לראש הממשלה לא אכפת מאלימות כלפי נשים

נתן אשל הטריד עובדת צעירה, בכירים בלשכה עזבו בעקבות הפרשה אבל בנימין נתניהו נשאר ו"העיף" את אשל כשבפועל עושה רושם שרה"מ מנסה להשאיר אותו קרוב אליו

אני מופתעת שאני מופתעת. ואני בעיקר מופתעת שאני לא מאמינה.

הכנסת ה-21 עדיין לא התכנסה, והממשלה שעדיין לא קמה כבר שוברת שיאים בזלזול בנו האזרחים, ובעיקר בנו האזרחיות. בצוות המו"מ הקואליציוני, מככב לו נתן אשל. המטרידן הסדרתי, שבעצמו חתם שהוא פסול משירות ציבורי, מגיע לתפקיד מפתח בשירות הציבורי בתפקיד נציגו של לא אחר מרה"מ שלנו.

אפשר היה לחשוב שמדובר בטעות, שאולי מישהו לא שם לב, שמישהו שכח. אבל זאת לא הפעם הראשונה שזה קורה. בהרכבת הממשלה הקודמת, נתן אשל כבר היה פסול משירות ציבורי וכבר ניהל את המו"מ הקואליציוני של הליכוד. כבר אז רה"מ אמר לנשים שהן לא מעניינות אותו. אבל למה אני מופתעת? לא ברור לי, הרי הממשלה הקודמת הראתה שנשים לא מעניינות אותה. אלימות כלפי נשים הגיעה לשיאים ורה"מ לא מצא לנכון להתייחס לזה (ביטל ועדה ואז "שהבין" את הבעיה החליט לכנס ועדה).

בנימין נתניהו בישיבת קבינט (צילום: Sebastian Scheiner - Pool/Getty Images)

הדרת נשים הייתה חלק מרכזי מהממשלה הקודמת, שבו השרה לשוויון מגדרי לא נשמעת, וכאשר שרת התרבות "נעלמת" בגלל היותה אישה ומזרחית בסלפי המפורסם. אז נשים לא חשובות לרה"מ זה כבר ברור. זכויות נשים ושוויון מגדרי הן מטרד. או כמו שאומר רה"מ "זה משעמם".

אבל אולי מוסר? אתיקה מקצועית? הצחקתי את עצמי. רה"מ שמנסה לשרוד ולשמור על הכיסא שלו בכל מחיר, למרות כ"כ הרבה האשמות "לכאורה" נגדו. למרות תיקים רבים, למרות עדויות של עובדים על יחס מזעזע אליהם (שזאת כמובן לא עבירה אבל זה בטח לא מוסרי), למרות שראינו איך הוא ורעייתו מחנכים את בנם הבכור.

למרות כל זה ציפיתי שבנימין נתניהו יבוא ויגיד לנתן אשל: סליחה נתן, יש גבול. אני אוהב אותך אבל אתה פשוט פישלת. אתה לא יכול להיות חלק מהמשא ומתן הקואליציוני. הציבור לא יסלח לי על זה.

נתן אשל (צילום מסך)

נו באמת.

הציבור שוכח. נורמות המוסר שלנו מדרדרות מיום ליום. כי הכל הפך לימין או שמאל. מי שמעז להגיד שביבי הגזים הוא "שמאלן". אז אני מודה, אני שמאלנית שלא הצביעה לביבי. אבל  איפה הקולות של מצביעי הליכוד? שיגידו שיש גבול. הרי יש מצביעי ליכוד שהם הורים לבנות שהוטרדו מינית, הרי יש נשים שהוטרדו מינית והצביעו לביבי? איפה הקול שלהן? איפה חברות הכנסת (הבודדות אומנם) שסוגיות נשים מעניינות אותן? איפה השרה לשוויון חברתי ומגדרי היוצאת? איפה מירי רגב שטענה שבכתה שנאלצה להצביע נגד נשים? איפה הן?

נתן אשל הטריד עובדת צעירה, ר', ובכירים בלשכה עזבו בעקבות הפרשה. נתניהו נשאר ו"העיף" את אשל אבל בעצם עושה רושם שכל הזמן ראש הממשלה מנסה לדאוג להשאיר את אשל קרוב אליו. והמוטרדות… מי בכלל זוכר אותה? אני כבר לא אהיה מופתעת שחוק נגד הטרדה מינית יבוטל, אני לא אהיה מופתעת שיבקשו מנשים להתלבש יותר צנוע בסקטור הציבורי ואני לא אהיה מופתעת שנתניהו ימליץ על נתן אשל להדלקת משואה ביום העצמאות.

עדי בלדרמן
מרצה למדע המדינה ולשכנוע ועמידה מול קהל. יו"ר הועד המנהל של ארגון יום אחד- תיקון עולם, ארגון ההתנדבות הגדול בישראל. בעברה הייתה ממייסדי "קול אחד" בישראל וחברה בוועד המנהל של התנועה