מגי רום – הילדה הישראלית שנחטפה, נאנסה ולבסוף נישאה לאנס שלה

חטיפת כלות קשור לסיפור אגדה מיתולוגית הנוגעת לייסוד המלוכה הרומית, המתארת את פעולת הדור הראשון של הגברים הרומאים, רומולוס וחבריו, שחטפו נשים משכניהם הסבינים כדי להקים משפחות.

חטיפת כלות בעולם

האגדה הפכה למנהג עתיק בתרבויות קדומות בארצות מרכז אסיה, אך עם השנים המנהג הלך ונהיה נדיר, והתרחש רק כשאבי הכלה התנגד לשידוך. תחת האיחוד הסוביטי המנהג הפך ללא חוקי, אך עם התפרקותו החיו אזרחי קירגיזסטאן את זהותם דרך מסורות ומנהגים עתיקים, וכיום לפחות שליש מהנשים הנשואות בקירגיזסטאן נשאו בדרך של חטיפת כלות הנקראת "אלא קאצ'ו".

חטיפת כלות בישראל

כידוע מנהגים ומסורות עוברים מדור לדור, גם כאשר מדובר בהגירה למדינה אחרת. הייתם מאמינים כי גם בישראל היו מקרים בהם גברים חטפו קטינות, אנסו אותן ולאחר מכן נישאו להן?

megirom

סיפורה של מגי רום

מגי רום היתה ילדה שעלתה עם משפחתה מגאורגיה, ובהיותה בת 14 נחטפה פעמיים ע"י בן עדתה הגרוזינית שרצה להינשא לה. בפעם הראשונה הצליחה להימלט, אך בפעם השניה נאנסה על ידו והוחזרה להוריה באמצעות המשטרה. האנס הורשע ונגזרו עליו 20 שנות מאסר, אולם לאחר שאיימו על בני משפחתה ברצח, היא נאלצה לשנות את עדותה והאנס שוחרר מהכלא לאחר שנתיים. בהיותה בת 18 היא נישאה לו.

מסיפור להצגה

צפיתי בהצגה שמגי רום מעלה "לא שווה סיכת ראש", בה היא מספרת, שרה, מנגנת ומציירת את חיי הקהילה הגרוזינית בדרום ת"א של שנות ה-70, ומשחקת את סיפור חייה.

זהו סיפור לא יאומן על הגירה, תת תרבות, קהילה, משפחתיות, הורות, אונס, נישואין בחטא, סרבנות גט, שיקום, התפתחות, יצירה, אמנות והצלחה.

יצאתי מהמופע המרגש של מגי עם הרבה הרהורים ושאלות מצד אחד ועם הערכה והשתאות מצד שני.

מגי מופיעה עם ההצגה מחוגי בית ועד היכלי תרבות.

ההצגה "לא שווה סיכת ראש" בבימוי רחל אלון. כתבה ומשחקת מגי רום טל' 052-6702088

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/