מארג אנושי בגליל המערבי

בית מצוייר, סדנת פסיפס, ספא, ביקור במרכז שיקומי מרגש וכל שלוש שעות ארוחה. ככה זה כשיוצאים לטיול נשים של SALOONA לגליל המערבי.
באנו לבדוק, גם לראות, גם לטעום, הישארו איתי

כמובן שארזתי חצי ארון.

בכל זאת יומיים וצריך אופציות.

העמסתי את המזוודה, התיק עם כלי הרחצה, שני מעילים כי אי אפשר לדעת אם יהיה קריר או ממש קר ויצאתי לדרך.

מזמן לא הייתי בטיול בנות וכשהציעו לי להצטרף לטיול של יומיים לגליל המערבי, עם חברותיי הבלוגריות מטעם SALOONA טיול כזה שיש בו חברה, אג'נדה, קידום עסקים, גליל מערבי ואוכל- קפצתי על המציאה.

איפה פה הבית המצויר? אני שואלת והאישה היושבת בשמש, קערת שעועית ירוקה על ברכיה מכוונת אותי במורד המדרגות.

שום דבר לא מסגיר את הקסם והכישוף בתוך הדירה הקטנה בשלומי. לא בתי הסוכנות העוברים שיפוץ בימים אלה, לא השביל הצר ולא דלת הברזל. ומרגע שנכנסנו לדירה שאין בה פיסת קיר, בלטה או תריס שאינו צבוע, נשבינו בקסם הצבעים. סבתא עפיה, כך כונתה האישה שגרה בדירה הקטנה. דומה היה שמרגע שסיימה לטפל בילדיה ובבעלה שהלך לעולמו ועברה לדירה הקטנה, יצרה לעצמה, בגיל 80 'חדר משלה'. וכך חיה בין הצבעים החזקים, ויצרה גם בובות תאומות זו לזו שהעלו דמעות בעיניי. אולי חשבה סבתא עפיה על כל הילדות בנות גילה שנישאו בעל כורחן בתימן וילדותן נלקחה  מהן וכל מה שנשאר הוא הפה הפעור. כדי להגיע לתקרה, עלתה על כיסא ושולחן עד שנפלה.

רק אחרי מותה בשנת 2002, התגלה האוצר האמנותי בביתה. מועצת שלומי לקחה את הבית תחת חסותה והוא הפך לאתר תיירות הפתוח למבקרים.

הבית המצוייר בשלומי

הבית המצויר בשלומי, נתן אלבז 151, שלומי

טלפון לתיאום ביקורים: 077-2308313

קפה. קפה ומאפה.  כבר עברו כמה שעות ולא אכלנו כלום, ומה מאד שמחנו כשהגענו למעלות, ושם, בין סמטאות נמצא בית הקפה של שהין  GOOD BREAD BAKERY. לחמי המחמצת, הפוקצ'ות, הקרואסונים הונחו על השולחנות בשמש והיו לאחד מרגעי העונג באותו בוקר. כי מה צריכה בת האדם יותר מפחמימות, קפה ושמש.

'המאפייה היא כמו פעמון' אמר לנו האופה הצעיר, שהין שהין, 'כמו קצב ההתפחה של הלחם שאי אפשר לזרז אותו ויש לו את הזמן שלו, כך האפייה באה להזכיר לאנשים להאט את הקצב'. ואנחנו באמת מאטות. לוקחות את הזמן, רק היד מגישה אל הפה עוד פרוסה עם חמאה, האצבעות מלקטות פירורי קרואסון והרגעים נעימים וטעימים.

המאפייה ובית הקפה פתוחים בימי שלישי-שבת מ – 07:00 בבוקר עד שנגמרים המאפים, והם נחטפים.

GOOD BREAD BAKERY

רחוב האומנים 3 – מעלות תרשיחא.

קדימה, ליחיעם, שם חיכתה לנו דלית בן שלום, אמנית קרמיקה בסטודיו היפה שלה –

Mosaic- דלית בן שלום.

