לשבור את החזיר

פסחזון הוא השם שנתן הילד לקופת החזיר שלו איתה הוא מתיידד ואליה הוא נקשר כל כך. זו לא היתה המטרה שבגינה הביא האב את הקופה לילדו.

 לשבור את החזיר

אתגר קרת היה (ועודנו, לטעמי) כשרון נדיר בסיפורת . ייחודו בספור הקצר, הממצה והמדוייק ובשפה פשטנית שהופכת את הסיפור לאירוע עתונאי גרידא, ובסופו – הפואנטה וההארה.

הקובץ – געגועיי לקיסינג'רר פתח לנו, כבר לפני כעשרים שנה, צוהר לסיפורים מפה ומשם שיש להם אמירה. ומסתבר שהאמירה הזו אינה חדלה. עד עצם היום הזה. וכך בדיוק ,הסיפור הקצר – לשבור את החזיר – הלקוח אותו קובץ , הוא סיפור שמן הראוי שיילמד בבתי ספר (ואכן ידוע לי על מקומות בהם הוא כלול בתכנית לימודים כזו או אחרת)

הסיפור פשוט – הילד רוצה שיקנו לו בובה של בארט סימפסון, האב לא מסכים בטענה שזה לא אקט חינוכי להביא לילד כל מה הוא רוצה , ללא מאמץ מצידו . וכך הוא מביא לו קופת חסכון בצורת חזיר , שבה אמור הילד לחסוך את מעותיו, עד להשגת הסכום המתאים לרכישת הבובה הנכספת. לשם כך על הילד לשתות את השוקו השנוא עליו ולקבל מדי יום עוד מטבע לקופה. כשהקופה תהיה מלאה  יוכל הילד לקבל את הבובה . חינוכי ביותר.

אלא שכאן ניעורה החיבה שמעניק הילד לחזיר והיחס האישי שהוא נותן לו וכשמגיע הרגע לשבור את החזיר כדי להשתמש בכסף לקניית הבובה, הילד נבהל. הוא לא מעוניין להשמיד את ידידו הורדרד… וכאן מתגלע הקונפליקט

סיפור טוב . לכל הדיעות.

והאיורים – נפלאים. כולם בשחור לבן פרט לדמות החזיר הורוד הבולטת בכל הציורים. כי – לא הכל שחור ולבן….

הוצאה מחודשת של הסיפור במהדורה כה מהודרת  (בכריכה קשה ובעטיפה חיצונית נוספת) עוד מוסיפה לאיכותו הבלתי מתפשרת של הספר.

מומלץ ביותר לילדים מגיל 6-7 ומעלה. ובעיקר להוריהם !

הערה (אישית שלי) – ייתכן כי שמו של הספר : "לשבור את החזיר" יהיה לו לרועץ, ובוודאי לא יירכש על ידי משפחות יראות שמיים. כמובן ששינוי השם אינו בא בחשבון… (לשבור את הפיל? לשבור את הכבשה?) שהרי קופת חזיר היא סמל כלל עולמי לקופות חסכון של ילדים. אז נראה לי שההוצאה תיאלץ להתמודד עם כמות קטנה קצת יותר של קוראים. אבל אין לי ספק שאלה שזכו וקראו את הספר – יפיקו ממנו הרבה הנאה.

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.