לרוץ עם סוסי הפרא/ מיכל שלו

"את האדם הכי חכם בכל המשפחה. כולם יודעים זאת. אביך מתגאה בכך בפני כל מי שרק מוכן לשמוע. עלייך להציל את נפשך כדי לזכור את המתים, להעניק משמעות לחייהם ולמותם. אם תמותי גם את, לא יהיה מי שימשיך את השושלת."

larutzimsusi_cover

אבנר, שעבד כמנכ"ל היקב "עדינו" החליט להתפטר, לאחר שנעשה אי צדק עם טל שעבד עימו. נמאסו עליו כבר כל התככים והאינטריגות הפנימיות.
רגע לפני שעזב, הלך להפרד מברטולד, הנזיר של המנזר שבשטח היקב. בין השניים נרקם קשר אמיץ וקרוב במשך השנים שבהם הוא עבד ביקב. הקשר החזק ביניהם היה מעל הדת והרקע האישי שלהם.
ברטולד גילה לאבנר את הסוד של המנזר. בתוך המנזר הפרנסיצקני מסתתר לו חדר חבוי ובו היה שלד שעליו שפע של תכשיטי זהב ואבנים טובות. מהו זה הקבור כאן? מאין הגיע? למי שייך האוצר?
ברטולד מפקיד בידיו של אבנר, שלפני שגם זה עזב את המנזר, את השלד יחד עם האוצר שלו. אבנר, שחי ללא שאיפות גדולות בחייו, לאחר שאשתו נפטרה שלוש שנים קודם לכן, מצא את עצמו שותף לגילוי היסטורי מסעיר.

שלומית, ארכאולוגית סקרנית ושאפתנית, מגיעה אל אבנר בניסיון לקבל את עזרתו במציאת האוצר וגילוי זהותו של האיש הקבור שם עם אוצרו.

השניים יוצאים למסע בנבכי ההיסטוריה האפלה של ימי הביניים, הנעה מאנגליה, לעכו ומונגוליה.
לכל אחד יש סיפור. אך, יש כאלה שיותירו חותם, ויש כאלה שייעלמו ויתפוגגו, וזכר לא יישאר מהם. הם יודעים שמאחורי האוצר ישנו סיפור של מישהו שהשאיר אחריו חותם.

הם חושפים את ההיסטוריה של היילן, ניצול יהודי מפרעות באנגליה, בהן הוא איבד את משפחתו.
היילן מגיע להפרד מדודתו, סרמליה,הניצולה היחידה. הוא לוקח ממנה את מה שנשאר אצלה מהזהב של היהודים ויוצא להלחם יחד עם אדוארד הראשון בישראל.
היילן האביר, מגיע לעכו מאנגליה ומשם יוצא למסע למונגוליה. מסע שישנה את חייו. מיהו אותו האביר? מה מייחד אותו מהאחרים?

לסיפור זה נשזר גם סיפורו של ג'ינגס חאן והעם המונגולי. נפשו של היילן כמהה כל העת לעולם טוב יותר מזה שממנו הוא הגיע. התרבות המונגולית העירה את סקרנותו.
שמאניסט הוא מי שמאמין בכוח הטבע וברוחות המתים. ג'ינגיס חאן סגד לשמים הכחולים הנצחיים. כך, גם היילן חש שזו אמונתו, רוחות אהוביו המתים אשר שומרים עליו מתוך השמים הגדולים.
מתוך הטרגדיה של חייו שלו, אצל ג'ינגיס חאן נולדה נחישות לא רק להצלחה, אלא לחולל שיני יסודי בתבנית החיים הישנה של שבטי הערבה, שהסתמכו אך ורק על המשפחה. מכיוון שמשפחתו הפנתה לו עורף, הוא הבין שנאמנות חשובה מקרבת דם. את אותה נאמנות הוא חיפש אחר כך כל חייו. והוא הצליח. הוא הצליח למצוא אותה ושינה את פני ההיסטוריה.
היילן האמין, שהאדם הוא שיוצר את האלוהים בדמותו, אם טוב ואם רע.

היילן כורת את הברית החזקה ביותר שאפשר עם המונגולים, נפשית ופיסית.
יש אמרה מונגולית שאומרת כך: האוצר הגדול ביותר הוא ידע, האוצר השני הוא ילדים, והאוצר מהמדרגה הנמוכה ביותר הוא עושר חומרי. היילן השאיר אחריו את כל האוצרות האלו.
המונגולים מאמינים שאת גופת המת צריכים לעזוב בשלווה, כי הנפש כבר לא נמצאת בה, אלא עברה אל הסולדה- נס הרוח, ובו היא מתקיימת לעד. לכן לא סביר שגיבור מונגולי ייטמן עם רכוש. האם זהו היילן הקבור במנזר?

ליבו של היילן הכמה אל החופש ואל המרחבים לרוץ בהם עם סוסי הפרא, לוקח גם את אבנר ואת שלומית לעולם מסקרן ומרתק.

המסע שאליו יצא אבנר עשוי לשנות את חייו ואולי אפילו ימצא בו אהבה…

מאחלת לכם קריאה מרתק ומרגשת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)