מבצע מחירי סוף עונה (איזו עונה בדיוק ) ??

תפסת אותי בדיוק בדרך לשופינג – שמעתי שבקניון…..יש מכירות סוף עונה בחנויות שאני מכירה ואוהבת…מגיע לי לפנק את עצמי במיוחד אם זה במחיר מוזל….בכל זאת, מחירי
סוף עונה.

בחורה עם מחשב נייד

אני משוטטת ברחוב, שיא החום והלחות, מקללת את עצמי ותוהה מה היה דחוף כל כך לצאת בשיא הצהריים ולהתמזג עם החום התל אביבי הבלתי הגיוני הזה?  נכון , אני מנסה לנחם את עצמי….הייתי מוכרחה להגיע לבנק ורק היום הוא פתוח ברציפות גם בצהריים, אז אין ברירה. או קיי – הייתי סגורה על התירוץ ובדרך אפילו היה נדמה לי שראיתי שילוט ענק על חזית של חנות "מכירת סוף עונה"….
יותר מעודדת מצירוף המילים הללו לא הייתי מסוגלת להכנס לבנק, כל בשורה שמנהל המחלקה "הפרטית"  שבה מתנהל החשבון שלי או מנהל סניף הבנק בכבודו ובעצמו – אני אשמע כל בשורה בפרופורציות מתאימות כי הרי מחכה לי בסוף הטיול בבנק – חציית הכביש ומילות הקסם "מכירת סוף עונה…"
ברצינות, אני יושבת עכשיו בערב, עם מזגן צמוד שעובד ללא הפסקה כבר יותר מיממה, לא נותנת אפילו רבע צ'אנס לאוויר שבחוץ לחדור אל המבצר הפרטי שלי. כן חברים, קיץ !! בשיא תפארתו !! זיהיתי את עונת הקיץ (נכון, אחרי קשיים רבים) – לא היה פשוט, אבל בסוף הבנתי שאני בקיץ, ולא רק זה….אני ממש על תחילת העונה – מה שלי באופן אישי גורם עצב וסבל רב.
אני מנסה להבין איך אצלי כאן בפרובינציה של שיא איזור המרכז או במילים נאות "אחת מערי הלווין של ת"א (זה יכול לקרות לי רק בקיץ) – הקיץ בתחילתו עם כל תופעות הלוואי ובהמשך הרחוב שבו נמצא סניף הבנק שבו ביקרתי על חלק לא קטן של חלונות חנויות אני רואה את השילוט "מכירות סוף עונה ". יכול להיות שהמדינה גדלה עד כדי כך שיש איזורי זמן אחרים ? אולי….אף אחד לא אמר לי ….:(  יכול להיות שהעתיקו אותנו ליבשת אחרת שמזג האוויר שם הפוך לשלנו ואז המילים מכירות סוף עונה הן באמת הגיוניות? לא יודעת…כנראה שאף אחד לא מגלה לי איך עכשיו , כשהקיץ רק פרץ לו – על חלק לא קטן של חנויות אפשר למצוא שילוט "סוף עונה", "מכירה מיוחדת"  או שלטים עם סלוגנים אחרים שמעידים על הורדת מחירים.
כמובן שכל מה שקשור בצירוף המילים "מחירי סוף עונה"  או "מבצעים" – מפעיל אצלי את הטייס האוטומטי והמוד החדש (ולא משנה מזג האוויר האמיתי) הוא של מצב רוח מופלא (לא חשוב מה אמרו לי בבנק) ואני כבר מדמיינת באיזה חנויות באיזור אני הולכת לעשות סיור ולראות מה אני מאמצת אליי….הרי מכירת סוף עונה, מחירי מבצע – זה הזמן הכי טוב לנצל ולערוך קניות…בסופו של דבר אני אפילו מרוויחה – את רואה? אני אומרת לעצמי ככה בשקט עמוק בפנים…..לפעמים, העובדה שנציגות הבנק קוראת לך – היא דווקא מסר חיובי. נכון , מסר מאד חיובי. ממש … 🙂
זהו, שכאן המתמטיקה פועלת לפי חוקים אחרים והמשוואות הן לא ממש עובדות לפי נוסחאות שהכרתי מהלימודים, אחוזים? זה בכלל נושא שעשו עליו דוקטורט – מזויית ראייה חדשה לחלוטין, טוב אני אומרת, צריך להסתגל למספרים אחרים ולשיטת חישוב אחרת.
סיבוב ראשון חנות נעליים (אלא מה?). בחוץ : שלט פרוס על חצי חלון : מכירה מיוחדת – סוף עונה!!! ממש כאילו הזמנה אישית לקפה עוגה ואני לא מסרבת. נכנסת עם חיוך ומתחילה לשוטט בין המדפים. אפשר לעזור שואלת המוכרת ? אני מעיפה מבט שברור לה שכאן לא זקוקים לעזרה. בעברית תקנית : רדי לי מהווריד, אני אסתדר לבד, לא רוצה שתסבירי לי כמה זה "יושב" לי יפה על הרגל ואיך אני עשוייה להרוויח מחיר מציאה. ממש מחיר מציאה.
