מבחן אישיות

בחורה עם מחשב נייד
מבחן אישיות
מבחן אישיות

מבחני האישיות הם אחת השיטות השכיחות והפופולריות שעוזרות לנבא את התאמתו של המועמד לתפקיד. מבחן האישיות הוא חלק מראיון העבודה ובאמצעותו ניתן לזהות תכונות אופי, כישורים ונטיות שונות של המועמד אשר עשויות להשפיע על התאמתו לתפקיד בצורה מושלמת וביצוע התפקיד בצורה הטובה ביותר.

מהו מבחן אישיות?

מבחן הבודק את אישיותו של מועמד והתאמתו לתפקיד המוצע. באמצעות אישיות המועמד, כישוריו וניסיונו ניתן לדעת אם המועמד מתאים לתפקיד או שלא. מבחן האישיות הוא חלק בלתי נפרד מראיון העבודה עצמו. והוא נעשה ליד שולחן ובמקרים שונים ליד מחשב.

מדוע יש צורך במבחן מסוג כזה

מבחן אישיות עוזר להעריך את סיכוי התאמתו של המועמד לתפקיד בהתאם לתכונות האופי והכישורים הנדרשים בעת מילוי התפקיד. באמצעות תכונות האופי וכישורי המועמד ניתן לדעת את התאמתו של המועמד לתפקיד. דברים אלה משפיעים רבות על התאמתו של המועמד בצורה מושלמת לתפקיד, מכיוון שישנם תפקידים שהם משמעותיים ביותר בקבלת המעומד וניתן לדעת באמצעותם אם המועמד יישאר בתפקיד לאורך זמן.

אילו סוגי מבחני אישיות קיימים?

מבחני האישיות הם חלק בלתי נפרד מסינון המתמודדים לתפקיד מסוים. באמצעות מבחנים אלה ניתן לדעת אם המועמד מתאים לתפקיד או לא. מבחני האישיות כוללים כמה סוגי מבחני אישיות שונים כגון:

מבחן אישיות ממוחשב – במבחן זה עונה המועמד על שאלות, משפטים שוני וסיטואציות שונות אם הוא מסכים או לא. השאלות חוזרות בסדר שונה על מנת לבדוק את אמינות ועקביות המועמד.

מבחן השלמת מבחנים – במבחן זה מוצגים למועמד חצאי משפטים ועל המועמד להשלים אותם בהתאם לזמן שמוקצב שלו.

מבחן אישיות שכולל ציורים – במבחן זה המועמד מצייר חפצים שונים כגון: עץ, בית, אנשים עוד דבירם נוספים, באמצעות ציור מועמד שכוללים בין היתר את דרך הציור, גודל החפצים, ועוד ניתן להסיק על רמת הביטחון של המועמד, פתיחותו, גמישות, יכולת התקשור שלו ועוד דברים נוספים.

מבחן TAT במבחן זה על המועמד לספר על כל אחד מהתמונות שמוצגות לו. מבחן זה בודק את הפרשנות האישית ורגשות המועמד לסיטואציות שונות שעולות לו.

חשיבותו של המבחן כחלק מהתאמת המועמד לתפקיד

מבחני אישיות הם עוד שיטת לניבוי התאמת המועמד לתפקיד. באמצעות מבחנים אלה ניתן לקבל מידע על המועמד ועל התאמתו לתפקיד. המבחנים אשר נערכים ביום מבחנים מלא או ביום קצר כחלק מראיון עבודה או כהמשך נותנים מידע רב על המועמד שעוזר בהתאמתו של המועמד לתפקיד.

liatmizrachy
בת 41 נשואה אמא ל 2 בנות מתגוררת ברמת גן בלוגרית ותיקה לעינייני הייטק, עסקים, סטארט אפ