על שולחנות העץ הארוכים בסטודיו העמוס חיכו לנו אבנים, זכוכיות צבעוניות והתחלנו לעבוד, להדביק וליצור. הסטודיו של דלית קיים כבר 16 שנים ויוצרים בו מוזיאקה, פיסול בברזל ובבטון. מסתבר שלא צריך יותר משתי ידיים, דבק וחדוות יצירה כדי ליצור עבודת מוזאיקה צבעונית ולשעה קלה חזרנו להיות ילדות בגן. גוזרות ומדביקות. המקום מתאים מאד למשפחות עם ילדים המטיילים באזור, ואפשר להגיע לשעה של יצירה משפחתית משותפת בעלות של 50 ₪ לשעה.

http://www.mosaica.co.il/pws/ – דלית בן שלום, 052-3224431.

אלה שעות אחר צהריים ואנחנו מגיעות לאחוזת אסיינדה, המלון המארח ושם, על הבופה המתוק החיים הם תותים. ושוקולד.

תותים ושוקולד במלון אסיינדה

 

האחוזה יפהפייה, מוקפת בדשאים ירוקים, ברווזים מהלכים על הדשא, אי ירוק באמצע הגליל המערבי.

הכל מקסים ומזמין, לבשנו על עצמנו חלוקים וירדנו לספא.

ספא במלון אסיינדה

אחח, הספא.

אדים עולים מבריכת המים בטמפרטורה של 37 מעלות וכשאני טובלת בהם הם מרפאים את כל מה שכואב מבחוץ ומבפנים. וכך, מצאנו את עצמנו חבורת בנות, עולות ויורדות כתיונים אל תוך מי הבריכה, עומדות במעגל ולא הפסקנו להיאנח מהנאה ומעודף קשקושים.

אחוזת אסיינדה ביער, שכונת יפה נוף, מעלות תרשיחא, טלפון: 04-9579000

כבר עברו שלוש שעות ולא הכנסנו שום דבר לפה ובמסעדת 'הדר'לה', במעלות מחכה לנו שולחן נפלא. מעבר לאוכל הנהדר, המגוון, שיש בו נגיעות צרפתיות וישראליות, לב המסעדה הם הבעלים, סיוון והדר, זוג שהקים את המסעדה לפני 12 שנים וארבעה ילדים. 'זה היה החלום שלי' מספרת לנו הדר, 'להקים מסעדה ובה ייעשה הכל באהבה ובתשוקה', ואני שיודעת איך הולכים אחרי החלום, נשבית בקסמיהם של הזוג הנהדר הזה שקיבל החלטה להפוך את המסעדה לכשרה כדי לפנות לקהלים נוספים המגיעים למקום וגם כי הם אומרים בפשטות שהם רוצים להתחיל  לחגוג את החגים עם הילדים בבית.

מסעדת הדרל'ה – אגם מונפורט, מעלות תרשיחא , טלפון: 050-8868572

מסתבר שלא רק בתל אביב יש חיי לילה, הפאבים פתוחים, המוזיקה מתנגנת ואנחנו סוגרות את היום הראשון של הטיול.

אחרי ארוחת בוקר נהדרת, אנחנו נפרדות מהמלון היפה, ומגיעות לאחד המקומות המרגשים שהייתי בהם לאחרונה. מארג בכפר ורדים.

מארג הוא מיזם ייחודי- שיקומי, קהילתי ותיירותי המשמש כמרכז הכשרה שיקומי-תעסוקתי עבור 100 אנשים עם מוגבלויות שונות מכל רחבי הגליל, אשר תוך תהליך של יצירה והתנסות בעבודות בד, עץ, ריקמה, ציור ועוד רוכשים מיומנויות המאפשרות להם להשתלב בשוק העבודה.

אנחנו עוברות בין הסדנאות והאנשים הממלאים אותם. נערות תופרות באצבעותיהן את בובות הבבושקה הנפלאות שאי אפשר להסיר מהן את העיניים, חרוזים מושחלים בידיים שנזקקות לעיתים לעזרה, ותבניות עץ מלאות במילים כמו 'אהבה', 'שפע' ו-'אור'.

בבית הקפה המקסים עובדים המשתקמים וכל מה שרצינו היה להישאר ליד השולחן הנפלא שחיכה לנו.

כל ההכנסות במקום, מבית הקפה ומחפצי הנוי מוקדשות לרווחתם של המשתתפים והמשתקמים במארג החיים הגדול והיפה.

מארג כפר וורדים

קשה לנו להתנתק מהמקום, מהחום, מהאנשים, מהצוות.

