מאחורי ההר/ מאיה ערד

"מאחורי ההר" הוא רומן בלשי, מצד אחד אנו מקבלים סקירה קלילה ויחד עם זאת חשובה וחכמה על מהות הרומנים הבלשיים: איך כותבים אותם? מה מאפיין אותם? טריקים של סופרים. ומהצד השני מול עיננו נטווה ונרקם מצב של מתח ומסתורין.

בחורה עם מחשב נייד

מאחורי ההר/ מאיה ערד

זוהר בר, דוקטור לספרות,  פרוד מאשתו שאותה הוא עדין מעריץ ואוהב עד מאוד, מקבל הצעה כספית מפתה לבוא להרצות על ספרות בלשית שבה הוא מתמחה, לחבורת ישראלים באחוזת החורף של יובי ויולי פלג בהרי הסיירה בזמן חופשת חג ההודיה. בניו התאומים אמורים לבלות את החג עם אשתו בנפרד זואי, שהיא פרופסורית בסטנפורד ובכל הזדמנות זוהר טורח לספר לנו עד כמה היא חכמה, חריפה, חסונה ובכלל עשרות מונים מוצלחת ממנו ומשאר בני האדם. עם קבלתו את ההצעה להרצות ולאחר שהוא בטוח שהכוונה היא אליו ולא אל אשתו, נשארת בידיו הבחירה, בין להרצות באחוזת הישראלים העשירים ולקבל סכום כסף מכובד, או לבלות את החג בחברת גליה בת הזוג הישראלית שלו ובנה, שסבלנותו כלפיה הולכת ופוחתת. זוהר בוחר להרצות ומיד עם הגיעו לבית החורף, מתבררים לו כמה עניינים שכלל לא היה מוכן אליהם:

 הכבישים כולם חסומים בגלל השלג הרב ואין אפשרות לצאת מן המקום, הפאר וההדר שהובטחו  לו מתחלפים בתנאים ספרטניים למדי, אין קליטה סלולרית ואין אינטרנט, חבורת הישראלים שנמצאת שם היא חבורה תימהונית למדי  והפרט המפתיע ביותר הוא שיולי פלג היא אשה צעירה ויפיפייה.

זוהר אמור להרצות הרצאות קלילות ומבדרות על ספרות בלשית ומה שאולי לא מאוד מפתיע אך בהחלט מהנה אותנו הקוראים הוא שתוך כדי שהותו במקום מתחילה להיפרס אל מול עיניו ועינינו תעלומה שבעל כורחו זוהר הופך לחלק ממנה.

מסתבר שרוב הנוכחים במקום הם חבריו של יובי משנים קודמות  ומתברר עוד לזוהר כי אשתו הראשונה של יובי אורנה נפטרה בנסיבות שהדעות על הנסיבות הללו הן רבות מאוד.

לא רק שמותה של אורנה מעורר תהיות, זוהר עצמו מוצא את עצמו תחת מתקפה של אירועים שכל אירוע בפני עצמו נדמה שולי, אולם ככל שהאירועים מתרבים זוהר מבין שיש אפשרות שהוא נמצא תחת סוג של מתקפה אישית שמכוונת אליו והוא כלל אינו מבין למה ומדוע. אף לגבי עושרו הרב של יובי מתעוררות אין סוף שאלות, עד כמה הוא היה הוגן וישר בדרך למעלה? עד כמה הוא לא שכח את האנשים שעזרו לו להגיע לאן שהיגיע? ומתי בדיוק החלה מערכת היחסים בין יובי הגבר העשיר לבין יולי היפיפייה הצעירה ממנו בהרבה שנים?

כבר  בהתחלת שהותו של זוהר במתחם אנו מבינים כי חבורת הישראלים המוקפים בשלג האמריקאי ושמטרתם היא עשיית סקי במשך היום ושעשועים בלילה, כל העניין הזה הוא סוראליסטי למד. לא מדובר הרי בחבורה של אנשים צעירים שכל רצונם היא שעשועים, ושסקי הוא התחביב האהוב עליהם, אלא בחבורה שהקשר בינה לבין ההרים המושלגים הללו, הוא לחלוטין הזוי קמעה. נדמה כי הרצאותיו של זוהר בערבים לחבורת האנשים הזו היא הדבר הכי טוב שקורה להם, והכי מתאים לאופיים ואף לגילם. קל לדמיין אותם מקשיבים להרצאה קלילה בעברית על הספרות הבלשית, קשה יותר לדמיין אותם מחליקים במורדות הרי הסיירה.

זוהר עצמו אינו גולש, ובכלל השהות שם מאופיינת בכך שלא נוח לו. הוא מאוכזב מהאוכל, מהקפה, מהחדר, מהאנשים, חבורת האנשים שנמצאים במתחם בעיקר גורמת לו לחוסר נוחות, והתייחסותה של יולי היפה אליו לא לגמרי ברורה לו.

"מאחורי ההר" הוא רומן בלשי, מצד אחד אנו מקבלים סקירה קלילה ויחד עם זאת חשובה וחכמה על מהות הרומנים הבלשיים: איך כותבים אותם? מה מאפיין אותם? טריקים של סופרים. ומהצד השני מול עיננו נטווה ונרקם מצב של מתח ומסתורין. זוהר המרצה עם רגשי הנחיתות וההערצה הבלתי אמצעית לאשתו בנפרד,  מוצא את עצמו בתפקיד הבלש, הוא לחלוטין בטוח שהתפקיד הזה גדול מידי עבורו, אולם בהיותו מנותק כמעט לחלוטין מכל מצב של קבלת עזרה, הוא נאלץ להסתמך על עצמו בלבד.

"מאחורי ההר" של מאיה ערד, הוא רומן מעניין עמוק קולח, בהחלט מענג ומעניק פסק זמן שווה במיוחד מהשגרה, רוצו לקרוא.

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon