לשמור מרחק: על אינטימיות בציור עכשיו

התערוכה החדשה המוצגת במוזיאון פתח תקווה לאמנות: לשמור מרחק: על אינטימיות בציור עכשיו, מדברת על אינטימיות של היוצר ומזמנת מרחב של אינטימיות בין הצופה ליצירה. בתערוכה משתתפים מגוון של יוצרים המביאים פסיפס של תפישות ומגרים את צופה לשאול שאלות

 

Ptcא70154

שמה של התערוכה החדשה  המוצגת  במוזיאון פתח תקווה לאמנות לשמור מרחק: על אינטימיות בציור עכשיו, מסקרן  ומרמז על נקודת התבוננות מעניינת. השתתפתי בסיור שכלל מפגש עם חלק מהציירים וחוויתי חוויה מעניינת.

 P1tc59

על התערוכה

 

"לראות, משמע לשמור מרחק"(מוריס מרלו-פונטי, פנומנולוגיה של התפיסה)
התערוכה מתמקדת במערכת היחסים שבין האובייקט המצוייר לבין הצייר.  מערכת יחסים דינמית  הכוללת  "אימון ותִרגול בלתי פוסק של תנועה אמפתית. זהו הערך התרפויטי הגדול של הציור כעשייה. הצייר מכונן יחסי "אני-אתה" מורכבים עם הציור, וגם הצופה ה"אחר" – את/ה, למשל, הצופה כרגע בציורים שבתערוכה זו – משתתפ/ת במשחק. גם הצופים משחזרים, למעשה, את התנועה של הצייר (או לפחות זה מה שעלינו לעשות אם ברצוננו להתבונן היטב בציורים), מתרחקים ומתקרבים אל הציור וחוזר חלילה, לרגע נבלעים בתוכו, לרגע מותחים את המרחק בינינו לבינו עד קצה גבול היכולת. כל אחד מאתנו, לחוד, נמצא לבד מול הציור" ליזה גרשוני אוצרת התערוכה.

" בלב העניין ניצב הצייר, מתבונן בציור. הציור מתבונן בו בחזרה. כל צייר הוא הצופה הראשון של ציוריו, וכל נגיעה של הצייר עם מכחולו במשטח הציור, כל כתם צבע נוסף, מחוללים סיטואציה ציורית חדשה. הנה ציור חדש מופיע במקום שבו היה הציור הקודם, והצייר נסוג לאחור – מספר צעדים קטן או גדול, בהתאמה לגודל הציור – כדי לשוב להתבונן בציור החדש, להתבונן בו כמכלול, וחוזר חלילה, קדימה ואחורה. כדי לאפשר משהו בציור, לשנות אותו, יש להתקרב אליו – אלא שאז אי-אפשר לראותו כמכלול. כדי לראותו כמכלול, לראותו ממש, יש להתרחק ממנו – אך אז הוא מחוץ להישג היד. זהו הריקוד הייחודי של מעשה הציור." ליזה גרשוני

את הדינמיקה שבין הצייר לציור ניתן לתאר כריקוד  שבו יש צעדים המקרבים בין השניים וצעדים שמרחיקים ואפילו תנועות סבוביות בהן הציר לא רואה את האובייקט ומגלה אותו כשהוא חוזר מתבונן בו. הסבר נפלא שנותנת האוצרת לשינויי המרחק הפיזי.

התערוכה  כוללת יצירות של אמנים שונים  ומזמנת לצופה חוויה אינטימית, של מפגש עם הנסתר שמאחורי היצירה "הצופה ניצב, מתבונן בציור. הציור מתבונן בו בחזרה"  ליזה גרשוני

  התערוכה מתכתבת עם מה שקורה בעולם.  בין היתר מאפשרת התבוננות גם על  הציור המופשט שהפך לחלק מהציור הפיגורטיבי.

על האומנים-היצירות

 

באולם הכניסה מציגים מספר אומנים.

האומן עידו מרכוס שמקבל השראה מצילומים ובדרך כלל מציג עבודות קטנות מציג ציור גדול  העוסק במשפחה. בהתבוננות בפרטי היצירה רואים שלא מדובר במשפחה נורמטיבית. תמונה מעניינת שמזמנת  לצופים פרשנויות שונות.

P1170140

האומן יוסי מרק  מתעסק  בדיבור על העכשווי דרך התבוננות על מסורות.  יוסי בוחן את נושא האינטימיות  לדבריו " בעבר האינטימיות הייתה אינטימיות מנטלית, אחר  הדגש היה על אינטימיות  רוחנית ואילו כיום   האינטימיות  סנסואלית .
בתרבות של היום התקשורת מפריעה לאינטימיות הרוחנית והמנטלית.
לדבריו :" הטקטיקה כדי לגרום לצופה לאינטימיות זה הטקטיקה שבין הצייר לדמוי שלו"

 יוסי מתמקד בצמתים אסטרטגיים שהם הוויה.הוא מנסה ללכוד רגע שבו ישות מסוימת מייצגת מהות.

אחת מיצירותיו  המוצגות בתערוכה  היא ציור של זוג  גבר מבוגר לצידו אישה צעירה  ניתן לראות שהם באים מתרבויות שונות. הצייר ליווה את הזוג מפגישתם ועד ליום נישואיהם

הצייר אומר: "מה שהבחנתי ברגע הזה וברגעים הקודמים  היה :היסוס, ספק, הדמויות מקרינות לנוכח     האירוע משהו קיומי"

Ptc1170

בחדר אחר

האומן אלכס ברוייטמן מתמקד באינטימיות ישירה. הוא מציג תמונה גדולה של זוג בחור שחום ובחורה בהירת עור כשהאינטימיות שלהם פתוחה ופוצה לעיני כל.

מעניין להתקרב לתמונה  על מנת לראות מקרוב את משיחות המכחול שיוצרות את אפקט הצבע ,מה שלא ניתן לראות ממרחק.

Pאב1170142

הצייר פסח סלובובסקי מצייר שכבות  היצירות שלו מופשטות. בתערוכה מוצגים ארבעה מציוריו  תחת הכותרת מסע 2018

Ptc11145

בחדר הבא

מציג דוד ניפו  זו לצד האחרת שתי יצירות שמן  האחת  נקבית והשנייה זכרית.  מעניין לראות מה הם האלמנטים בציור שבכל אחת  מהיצירות שיוצרים את הבידול.

pty4855

צילום:דוד ניפו 

כאן מוצגת גם היצירה  של יוסי  מרק שצייר את אימו  בת ה90 . מעניין לשמוע את ההסבר של האומן לגבי התפתחות היצירה . הוא בחר להתחיל בציור ותעד מספר שלבים בהתפתחותו עד למוצר הסופי הצבעוני. יצירה מדהימה ומרגשת.

Ptc1149

פגשתי את הציירת רונית גולדשמידט
רונית  מציירת פרוטרטים. היא עובדת עם מודליסטיות  במהלך המפגשים עם המודליסטית היא משוחחת איתה ומציירת בו זמנית. הציור מבטא את האינטימיות שנוצרת בין הציירת לבין המדיום.

Ptcא701

אדם גרשוני מציג בתערוכה מספר יצירות כשהמטרה לעשות חיבור בין הפנימיות והראייה של הצופה את העולם.

הוא מצייר עת עצמו ובני משפחה.וטבע דומם.

המרקמים שמבוטאים בציורים מרתקים . מצאתי את עצמי מתקרבת ומתרחקת מתמונת פיסת הבשר ובכל פעם גיליתי משהו חדש.

Ptc151

יערה אורן
מציגה ציורים מופשטים עם צבעוניות מעניינת שמתחברת לעולמה. יערה חיה בשכונת שפירא הצבעוניות בתמונות משם.

yara4841

צילום:יערה אורן

לסיכום

 

כבר כתבתי ששם התערוכה סקרן אותי , ברגע שהתחברתי לקונספט  וחיפשתי את האינטימיות שביני הצופה לבין היצירות מחד ובין האומן לבין היצירה  הרגשתי שאני חווה את היצירות במימד נוסף וזה מעניין .

משתפת אתכם בכך שקרה לי דבר נוסף היה נחוץ לי זמן לאפשר לחוויה לשקוע .

 

  פתח תקווה לאמנות    מוזיאון 14/03/2019 – 29/06/2019

אומנים מציגים

אופיר בגון

אלכס ברויטמן

ארם גרשוני

בעז נוי

דוד ניפו

זהר פריימן

ידידיה הרשברג

יוסי מרק

יערה אורן

לילית שמבון

נורית דוד

עידו מרקוס

ערן רשף

פסח סלבוסקי

רוני טהרלב

רונית גולדשמידט

שרון אתגר

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים