמות העתידיות בעולם הספרים והכותבים: סופרים עצמאים , ספרים בכף היד, קרא ללא הגבלה במנוי חודשי, התאגדות סופרים

בחורה עם מחשב נייד

 

book

 

מגמות עתידיות בעולם הספרות: ספרים וכותבים

עולם הספרות שוקק חיים, ערבי ספרות, ערבי קריאת שירה, קבוצות ספרותית, דיונים וביקורות, מפגשי סופרים, מפגשי קוראות ובעיקר המון סיפורים. כמו כל עולם מלא חיים גם בעולם הזה יש מגמות עתידיות סיכמתי כמה מהם:

העתיד נמצא בסלולרי – מסתבר שלא רק שאנשים יותר ויותר רוכשים ספרות דיגיטלית מסתבר אף שלטלפונים שלנו יש מקום של כבוד באופן בם נקראים אותם ספרים:  הרי כולם מסתובבים כיום עם הפנים עמוק בתוך הטלפון שלהם, אז מה יותר פשוט מלהכניס לתוך התכנים שהם צורכים בטלפון החכם, גם את הספרים?

            המקום הטוב ביותר לפרסם את הספרים הדיגיטליים הוא במרחב של הרשתות החברתיות

סופרים עצמאים והוצאות לאור ייחודיות וקטנות יכבשו את השוק – בעוד ההוצאות הגדולות עדין מתקשות לעבור למרחב הדיגיטלי, הכותבים עצמם לגמרי מסוגלים "לכבוש" את השוק לגמרי לבדם, הסיפורים על כותבים שפרסמו ספרים באמזון ושהפכו לרבי מכר הולכים ומתרבים, כשאחד המפורסמים שבהם הוא יו האווי שסדרת WOOL  שלו הפכה לאחד מרבי המכר הגדולים ביותר (הספר תורגם לעברית ויצא לאור בכנרת זמורה ביתן ונקרא 144 קומות – שאר ספרי הסדרה טרם תורגמו אז מי שבעניין אולי יש כאן הזדמנות).

הרומן הרומנטי הוא אחד הטרנדים שנמצא בחוד החנית של הספרות העצמאית, יש שיתווכחו על התרומה של הסוגה הזאת לאנושות, אולם לא ניתן להתווכח על הצלחתם הפנומנלית  במגמה של הספרות העצמאית. בעולם כולו ואף בישראל הספרות הרומנטית פורחת ונדמה שאצלנו ככל שהמציאות מידרדרת הספרות הרומנטית פורחת אף יותר , הפייסבוק מלא בקבוצות  שהתמה המרכזית שלהם היא הספרות העוסקת בתחום הזה.

הייתה זו ללא ספק Amazon שפרצה את הדרך לטרנד הזה אולם היום כבר ניתן למצוא עוד אפשרויות להוציא לאור ספר דיגיטלי במחיר סביר.

לדוגמא kobo writing life , Bonnier

Amazon – אמזון מובילה את השוק לטוב ולרע, ספרים שיצאו בהוצאה עצמית באמצעות ההוצאה לאור של Amazon 'כובשים' את המקומות הראשונים בספרים הנמכרים ביותר דרך הקינדל. מנתונים שאספתי כתוב שההוצאות העצמאיות כובשות את כל המקומות הראשונים Amazon , בדקתי זאת (נכנסתי לדפים הראשונים של כל אחד מהספרים שהופיעו בראש הטבלה) ורק כארבעה ספרים מתוך העשרה הראשונים היו בהוצאה עצמית, עדין זהו מספר מכובד מאוד. ,תחשבו את ההכנסות הצפויות ממכירת  עשרים המקומות הראשונים בקטגורית "ספרים לקינדל" ותבינו שזוהי מגמה שפותחת לפני הסופרים העצמאיים אפשרויות פרנסה מכובדות ביותר. לפני כמה שנים האפשרות שסופר יוציא ספר בהוצאה עצמית והספר יהפוך לרב מכר היה כמעט אפסי שלא לדבר על האפשרות הריאלית להתפרנס מכך.

גודלו  האינסופי של מדף הספרים – גודלו של מדף הספרים הדיגיטלי הוא בעצם אין סופי,

כמות הספרים שקינדל  או שהסמארטפון יכול לאפסן בתוכו היא עצומה – אלפי ספרים במכשיר אחד, וכמות לא מוגבלת של ספרים בענן עם גישה לאינטרנט. כמי שכל נסיעה שלה רוב משקל המזוודה  יועד לספרים עבי כרס, הרי כעת אני לחלוטין משוחררת מעניין זה, כל מה שאני רוצה מאופסן אצלי בקוראי הספרים השונים שנמצאים לי על  האייפון, כל ספרי הקריאה שלי נמצאים בכף ידי, זה פשוט פלא.

היצע – מדף הספרים הפך לאינסופי וככזה הוא גדוש עם היצע לא מוגבל. הקלות שבה ניתן להוציא לאור ספרים היום הופכת את השוק הזה לשוקק מאי פעם. מה שאומר שאם בעבר ספר מודפס ירד מן המדפים ופשוט נשלח לתהום הנשיה (כלומר למחסן האחורי ואף לגריסה) הרי שכיום בעולם הספרים הדיגיטלי "תהום הנשיה" לא קיים יותר. ספר דיגיטלי יכול להישאר בתודעה ועל מדף הספרים הווירטואלי כל זמן שהכותב שלו מעוניין בכך. הספר לא תופס מקום יקר על מדף בחנות בקניון ולא צריך יותר לכרות עצים בשבילו. אם הסופר ירצה הוא ישווק את הספר ויעורר שוב את המודעות אליו ואם לא ירצה פשוט יניח לו, הספר יהיה קיים כל עוד בעל זכויות היוצרים בו מעוניין בכך.

כלכלה – היצע הספרים אינסופי אך עדין עולה כסף רב, אומנם מחירי הספרים הדיגיטליים נמוכים יותר ממחירי הספרים המודפסים אך למרות זאת  מחירם לא מבוטל. יחד עם זאת המגמה של מנוי חודשי וקריאה לא מוגבלת כמו המודלים במוזיקה (מודל ה iTunes)מודל שבו משלמים מחיר חודשי שתמורתו נוכל לראות את כל הספרייה הולך וצובר תאוצה:

Kindle Unlimited

www.scribd.com

שיתוף שיתוף שיתןף – המגמה של סופרים התומכים בקולגות שלהם, סופרים שמתאגדים יחדיו לחבורות, על מנת להוות יחד כוח שיווקי, ואף כוח תומך, רוח גבית איש לרעהו. הכותבים מבינים שאחד ועוד אחד זה הרבה יותר משתיים, כותבים חוברים יחד על מנת שיוכלו לשווק יחדיו את הסיפורים שלהם, הם מוציאים אנתולוגיות של סיפורים. כותבים לא מתאגדים רק למען השיווק אנו רואים יותר ויותר שיתופי פעולה אף בתחום הכתיבה, המגמה של כתיבת ספרים יחדין אף היא תופסת תאוצה.

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon