מגדלור: שילה היקס

Sheila-Hicks

ב-11 באוקטובר תיפתח במוזיאון "מגזין III" ביפו תערוכה חדשה: "מגדלור", תערוכת יחיד של האמנית שילה היקס, באצירתה של כרמית גלילי. זו תהיה התערוכה השניה בסך הכל מאז נפתח "מגזין III" בתחילת השנה כשלוחה של המוזיאון השבדי המוערך לאמנות עכשווית, אחרי תערוכתו של האמן האמריקאי-ישראלי חיים סטיינבך, "זרובבל".

אודות האמנית

שילה היקס (Sheila Hicks) היא אמנית ידועה בעלת קריירה מפוארת בת שישה עשורים של אמנות. היא זכתה למוניטין בינלאומי בזכות שימוש פורץ דרך בחומרים ובצבעים, תוך הגדרה מחדש של גבולות מדיומליים בעבודותיה האמנותיות. בתחילת דרכה הושפעה עמוקות מטקסטילים מן התקופה הפרה-קולומביאנית, ועבודותיה מאז ועד היום מתאפיינות בצבעים עזים ומגוונים.

גם היום, כשהיא מתגוררת ויוצרת בפריז שבצרפת, היקס מצליחה להמשיך לחדש ויצירות האמנות שלה מתאימות את עצמן אל הסביבה בה הן מוצגות. בתערוכה שתוצג במוזיאון "מגזין III" ביפו יוצגו מספר פסלים של היקס, שגם הם מאופיינים בססגוניות עזה, ובהם נעשה שימוש בחומרים מגוונים –מסיבים טבעיים כגון פשתן וכותנה ועד לחומרים שפותחו בעזרת טכניקות חדשניות של מחקר תעשייתי.

אודות "מגדלור"

בין הפסלים המרשימים שיוצגו ביפו ראוי לציין שלושה מיצבים שנוצרו בשנים האחרונות. הבולט והמרכזי מביניהם, "Saffron Sentinel", הוא מיצב גדול מימדים שנוצר בשנת 2017, אשר מוצב באופן כזה שניתן לראותו גם ביום וגם בלילה מבעד לחלונות של שתי חזיתות. במקור נוצר המיצב הגדול הזה לרגל תערוכה רטרוספקטיבית שהוצגה במרכז פומפידו הידוע בפריז, והיא מורכבת מיותר מ-200 צרורות פיגמנט טהור אשר לופפו לסיבים רופפים והונחו בערימה גדולה מן הרצפה ועד התקרה כך שקהל הצופים מוזמן לשקוע בפנטזיה של צבע.

Portrait-of-Sheila-Hicks-with-Comets-

מיצב מעניין נוסף שיוצג בתערוכה הוא "Menhir" (2016), מעין עמוד רך שעשוי מאגודות חבלים אשר גולשים מן התקרה הגבוהה של המוזיאון ועד לרצפה כנחשול מתפרץ ויוצרים יחד טקסטורה אלגנטית שנדמית כמעט נוזלית.

והמיצב השלישי שיוצג בתערוכה הוא Commets, תבליט פיסולי שנוצר בין השנים 2016 עד 2018 הבנוי מפסלים מעוגלים בשלל צורות, גוונים וטקסטורות. זהו מקבץ דרמטי ומעניין שיהיה פרוס לאורך אחד מן הקירות המרכזיים של חלל המוזיאון, והוא הוצג מוקדם יותר השנה במוזיאון לאמנות מודרנית שבפריז.

שילה היקס - Menhir