מרחוק, מאחורי הדלפק היא מסננת בשקט, בזהירות – תסתכלי על הפתק, על המחיר שהיה עד לפני יומיים וכמה זה עולה היום. אני מעוותת את הפנים בהבעת התפעלות וממשיכה להתבונן. על הדרך אני עושה חשבון מתמטי קליל של "בערך" – והמחירים לא נראים לי נמוכים באופן מרשים. אני מנסה לשחזר את המחירים הממוצעים של "עונה"  ולא מוצאת פערים מהותיים שיסבירו לי את הפלקט שכמעט זעק אליי באופן אישי מהחלון "מכירה מיוחדת – סוף עונה".   יש אולי ירידה משמעותית של שקלים …לא משהו שאפילו רצים לחבר'ה ומספרים. בחשבון חופשי נראה לי שהייתה העלאה עדינה על המחיר שזכרתי מול המחיר שהופיע עכשיו על הקופסא עצמה כמחיר עונה,  והמחיר החדש הוא למעשה "אנחה" על המחיר המחודש (שילוב של המחיר שהיה +העלאה), הוא שנאמר – תחושה פסיכולוגית אין לה מחיר – היא תמיד תמיד בחינם.
קניתי את הנעליים שחשקתי בהן, הייתה בי כבר סוג של מוכנות נפשית למרות שידעתי ששום הנחה ושום סוף עונה או יבשת אחרת שבה העונות מתחלפות בזמן אחר…היה לי ברור לגמרי, שיטת שיווק ותמחור שתתאים לעין – אבל לא לכיס, אבל מי בודק את הכיס כשהעין כבר דגמה את הנעל ? כמה דקות מאוחר מדי…. אותו תסריט בדיוק בחנות תיקים – רק ששם אותו תסריט עם נזק של תיק אחד. קניתי תיק משגע (בחיי שיפה), פגשתי אותו כבר בחנות אחרת וכבר אז הוא "זעק"  אליי דרך חלון הראווה "קחי אותי – אני שלך"….זה לא היה הזמן הנכון כנראה….והנה עכשיו בצמוד למילים "מכירה מיוחדת" חזרתי, לא נטשתי אותו לבד.
שוב אותו תסריט כלכלי ושיווקי שמוכר כבר לרובנו ובכל זאת עובד לא רע (עבור בעלי העסקים) : לתמחר הם יודעים מצויין. אמת בפרסום : אף אחד לא שיקר -פשוט לא דייקו בפרטים, והכי חשוב…מבחינת עונת שנה? אז מה אם הם נכשלו בגיאוגרפיה או לא אלופים בתחזיות מזג אוויר – אז מה? זו סיבה להגיד משהו? מה פתאום? הרי אחר כך אני הקטנונית, מה זה משנה עוד 2% או מכירה שתתחיל עוד שלושה שבועות למשל ?
תודה לאל שהחום התיש אותי והביא אותי למחוזות שיותר לא רציתי להכנס לחנויות  אלא להגיע הבייתה למקלחת ולהתמזג עם המזגן. גם אם עוד לא הרגשתי את המזגן – רק המחשבה עליו – קצת ניחמה אותי.
בנסיעות שלי לאמריקה אני מגיעה לא אחת לתקופות של מכירות סוף עונה או סתם מכירה, אני יודעת שלמילה מכירה (לא חשוב אם סוף עונה או סוג שונה של מכירה) – יש כיסוי.  אף אחד במקומות שאני מכירה ועוצרת כמעט באופן קבוע –  לא אף אחד לא מעלה מחירים לקראת סוף עונה או מכירה מסוג אחר – כדי שיהיה לו מרווח מכירה ועדיין למילה מכירה יהיה כיסוי. מכירה מיוחדת / מכירת סוף עונה או כל מכירה – היא תמיד מכירה שבה המחירים נמוכים יותר. אף אחד לא מעלה מחירים כדי שאחר כך  יוריד ב"כאילו".  ככה זה , זה הרעיון הכללי – אבל כנראה שכאן חלקנו עדיין חלק ניכר מהשנה אנחנו ב"מכירות סוף עונה" או "מכירה מיוחדת" . מאז שהתחילו לערוך  חשבונות בש"ח, להעלות בריבוע של גובה השטרלינג ולחלק לערך של הדולר – בעלי החנויות פיתחו להם עונות שנה וחוקים מתמטיים לפי הצרכים השיווקים שלהם  ועונות שנה לפי המלאי של הסחורה שנמצא עדיין בחנות .
זהו – כשחברה מספרת לי שראתה שבחנויות רשת……יש כבר מכירות סוף עונה צריך לחשוב למרות האינסטנקט הבסיסי האם זה הגיוני או שזה סתם תרגיל שיווקי לעידוד מכירה של סטוק מהעונה שעדיין לא נמכר ולהשאיר מקום חדש לסחורה שאמורה להכנס לעונה הבאה….אסטרטגיה לא פשוטה, שיווי משקל, כמעט שיעור צרכנות…להפטר מסחורה קיימת אפילו אם זו רק התחלת העונה בהצהרה שאי אפשר לפספס שלט ענק "מכירת סוף עונה…." ולהשאר מקום להכניס את הסחורה של העונה הבאה…..כי ככה זה במכירות ובקטלוגים, בשיא הקיץ – עובדים כבר על הקטלוג של עונת סתיו לשנה הקרובה וצריך מקום על המדפים לבגדים של הסתיו שכבר מוכנים במחסני החברה כדי למכור לחנויות