'אני נוסע מחר לירושלים', אומר לי אחד המשתקמים במקום בשמחה כשאני יוצאת מהמקום ואני מברכת אותו בנסיעה טובה ,ובאוטו, כשאף אחד לא רואה, אני מוחה דמעה, כי המקום על טוב ליבו הענק והפרויקט מחמם הלב, מציף ברגשות.

מארג פתוח לקהל הרחב לביקורים, לבילוי ולקניות – www.maarag.org.il

מירון 1 א, כפר ורדים
טלפון: 04-9971369

כבר עברו שעתיים ועוד לא הכנסנו שום דבר לפה מאז ארוחת הבוקר הענקית במלון, והבטן, מסכנה, נדבקת לגב.

בוויז כתבתי 'המטבח של ג'נט' והאוטו, שכנראה יודע מה טוב נסע לכפר ג'ת. על המדרכה חיכתה סמר, בתה של ג'נט: 'אני מקווה שאתן רעבות, הכנו לכן שולחן מלא.' נאנחנו כשראינו את השולחן העמוס. אנחה של צריך לשבת, לפתוח כפתור ולהתחיל ליהנות.

המקלובה, הטאבולה, המאפים הקטנים המלאים בעלי זעתר טרי, כמו כפתורים ירוקים בעטיפת בצק דק. ועלי הגפן שהיו בדיוק. דקות העלה, הגלגול, המילוי והטעם שיצאו תחת ידיה המבורכות של ג'נט היו בדיוק. לקחת בין האצבעות, להכניס לפה, לנגוס, לתת לטעמים להתפשט בפה, לעצום עיניים ושוב להיאנח.

מקלובה במטבח

לאט לאט התחילו ילדיה ונכדיה של ג'נט להגיע הביתה. יורדים בכביש המוביל אל הבית, אל המרפת הגדולה הצופה אל הנוף הירוק והנפלא, וחשבתי על בנותיי שהיו מגיעות הביתה בצהריים מבית הספר ומחממות מאמא עוף במקרה הטוב.

וכאן, הילדים עם הילקוט על הגב יודעים שבבית של סבתא מחכה להם אוכל כזה.
עוגת אורז כזו גבוהה.
עם ריח קינמון כזה ותבלינים כאלה שהיא טוחנת במו ידיה.
אנחנו כבר מתכננים את הביקור הבא אצל ג'נט, אצל משפחתה הנהדרת, לטעום שוב את הטעמים האלה.

לפרטים והזמנות מומלץ כשבוע מראש: 054-6503090

ואתם, מחפשים לאן לטייל, לראות ואיפה לאכול?

בואו לגליל המערבי לפגוש אנשים טובים עם עסקים נהדרים, לפתוח את הלבבות ולהיזכר, שאחרי הכל, כולנו מארג אנושי אחד.

יעלי כרמי
מרצה ומנחת סדנאות לכתיבה אישית, לכתיבה ברשת ובמדיה החברתית, סיפורים ממגירת הזיכרונות, ליצירת בלוג - 'בלוג משלך', ותוכן אישי- שיווקי באמצעות סיפור. יועצת ומלווה תהליכי כתיבה. בלוגרית וותיקה ואוהבת מילים. בעלת סדרת הרצאות 'מילים רבות יופי' בנושאי אהבה, טעמים וריחות, בתים וגעגועים.ילידת 1964, אמא למעין ונועה, גרה בקיבוץ הזורע, עם ע., בן זוגי האהוב. הבלוג שלי בסלונה נתן לי במה לכתיבה, להבעה וכך יצרתי לי מקום ומומחיות בעולם. אני מאמינה שכל אשה צריכה בלוג משלה. מקום בו היא תוכל לכתוב, להשפיע, לשתף, להשתייך לקהילה, ולהשמיע את קולה. אני אוהבת שירה וספרות, קולנוע וטלוויזיה, שירים עבריים, לחם עם חמאה, שוקולד בטעם תפוז, וקשה לי לעמוד בפני עוד זוג מגפיים או סנדלים בסוף עונה. אני מזמינה את כולן לסדנאות הכתיבה ומתרגשת עם כל בלוג חדש שפותחת אחת התלמידות שלי. הבלוג שלי שינה את חיי, ואני יודעת, שהוא ישנה גם את חייכן. בואי, וגם לך יהיה בלוג משלך.