לרגל שבוע עידוד ההנקה של משרד הבריאות: איך להניק ולישון

בחורה עם מחשב נייד

הבלוג שלי הוא לא בלוג של הטפה להנקה. אני מאמינה גדולה בכל הדברים הטובים שהנקה נותנת לתינוק שלנו, וב 99% מהמקרים אומנם חלב אם הוא התזונה הכי טובה לתינוקות שלנו, אבל, וזה אבל גדול- לא בכל מחיר. בעיני, הכי חשוב לתינוק שלך שיגדל בסביבה נינוחה וקשובה לצרכיו. את המערכת החיסונית שלו הוא יוכל לבנות בצורה הרבה יותר טובה אם יהיה רגוע וניזון מתמ"ל, מאשר אם תניקי בלחץ וחוסר מנוחה.

לפני הלידה של השלישייה היה לי ברור שאני אניק, או אשאב להם עד גיל 3 חודשים. נלחמתי בשיניים כדי להגיע למצב שבו הצלחתי לשאוב חלב אם, וגם אז זכיתי לתגובות, ספק מצחיקות, ספק מרתיחות. המועדפת עליי הייתה "את נותנת חלב?" (כן. אני ועוד כמה פרות ביטבתה).

זה היה נושא כאוב ורגיש. משהו שכל כך רציתי, ופשוט לא הצליח. רק אחרי חמישה ימים של גודש מטורף וכאבים (וגודש בחזה הרבה יותר כואב ומציק מכל גודש אחר בגוף) סופסוף יצאו הטיפות הראשונות. עם גאיה, החיבור הראשוני היה קשה וכואב עד כדי רתיעה מהמגע הראשון. אבל בגלל שהיא הייתה חשודה כאלרגית לחלב, לא הייתה ברירה, אלא לנתב את הכאב והרתיעה (שלוותה בלא מעט כאב לב ורגשות אשם) ללמידה והתייעצות, עד שההנקה התבססה. ועדיין בחצי השנה הראשונה לאחר הלידה מצאתי את עצמי נוטלת לא פעם ולא פעמיים אנטיביוטיקה בגלל גודש שלווה בחום. קשה, כבר אמרתי… אבל עם השלישייה זה היה לי חשוב ועקרוני, ועם גאיה לא הייתה לי ברירה.
הנקה ושינה

כי עם כל הכבוד לטבע, ולעובדה שהנקה היא המזון הכי טבעי לתינוק שלנו, לא תמיד ההנקה טבעית ואורגנית לאם. רוב האמהות המניקות אפילו יעידו ברגע של כנות, שההתחלה הייתה קשה, אפילו מאוד. וגם כאשר היא מתבססת- הרבה פעמים יש לה מחיר- תסכול, כאב, וגם סיפוק והנאה למי שמצליחה בסוף אחרי כל העבודה הקשה. לרוב, המחיר הוא גם באיכות השינה של ההורים, בעיקר האם.

שילוב בין בעיות שינה והנקה נובעים ממספר סיבות.
הנה פירוט הסיבות ומיד אחריהן, כיצד ניתן להימנע מהקשיים האלה.

1. הנקה היא המזון הטוב ביותר והקל ביותר לעיכול, לכן תינוקות יונקים מתעוררים לעתים קרובות יותר להאכלה. כפי שניתן להבין, אין לנו הרבה מה לעשות בנדון, חלב אם לנצח יהיה קל יותר לעיכול לעומת פורמולה, ולכן התינוק רעב לעתים קרובות יותר. יתר על כן, בהנקה בלעדית קשה לדעת כמה התינוק אוכל, לכן קשה גם להבחין בפערים מדויקים בין הנקות בייחוד בהתחלה.
מה בכל זאת אפשר לעשות? גם לאחר החודש הראשון לחיי התינוק, רצוי להקפיד להניק במהלך היום במרווחים של עד שעתיים וחצי זו מזו. אם התינוק יצרוך דיי קלוריות במהלך היום, הסבירות שיגדיל את הפערים בין הנקות הליליות גדל.

2. הצלחת להניק, אבל התינוק אוכל לעתים קרובות גם בלילה ואת עייפה? נסי לשאוב חלב.
בזמן שיש איתך מבוגר נוסף, אפילו בסופי שבוע עם החצי, נצלי את הבוקר כדי לישון, ותעבירי לאחר את המושכות, ולו לשעה של מנוחה. נצלי את הזמנים בהם התינוק ישן. לא מצליחה להירדם? גם זה בסדר, קחי לך זמן להירגע, לאכול ארוחה טובה, לראות איזו תוכנית שבחיים לא חשבת לצפות בה, או לקרוא ספר שממש ציפית לקרוא. זמן איכות ומנוחה לא חייב להיות מוקדש לשינה דווקא, אבל הוא צריך להיות מוקדש לך.

3. בגיל 3-6 חודשים, תינוק יונק שאוכל טוב במהלך היום, ויש לו שגרת יום קבועה, יכול ואמור כבר להגדיל את הפערים בין ההאכלות בלילה. בין גיל 6-12 חודשים, גם תינוקות יונקים יכולים כבר לישון לילה שלם בלי הנקה. לילה שלם הוא פער של לפחות 8 שעות מההאכלה האחרונה.

4. מתחילת הדרך, היניקה היא עבודה קשה לאם ולתינוק. התינוק נוטה להירדם תוך כדי הנקה ואז עלינו להניח אותו לישון. עם הזמן, יש נטייה להמשיך להניק את התינוק עד שהוא נרדם, מה שיוצר תלות בין הנקה לשינה של התינוק, וכתוצאה מכך- התעוררות לאחר כל מחזור שינה כדי לינוק- אך למעשה, התינוק מחפש את הקשר השינה אליו הוא רגיל כדי לחזור לישון.
מה עושים? אחרי גיל חודשיים מומלץ להתחיל להניק את התינוק לאחר שהוא מתעורר משינה, ולהרדים אותו במיטה שלו, לפחות פעמיים ביום- פעם אחת בלילה, ופעם שנייה באחת משנות היום שלו- רצוי בבוקר.

5. האם יש גם יתרונות של הנקה בהקשר של שינה? כן. הורמון המלטונין שבאופן טבעי מתחיל להיות מיוצר בגוף רק מגיל חצי שנה, מופרש באופן טבעי בחלב האם לתינוק. כדי להבטיח הפרשת הורמון המלטונין בזמן, רצוי שהאם תישן מספיק ותנהל אורח חיים כזה, שישרת את הפרשת ההורמון.

6. אם כבר החלטת להניק ואת לא ישנה בלילה חשוב לזכור- יש תינוקות יונקים שישנים לילה שלם מהרגע הראשון, או לפחות 5-6 שעות ברצף. ויש תינוקות שאוכלים תמ"ל ומתעוררים כל שעתיים בלילה. לפני שאת מחליטה להפסיק להניק, חשוב להתייעץ עם יועצת הנקה, או יועצת שינה, ולבדוק כיצד אפשר לפתור את בעיית השינה בלי לוותר על ההנקה. הרי עבדת כל כך קשה להצליח להניק, לא חבל לוותר על ההנקה רק כדי לגלות שלא בה הייתה טמונה בעיית השינה?

הטיפים עזור לך? אשמח אם תשתפי חברות, גם להן מגיע לישון.

רוצה לעקוב אחרי טיפים נוספים, ועדכונים? תיכנסי לדף שלי בפייסבוק- דורית הלפרין- יועצת שינה, ותפרגני בלייק.

תודה,
דורית הלפרין
אמא לארבעה
יועצת שינה- מתמחה בתאומים ושלישיות
0526-204221